Paríž 3. júla 2023 – Veľké ložisko prírodného vodíka objavila v máji francúzska spoločnosť La Française d’Énergie (FDE) pri vykonávaní prác spojených s kontrolou rizika výbušných banských plynov v opustených baniach v regióne Lotrinsko. Podľa portálu euractiv.com nález, vzhľadom na svoju veľkosť, vzbudil nádeje, že by mohlo ísť o prelom v energetickom prechode, hoci k plneniu cieľov EÚ do roku 2030 ešte neprispeje.
Výskumníci a súkromné firmy už roky hľadajú vzácny prírodný vodík, inak známy ako prírodný alebo biely vodík, pre jeho potenciál ako čistého a obnoviteľného zdroja energie.
V prípade potvrdenia veľkosti ložiska by išlo o najväčší potenciálny zdroj prírodného vodíka, ktorý bol doteraz v Európe objavený, povedal koncom mája Philippe de Donato, spoluriaditeľ výskumu v laboratóriu GeoRessouces na Lotrinskej univerzite.
Podľa odhadov by lotrinská panva mohla obsahovať 46 miliónov ton prírodného vodíka – čo zodpovedá polovici súčasnej svetovej produkcie, dosť na to, aby to výrazne prispelo k cieľom EÚ v oblasti dekarbonizácie.
Prírodný vodík je prirodzene prítomný v zemskej kôre a plášti, vysvetľuje Isabelle Morettiová, výskumníčka z University of Pau a Pays de l’Adour. „Nachádza sa na niekoľkých miestach: „na hrebeňoch oceánov, v horách s ofiolitmi, zvyškami starých oceánskych hornín, ale aj v horninách bohatých na železo,“ povedala v rozhovore pre L’Usine Nouvelle v júni 2021.
Zdroj, ktorý sa dá využiť pri vystúpení na zemský povrch alebo pri ťažbe pomocou vrtov, je v pozornosti vedcov už istý čas. Zvýšený záujem oň sa však objavil, keď začal byť považovaný za vhodnú čistú náhradu zemného plynu. Na rozdiel od vodíka vyrábaného zo zemného plynu alebo elektrolýzou jeho prírodná forma nevyžaduje pri ťažbe žiadnu vodu a len málo energie, pričom zaberá veľmi málo pôdy.
Navyše, jeho produkcia nepodlieha obdobiam nestability a je dokonca obnoviteľná, za predpokladu, že „prispôsobíme rýchlosť ťažby rýchlosti výroby, ako to robíme s horúcou vodnou parou v geotermálnej energii,“ dodala Morettiová. Zem neustále produkuje prírodný vodík prostredníctvom chemických reakcií, ktoré súvisia najmä s oxidáciou železných minerálov.
Všetky tieto výhody robia z prírodného vodíka oveľa lacnejší zdroj ako vodík vyrobený elektrolýzou. Cena prírodného vodíka sa odhaduje na 1 €/kg, zatiaľ čo obnoviteľný vodík sa v súčasnosti pohybuje na 6 €. Vyplýva to zo stanoviska iniciatívy Earth2, francúzskeho orgánu združujúceho priemyselné a výskumné skupiny, zverejneného vo februári na žiadosť Európskej komisie.
Všetky tieto argumenty znamenajú, že by išlo o a najlacnejší vodík na svete s najnižším obsahom uhlíka, povedal Mikaa Mered, odborník na vodík a profesor na Science-Po Paris, ktorý je členom expertnej komisie konferencie Forum Hydrogen Business for Climate.
Obrovský potenciál vo Francúzsku
Navyše, prírodné zdroje vodíka generované na Zemi sú bohaté, hovorí Nicolas Pélissier, predseda francúzskeho start-upu 45-8 Energy, ktorý sa špecializuje na hélium a prírodný vodík.
Podľa jeho odhadov by to mohlo byť viac ako 90 miliónov ton vodíka, ktorý sa v súčasnosti celosvetovo vyrába, z toho 98 % z fosílnych palív.
V samotnom Francúzsku by mohlo ísť o množstvá, vďaka ktorým by sa krajina mohla stať exportérom,“ povedal Mered pre EURACTIV. Francúzsko by mohlo produkovať tri milióny ton ročne, berúc do úvahy zdroje povodia Lotrinska a potenciál, ktorý sa v súčasnosti skúma v Alpách, Novej Kaledónii a Pyrenejach, dodal. To predstavuje niečo menej ako polovicu zo 6,5 milióna ton nízkouhlíkového vodíka, ktorý by krajina chcela vyrábať do roku 2030.
