
Bratislava 5. júna 2023 – Výmena najnovších vedeckých poznatkov a skúseností z praxe bola cieľom výročného kongresu Komisie pre výskum korózie a ochranu plynovodov a plynovodných sústav pre pitnú, odpadovú vodu, plyn a ropu (CEOCOR), ktorý sa konal v Bratislave v dňoch 30. 5. – 2. 6. 2023. Podujatie, ktoré sa pre pandémiu uskutočnilo prezenčne prvý raz od roku 2019, organizoval Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ), jeden z členov tejto neziskovej asociácie reprezentujúcej expertov z firemného, neziskového a akademického sveta z 12 krajín. Prezident CEOCOR-u Markus Büchler označil bratislavský kongres za „enormný úspech“ a v tejto súvislosti vyzdvihol aj profesionálnu prácu SPNZ pri jeho príprave.
Viac ako tri desiatky odborníkov z Európy, USA či Juhoafrickej republiky zasadali v pracovných skupinách, ktoré sa venujú prípravným prácam na štandardoch komisie a na samotnom kongrese prezentovali vedecké poznatky týkajúce sa napríklad lokalizovanej korózie, komplexného merania impedancie na úseku potrubia na lokalizáciu miest korózie či tematike korózie potrubí spôsobenej chybným prúdom.
Súčasťou podujatia bola aj výstava rôznych technológií zúčastnených firiem. Návštevníkov zaujala najmä revolučná technológia vonkajšej inšpekcie potrubí využívajúca dron, ktorá nevyžaduje kontakt s potrubím, jeho odstávku ani odstraňovanie zeminy.
V rámci CEOCOR 2023 sa na rokovaní stretla aj Rada riaditeľov.
Kongres pozdravil prezident SPNZ R. Ňukovič
Účastníkom kongresu sa prihovoril aj prezident SPNZ a generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič, ktorý vyzdvihol, že delegáti sa môžu opäť stretnúť osobne. Predstavil Slovensko ako významnú plynárenskú krajinu z hľadiska hustoty distribučnej siete, kapacity podzemných zásobníkov aj jej úlohy v medzinárodnom tranzite zemného plynu, ktorú môže podporiť aj nedávny podpis dohôd medzi ministrami hospodárstva Rumunska, Bulharska, Azerbajdžanu, Maďarska a Slovenska sa otvárajúcich nové možnosti prepravy azerbajdžanského plynu do stredu Európy.
Prezident SPNZ zdôraznil, že práve robustná slovenská plynárenská infraštruktúra je dôvodom, prečo považuje za dôležité naše členstvo v CEOCOR-e. „Výskum korózie a snaha o minimalizovanie jej dôsledkov je našou každodennou praxou pri starostlivosti o tisíce kilometrov potrubí, či inej plynárenskej infraštruktúry. Práve výskum vplyvov rôznych faktorov na kvalitu a stabilitu potrubí naberá na dôležitosti aj pre prijaté normy na úrovni Európskej únie,“ povedal Ňukovič, ktorý očakáva sprísnenú legislatívu zameranú na zamedzenie metánových únikov. „Zvyšuje sa frekvencia kontroly potrubí a odstraňovanie alokovaných únikov. Na to je potrebná prevencia, ktorá sa týka aj protikoróznych opatrení,“ doplnil.
„Rovnako vnímame aj význam výskumu vplyvu vodíka na potrubné systémy. Naša prepravná spoločnosť Eustream je členom European Hydrogen Backbone. Eustream sa pripravuje na prepravu vodíka vo forme blendingu a cieľovo plánuje upraviť svoju sieť na prepravu stopercentného vodíka. Preto je výskum materiálov a vplyvu korózie veľmi dôležitý aj pre budúce plynárenstvo,“ uzavrel šéf SPNZ.
Za slovenskú stranu vystúpil aj výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský, ktorý Slovensko predstavil ako plynárenskú križovatku Európy a zástupca Slovenskej republiky v CEOCOR-e Peter Soukup zo spoločnosti Eustream venujúci sa vonkajšej inšpekcii potrubia v 5 paralelných plynovodoch.
M. Büchler: CEOCOR 2023 bol enormným úspechom
Na záver podujatie zhodnotil prezident CEOCOR-u Markus Büchler. Pripomenul, že CEOCOR je skupinou prevádzkovateľov potrubí, spoločností venujúcich sa ochrane pred koróziou a inžinierov, ktorí sa schádzajú, aby sa podelili o skúsenosti z praxe a najnovší vývoj.
„CEOCOR je založený na dvoch aspektoch. Prvým sú pracovné skupiny, ktoré sa venujú prípravným prácam na štandardoch a rozvíjaní aktuálneho porozumenia technológie s cieľom zlepšiť tieto štandardy. Druhým je samotný kongres. Na kongrese prezentujeme vedecké práce, ktoré v pracovných skupinách využívame s cieľom vykonávať našu hlavnú prácu v pozícii inžinierov,“ ozrejmil Büchler.
Kongres v Bratislave bol podľa jeho osobitne dôležitý, pretože členovia nemali pre covid tri roky možnosť osobnej výmeny názorov a skúseností. Z toho rezultoval tlak na opätovné prezenčné stretnutie, prediskutovanie problémov a pokrok v práci organizácie.
„Stretnutie v Bratislave bolo jednoducho excelentné. Všetky spätné väzby účastníkov kongresu boli fantastické. A to najmä vďaka skvelej organizácii zo strany Slovenského plynárenského a naftového zväzu, ktorý odviedol skutočne profesionálnu prácu. Takže z organizačného hľadiska, z hľadiska technických aktivít, z diskusií a vedeckých prác bol tohtoročný CEOCOR enormným úspechom. Takže odchádzame veľmi spokojní, s len tými najlepšími spomienkami na Bratislavu,“ uzavrel prezident CEOCOR-u Markus Büchler.