Londýn 10. januára 2025 – Podľa energetickej spoločnosti Centrica, prevádzkovateľa najväčšieho zásobníka plynu v krajine, sú zásoby plynu v Británii znepokojujúco nízke, na menej ako týždeň spotreby. Informovala o tom agentúra Reuters.
Veľkú časť Británie tento týždeň zasiahlo chladné počasie, ktoré zvýšilo dopyt po plyne na vykurovanie približne 75 % domácností v krajine. Nízka rýchlosť vetra zároveň znížila výkon veterných elektrární a zvýšila dopyt po plyne zo sektoru výroby elektriny.
„K 9. januáru 2025 boli zásoby v zásobníkoch v Spojenom kráľovstve o 26 % nižšie ako vlani v rovnakom čase, takže sú naplnené približne z polovice. To znamená, že Spojené kráľovstvo má v zásobe menej ako týždeň dopytu po plyne,“ uviedla Centrica.
Britské ministerstvo pre energetickú bezpečnosť (DESNZ) reagovalo, že nemá obavy o dodávky energie. „Sme presvedčení, že budeme mať dostatočné dodávky plynu a kapacity elektrickej energie na uspokojenie dopytu počas zimy, a to vďaka nášmu rozmanitému a odolnému energetickému systému,“ uviedol hovorca DESNZ.
Británia získava väčšinu svojho plynu cez plynovody z Nórska, z vlastnej produkcie a z dodávok LNG. Dodávky cez plynovody sú stabilné a do konca mesiaca má doraziť osem tankerov LNG, ukázali údaje LSEG.
Plyn v zásobníkoch sa používa na posilnenie ponuky v čase vysokého dopytu a pomáha zmierňovať výkyvy cien. Na rozdiel od EÚ Británia nemá stanovený cieľ povinného uskladňovania plynu, ktorý Únia zaviedla po prudkom náraste cien a obavách o dodávky počas energetickej krízy.
Podľa výkonného riaditeľa Centrica Chrisa O’Shea Británia za Európou zaostáva, pokiaľ ide o úlohu skladovania energie v jej energetickom systéme. „Teraz vidíme dôsledky tejto skutočnosti,“ povedal.
Zásobník plynu Rough spoločnosti Centrica, vyčerpané pole pri východnom pobreží Anglicka, predstavuje približne polovicu kapacity zásobníkov plynu v krajine. Rough prestal uskladňovať plyn v roku 2017, ale v roku 2022 bol opäť otvorený s nižšou kapacitou z dôvodu globálnej energetickej krízy, ktorá nasledovala po ruskej invázii na Ukrajinu.
Spoločnosť uviedla, že by mohla investovať 2 mld. libier (2,40 mld. eur) do modernizácie zásobníka na maximálnu kapacitu, ale snaží sa získať podporu od vlády prostredníctvom zavedenia cenového stropu a dolného minima, aby bola takáto investícia ekonomicky zmysluplná, uzavrela agentúra Reuters.