Zdroje však existujú aj inde v Európe, vrátane Španielska, Nemecka, Kosova, Islandu, Fínska, Švédska, Poľska, Srbska, Nórska, Ukrajiny, Ruska a Kazachstanu. Mimo Európy prevádzkuje od roku 2014 svoj vrt Mali a záujem prejavujú Namíbia, Brazília, Kanada a dokonca aj USA, ktoré v súčasnosti vŕtajú v Nebraske.
„Momentálne sme vo fáze hodnotenia priemyselného potenciálu prírodného vodíka,“ hovorí Pélissier. „Musíme pokračovať vo vývoji a prispôsobovaní nových technológií, najmä prieskumných, aby sme tento problém správne riešili,“ povedal pre EURACTIV France.
Start-up 45-8 Energy pracuje na odstránení niektorých technologických prekážok prostredníctvom senzora na detekciu a monitorovanie prírodného vodíka v podzemí – projekt, ktorý vzbudil záujem veľkých energetických skupín a verejných orgánov.
Vo februári 2022 francúzska energetická skupina Engie založila v spolupráci s Univerzitou v Pau a regiónom Adour spoločnosť zameranú na štúdium správania podzemného vodíka. Spoločnosť je tiež súčasťou iniciatívy Earth2, ktorú spustilo približne štyridsať subjektov zainteresovaných na projekte, vrátane TotalEnergies, 45-8 Energy, Teréga a francúzskeho verejného výskumného orgánu CNRS.
Ciele EÚ
Do roku 2030 má EÚ za cieľ doviezť 10 miliónov ton a vyrobiť 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka, aby nahradila fosílny plyn dovážaný z Ruska. V roku 2050 by to malo byť dokonca 60 miliónov ton ročne.
Právne predpisy EÚ sa zatiaľ zaoberajú iba obnoviteľným a nízkouhlíkovým vodíkom, ktorý je definovaný v sérii vykonávacích pravidiel známych ako delegované akty. Mered sa však domnieva, že „prírodný vodík by mal spadať do pôsobnosti mandátu Európskej komisie“ a dodáva, že môžu byť potrebné nové normy.
Na vnútroštátnej úrovni sa Francúzsko rozhodlo začleniť prírodný vodík do zákonníka o ťažbe nerastných surovín v krajine v apríli 2022, pred termínom stanoveným EÚ.
Záujem je citeľný aj v Španielsku, keďže skupina pripravená ťažiť zdroje v Pyrenejach lobuje u zákonodarcov, aby uvoľnili pravidlá ťažby.
Na úrovni EÚ je však záujem menej zreteľný, keďže Európska komisia sa o prírodnom vodíku ešte verejne nevyjadrila a do času zverejnenia nereagovala na žiadosť EURACTIV o komentár.
Žiadna veľkovýroba do roku 2030
V každom prípade je nepravdepodobné, že prírodný vodík výrazne prispeje ku klimatickým cieľom EÚ do roku 2030. „Do konca desaťročia nebude realizovaná žiadna veľkovýroba. Programy považované za najpokročilejšie nebudú funkčné skôr ako v roku 2028,“ zdôrazňuje Mered.
Z dlhodobého hľadiska však prírodný vodík „stojí za preskúmanie, pretože by pomohol, podobne ako iné zdroje, znížiť tlak na elektrizačnú sústavu, ktorý spôsobí výroba vodíka elektrolýzou,“ povedal pre EURACTIV Simon Pujau, šéf inštitucionálnych vzťahov. v priemyselnom združení France Hydrogène.
Okrem toho možno ešte bude potrebné prekonať niektoré prekážky, ako je presviedčanie verejnej mienky o výhodách. „Sme veľmi opatrní, pokiaľ ide o spotrebu vyťaženej energie, ktorá môže vyvolať rôzne problémy: vysídlenie obyvateľstva, monopolizáciu ekonomických príjmov atď.,“ povedala Anna-Lena Rebaudová, zodpovedná za otázky fosílnych palív v mimovládnej organizácii Friends of Earth vo Francúzsku.
Podľa 45-8 Energy sa minulé chyby nemôžu opakovať: „Sme mimoriadne transparentní a chceme vyvinúť nový spôsob manažmentu podložia,“ hovorí Pélissier. „Zabezpečujeme, aby obyvatelia a úrady mohli využívať výhody využívania zdrojov, ako je zásobovanie verejných budov a opätovné využitie odpadového tepla,“ dodal.
Neznámy rozsah ložísk veci komplikuje, čo by si vyžadovalo medzinárodný konsenzus o ťažbe. „Koncom roka vláda USA zverejní prvú medzinárodnú štúdiu o kvantifikácii zdrojov,“ uzavrel Mered.