Washington 8. marca 2021 – Existujúce energetické potrubia v Severnej Amerike sú čoraz cennejšie, pretože zameranie investorov na otázky životného prostredia, sociálnej oblasti a správy a riadenia spoločností (ESG) sťažuje financovanie novej infraštruktúry. Na energetickej konferencii CERAWeek, organizovanej poradenskou spoločnosťou IHS Markit sa na tom zhodli predstavitelia sektora. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Tabakizácia“ energetického priemyslu v posledných rokoch viedla k menšiemu toku peňazí do spracovania, skladovania, prepravy a marketingu fosílnych palív, pretože investori a verejnosť sa čoraz viac zameriavajú na ESG investície, myslí si Peter Bowden, globálny šéf energetického investičného bankovníctva spoločnosti Jefferies.

„Financovanie týchto projektov sa stalo oveľa ťažšie,“ uviedol Bowden s poukázaním na midstreamové projekty a zmienil sa o stredných projektoch. „Z hľadiska akciového kapitálu sú trhy vážne ochromené,“ dodal s tým, že kým v rokoch 2013 – 2015 bola priemerná ročná emisia akcií pre stredný prúd predstavovala 25 miliárd USD, ale za posledné tri roky do roku 2020 len miliardu USD ročne.

Nové plynovodné a ropovodné projekty sú pre firmy „obrovským skokom“, uviedol Al Monaco, výkonný riaditeľ kanadskej spoločnosti Enbridge, podľa ktorého spoločnosti uprednostňujú rozšírenia a úpravy existujúcich aktív. „Hodnota potrubia, ktoré máme v zemi, sa zvyšuje,“ dodal s tým, že sa to postupne odrazí aj na cenách akcií.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Williams Companies, ktorá prevádzkuje plynovody, Alana Armstronga, odklon od fosílnych palív ovplyvňuje aj infraštruktúru zemného plynu, hoci by mala hrať úlohu pri energetickom prechode vzhľadom na jeho dostatok v USA a nižšie uhlíkové emisie.