
Praha 19. júla 2024 – Česko má aktualizovanú národnú vodíkovú stratégiu. Jej novú podobu schválila vláda v stredu (17. 7.). V porovnaní s verziou z roku 2021 hovorí o podpore výstavby 400 MW elektrolyzérov na výrobu obnoviteľného vodíka, konverzii niekoľkých chrbticových plynovodov zo zemného plynu na čistý vodík okolo roku 2030 alebo povinnosti spotrebovávať až 20-tisíc ton obnoviteľného vodíka ročne podľa legislatívy Únie. Informovala o tom Česká vodíková technologická platforma (HYTEP), ktorá sa na aktualizácii stratégie zásadne podieľala.
Obnoviteľný vodík by mal nahradiť časť zo 125-tisíc ton šedého vodíka bežne používaného na chemické procesy či rafináciu palív. Stratégia priznáva, že bez dostatočnej štátnej pomoci nebude možné výrobu a spotrebu obnoviteľného vodíka pre ekonomické aspekty rozbehnúť, a to ani vo výrobách, ktoré už vodík využívajú, uviedla HYTEP.
Podľa Ministerstva priemyslu a obchodu má vodík najväčší potenciál v sektore dopravy a chemickej a priemyselnej výroby. Zabudnúť by sa ale nemalo ani na sektor energetiky, kde môže fungovať ako nosič pre sezónne skladovanie energie, ktoré zvládne absorbovať nadbytočnú výrobu z obnoviteľných zdrojov energie od jari do jesene.
Vodík – jeden z pilierov českej bezemisnej energetiky
Schválenie stratégie je dobrým impulzom pre priemysel, ako aj pre ostatné ministerstvá, a to pre rozšírenie legislatívy a správne nastavenie štátnej podpory vodíka, uviedla Veronika Vohlídková, výkonná riaditeľka HYTEP. „Aktualizácia Vodíkovej stratégie ČR je iba začiatkom. Adekvátne zastúpenie vodíka nám stále chýba najmä v energetickom zákone, a to napriek tomu, že vodík bude mať v energetike do budúcnosti nezastupiteľnú úlohu,“ poznamenala šéfka platformy. Stále podľa nej chýba aj vhodný systém štátnej pomoci, hoci sa na jeho podobe začalo už pracovať. „Myslíme si, že na splnenie cieľov v zavádzaní obnoviteľného vodíka do priemyslu a dopravy je najvhodnejšie využiť kombináciu investičnej a prevádzkovej podpory,“ zdôraznila Vohlídková.
Prebiehajúce projekty výroby obnoviteľného vodíka v ČR
Interný prieskum HYTEP-u ukázal, že v ČR sa momentálne pripravuje viac ako 10 projektov výroby obnoviteľného vodíka elektrolýzou vody, v rozsahu od stoviek kW až po desiatky MW výkonu. „Ak by sa všetky zámery realizovali v podobe, ktorú nám predložili české spoločnosti, vyrábali by sme v ČR do roku 2030 vyše 10-tisíc ton obnoviteľného vodíka ročne,“ vyčíslil seniorný analytik platformy Jan Sochor.
Využitie elektrolyzérov a realizácia projektov podľa neho závisí najmä od dostupnosti obnoviteľných zdrojov energie, ale aj od toho, či sa pre projekty podarí nájsť odberateľov. Pripomenul, že ČR má dlhodobo problém najmä s nedostatkom veternej energie. „Rozdiel medzi cenou šedého a obnoviteľného vodíka je v ČR často aj viac ako 10 € za kilogram. Preto je spočiatku potrebné výrobu finančne podporiť, jedine tak dôjde k rozvoju obnoviteľného vodíka naprieč sektormi priemyslu a dopravy,“ vysvetlil Sochor.
O vodíku je podľa neho potrebné uvažovať dlhodobo. Agentúra BloombergNEF vydala v máji 2024 správu, že iba 5 % všetkých ohlásených projektov došlo do fázy finálneho investičného rozhodnutia (FID). „V minulom roku a uplynulých mesiacoch sme boli svedkami negatívnych správ o zvýšení cien elektrolyzérov a nadväzujúcich technológií. Zvyšovanie cien tak spôsobilo aj neočakávaný nárast cien obnoviteľného vodíka,“ konštatoval analytik, ktorý pripomenul, že vodík je na začiatku a komerčné projekty sa ešte len začínajú budovať.
„Napríklad elektrolyzéry síce nebudú pre svoju komplexnosť dosahovať také rapídne znižovanie cien ako fotovoltaické panely či batérie, napriek tomu ich cena do budúcnosti výrazne klesne, a to vplyvom výskumu a vývoja, automatizácie výroby a rozvoja výrobných kapacít,“ povedal Sochor. Na strane dopytu podľa neho už dlhodobo dochádza k znižovaniu cien za celé systémy, príkladom môžu byť palivové články. „Očakávame, že tento trend bude pokračovať. Ľudia majú tendenciu porovnávať už komercionalizované technológie s tými, ktoré sú ešte len vo fáze rozvoja. Vodík je podľa nášho názoru oproti batériám a fotovoltaickým elektrárňam tak 10 rokov pozadu,“ dodal Sochor.
Existujúca infraštruktúra poslúži pre dovoz vodíka
Vodíková stratégia ČR vidí okrem výroby obnoviteľného vodíka a rozvoja kapacít na výrobu nízkouhlíkového vodíka tiež potrebu vo väčšom rozsahu vodík dovážať z krajín, ktoré majú pre jeho výrobu lepšie podmienky ako Česká republika. Preto je jednou z priorít stratégie rozvoj chrbticovej prepravnej sústavy na vodík, ktorá takýto import umožní.
Časť existujúcej infraštruktúry spoločnosti NET4GAS môže byť pripravená na prepravu vodíka už okolo roku 2030. „V rámci medzinárodnej spolupráce pripravujeme projekty umožňujúce import vodíka z oblastí ako sú Baltské more, Ukrajina, severná Afrika a juhovýchodná Európa, a to práve s využitím konverzie existujúcej infraštruktúry,“ uviedol riaditeľ stratégie spoločnosti NET4GAS Michal Slabý. Dôležitosť úlohy Českej republiky vo vznikajúcom európskom vodíkovom hospodárstve podľa neho potvrdila aj Európska komisia udelením statusu projektu spoločného záujmu (Project of Common Interest – PCI) dvom projektom NET4GAS-u.
Okrem výroby vodíka predpokladá aktualizovaná česká vodíková stratégia aj plnenie cieľov v doprave. Odvoláva sa pritom na aktualizáciu ďalšieho strategického dokumentu, ktorý je momentálne „v dielni“ Ministerstva priemyslu a obchodu. Národný akčný plán čistej mobility z roku 2024 predpokladá výstavbu až 50 plniacich staníc pre vodík, a to najmä pre nákladnú, ľahkú úžitkovú či lokálnu autobusovú dopravu. Okrem toho sa zameriava na to, aby na českých cestách k roku 2030 jazdilo až 380 nákladných vozidiel typu N2 a N3 a 200 mestských či prímestských autobusov na vodík.
S cieľom ďalej podporiť rozvoj vodíkovej ekonomiky sú teraz pripravované nové výzvy. Štátny fond životného prostredia pripravuje výzvu v rámci programu GREENGAS a MPO v rámci Operačného programu Technológie a aplikácie pre konkurencieschopnosť. HYTEP očakáva, že nové výzvy sa zamerajú na podporu vyššie popísaných projektov pre výstavbu elektrolyzérov a vodíkovej importnej infraštruktúry.