Washington 8. apríla 2021 – Biely dom rokuje o vymenovaní osobitného vyslanca, ktorý povedie rokovania o zastavení výstavby plynovodu z Ruska na Nemecko Nord Stream 2. Pre web politico.com to uviedli súčasní aj bývalí predstavitelia USA. Ponuku na tento post dostal Amos Hochstein, bývalý osobitný vyslanec a koordinátor pre medzinárodné energetické záležitosti prezidenta Baracka Obamu a blízky poradca vtedajšieho viceprezidenta Joea Bidena, zatiaľ ju však neprijal.

Hochstein, ktorý koncom minulého roka odstúpil z dozornej rady ukrajinskej energetickej spoločnosti Naftogaz, to odmietol komentovať.

Potenciálne vymenovanie vyslanca podľa politico.com naznačuje nové strategické zameranie administratívy. Doteraz Biely dom poveroval expertov na európske záležitosti v Rade národnej bezpečnosti a na ministerstve zahraničia, aby zabezpečovali diplomaciu okolo plynovodu. Oslovení predstavitelia vlády teraz tvrdia, že existuje zhoda v tom, že geopolitika okolo Nord Stream 2 si aktuálne vyžaduje osobitnejšiu pozornosť, najmä preto, že projekt je už takmer na 96 % hotový a blíži sa k dokončeniu.

Ustanovenie nového postu má tiež vyhovieť tlaku zo strany Kongresu, ktorého predstavitelia bez ohľadu na politickú príslušnosť žiadajú účinne zablokovať dokončenie NS2, kým bude neskoro. Republikánsky senátor Ted Cruz (R-Texas) mal na nedávnom súkromnom stretnutí žiadať Victoriu Nulandovú, ktorá vedie Úrad pre politické záležitosti ministerstva zahraničia, o vymenovanie vyslanca.

Niektorí americkí predstavitelia naopak varujú, že vymenovanie vyslanca namiesto zavedenia ďalších sankcií by mohlo byť kontraproduktívne a signalizovalo Nemecku a Rusku, že USA sú otvorené istej forme kompromisu.