Rakúsky plynový uzol Baumgarten Foto: gasconnect.at

Viedeň 5. decembra 2023 – Viac ako polovica ruského potrubného zemného plynu prepravovaného cez Ukrajinu končí v Rakúsku. Podľa agentúry Bloomberg pokračujúci prílev ruského plynu ukazuje, že Rakúsko je stále na energetickej „obežnej dráhe“ Kremľa. Ukončenie rusko-ukrajinskej tranzitnej dohody v decembri 2024 si však môže vynútiť zmenu rakúskeho prístupu a ešte intenzívnejšiu snahu o diverzifikáciu. V tejto súvislosti však napríklad výstavba plynovodu West Austria Gas Pipeline, ktorý by mohol zabezpečiť vyšší dovoz spätne splyňovaného LNG z Nemecka mešká.

Rakúsko znížilo svoj podiel dovozu ruského plynu v porovnaní s celkovým dovozom plynu z 80 % v roku 2021 na 57 % v roku 2022. V súčasnosti je plné ruského zemného plynu, čo mu ako dlhoročnému zákazníkovi spoločnosti Gazprom umožňuje zvýšiť predaj svojim susedom a zároveň odďaľovať úsilie o odvrátenie sa od energetických dodávok kontrolovaných Kremľom.

Stredoeurópska krajina bola viac ako pol storočia centrom ruských energetických tokov, pričom zásobníky a potrubia boli historicky nakonfigurované na prepravu paliva do Maďarska, Nemecka, Talianska a Slovinska. Štátna spoločnosť OMV AG má s Gazpromom dlhodobú zmluvu, ktorá ju zaväzuje nakupovať plyn dodávaný na hranicu. OMV, ktorá pokrýva zhruba 30 percent rakúskeho trhu, uzavrela zmluvu o dodávkach plynu s ruským Gazpromom v roku 2018.

Drobnohľad nad dodávkami do Rakúska sa zintenzívňuje, pretože krajina na jednej strane hovorí, že sa chce diverzifikovať od ruského zdroja, no obchodné údaje ukazujú stabilný tok cez Ukrajinu, ktorý uspokojuje viac ako polovicu dopytu ekonomiky, konštatuje Bloomberg.

Preplnené, v Európe piate najväčšie podzemné zásobníky – podľa údajov združenia Gas Infrastructure Europe k 3. decembru zaplnené na 95,92 % svojej kapacity – a neobmedzené dodávky naznačujú, že trh je po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 v komfortnejšej situácii, povedal Walter Boltz, bývalý rakúsky regulátor, ktorý je teraz hlavným energetickým poradcom spoločnosti Baker & Mckenzie LLP. „Rakúsko by malo byť schopné zvládnuť aj náhle prerušenie toku cez Ukrajinu v tomto roku,“ povedal.

Boltz je však čoraz viac znepokojený neúspechom vymaniť sa spod kontroly Gazpromu. Vidí značné riziko prerušenia, keď budúci rok vyprší ukrajinská dohoda o tranzite plynu s Ruskom.

Zmluva OMV s Gazpromom platí do roku 2040. Napriek vojne ruský monopolný exportér potrubného plynu naďalej zásobuje plynárenský uzol OMV Baumgarten prostredníctvom plynovodov, ktoré križujú Ukrajinu. „Kým bude Gazprom dodávať…, tak budeme odoberať toto množstvo plynu od Gazpromu,“ uviedol v júli pre denník Financial Times šéf OMV Alfred Stern. Na dodávky plynu nie sú v EÚ zavedené sankcie, obmedzenie jeho nákupu je podľa Sterna iba otázkou politických rozhodnutí. Varoval však pred rastom cien v prípade, že by bol vyradený taký významný dodávateľ.

Tranzitná rusko-ukrajinská dohoda sa však skončí v decembri 2024, pričom viacerí predstavitelia kyjevskej vlády, ako aj tamojšieho plynárenského sektora opakovane vyhlásili, že nebudú rokovať o novom kontrakte s Ruskom, upozornil Bloomberg.

Pokračovanie tokov cez Ukrajinu?

Ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová však začiatkom novembra na návšteve Viedne vyhlásila, že Ukrajina naďalej umožní tranzit ruského zemného plynu do Rakúska. Ukrajina je spoľahlivý partner a garantuje, že bude púšťať ruský plyn do Rakúska, aj keď nechce predĺžiť zmluvu o tranzite s ruskými agresormi, povedala Stefanišynová. Ukrajina sa podľa nej snaží nájsť riešenie s partnermi v Európskej únii (EÚ), aj keď to bude právne a politicky komplikované.

Zatiaľ čo Ukrajina naznačila, že zostáva otvorená možnosti prepravy plynu pre európskych obchodníkov, ktorí si dohodnú prístup na individuálnom základe, pretrvávajúca hrozba vojnových škôd na potrubiach alebo kompresorových staniciach znamená, že dodávky nemožno zaručiť.

Spoločnosť Gas Connect Austria GmbH, ktorá vlastní a prevádzkuje domácu sieť východo-západných plynovodov, uviedla, že začala rozširovať kapacitu do Nemecka. Plynovod West Austria Gas Pipeline (WAG LOOP 1) by mohol dodávať 27 terawatthodín plynu – čo zodpovedá asi tretine ročného dopytu – ale na prevádzku bude pripravený až v roku 2027.

Prevádzkovateľ stále nepožiadal o environmentálne povolenia potrebné na vybudovanie 40-kilometrového predĺženia potrubia. Regulačné orgány schválili návrh začiatkom tohto roka a zaviazali spoločnosť Gas Connect Austria dokončiť projekt v hodnote 200 miliónov eur.

Urýchleniu prác však bránia rokovania o nových tarifách v kombinácii s rakúskymi právnymi obmedzeniami a absenciou finančných záväzkov a dlhodobých rezervácií, uviedol hovorca Gas Connect Austria.

Ministerstvo pre klímu a energetiku uviedlo, že je týmto pomalým pokrokom znepokojené, pretože expanzia má kľúčový význam pre zabezpečenie tokov plynu. Nie je podľa neho dôvod ďalej čakať.

Boltz a Gas Connect Austria sa zhodli, že krajina dokáže pokryť dopyt v roku 2025 aj bez dodávok z Ruska, ale dlhodobú cenovú stabilitu možno dosiahnuť len prostredníctvom nových prepojení. „Riziko v rokoch 2025 a 2026 nie je také veľké, že nebude k dispozícii plyn, ale že ceny môžu byť opäť dosť vysoké,“ povedal Boltz. „Musíme sa vyhnúť ďalšej cenovej kríze,“ dodal.

Diverzifikácia

Európska komisia koncom mája uviedla, že Rakúsko nemá jasne definovaný krátkodobý plán na zníženie dovozu ruského plynu. V rámci preskúmania európskeho semestra pri Rakúsku zistila, že ruská invázia na Ukrajinu odhalila zraniteľnosť bezpečnosti dodávok energie.

Alfred Stern takéto názory odmietol. Poukázal na to, že firma má kontrakty na odber z Nórska či LNG terminálov v Holandsku. OMV tiež investuje niekoľko miliárd eur do ťažby plynu v rumunskej časti Čierneho mora.

Medzi najvýznamnejšie príklady rakúskej snahy o diverzifikáciu patrí päťročná dohoda o dodávkach plynu nórskej energetickej skupiny Equinor podpísaná v septembri 2023. Equinor na jej základe od 1. októbra, začiatku európskej plynárenskej zimnej sezóny, OMV dodáva 12 TWh ročne ktoré tak doplnia objemy z existujúcich zmlúv, uviedli obe spoločnosti. Plyn pre európske portfólio OMV bude dodávaný do nemeckého virtuálneho obchodného uzla THE (Trading Hub Europe) s cenou podľa „trhových podmienok“, dodali.

OMV v rámci svojej stratégie diverzifikácie dodávok plynu nakupuje plyn aj z vlastných výrobných zdrojov v Nórsku a Rakúsku, vo forme dlhodobých dodávok LNG cez holandský terminál Gate a spoločnej platformy Európskej únie pre nákup plynu.

Najčerstvejším príkladom je dlhodobý kontrakt OMV s americkým exportérom LNG Cheniere. Spoločnosť Cheniere Marketing bude OMV Gas Marketing and Trading dodávať až 12 nákladov LNG ročne, resp. cca 0,85 mt LNG ročne, za cenu naviazanú na TTF od konca roka 2029,a to cez importný terminál Gate LNG v Rotterdame.

OMV podpísala začiatkom tohto roka aj 10-ročnú zmluvu s BP na dodávku LNG cez Gate. Na jej základe bude BP od roku 2026 dodávať OMV 1 mt LNG ročne zo svojho globálneho portfólia.

Rakúsko naďalej deklaruje aj záujem o dodávky cez chorvátsky terminál na ostrove Krk. Za ďalší možný zdroj dodávok plynu považuje Spojené arabské emiráty. Rakúsko a investičný fond Mubadala zo SAE sú najväčšími akcionármi spoločnosti OMV.