Brusel 9. septembra 2025 – Neistota týkajúca sa nariadenia EÚ o metánových emisiách (MER) pretrváva. Niektorých účastníkov európskeho trhu s plynom a LNG donútila obmedziť rokovania o zmluvách, uviedol v rozhovore pre portál spglobal.com generálny tajomník plynárenského združenia Eurogas Andreas Guth. Zdôraznil, že otázky týkajúce sa dodržiavania predpisov nariadenia zostávajú a očakávania týkajúce sa implementácie označil za „nie príliš realistické“. Vyjadril sa aj k revízii nariadenia o skladovaní plynu, pričom za kľúčové považuje posúdenie budúcnosť cieľov EÚ v tejto oblasti.
„Ako mám posúdiť riziká a záväzky súvisiace s budúcim dodržiavaním pravidiel, ktoré ešte nie sú známe, alebo keď jednoducho neviem, ako ich dodržiavať?“ položil si v súvislosti s MER Guth otázku v rozhovore pre Platts, súčasť S&P Global Commodity Insights. „Zohľadnenie tejto skutočnosti v rokovaniach o zmluvách výrazne zvyšuje neistotu a v niektorých prípadoch členovia jednoducho nepokračovali v určitých rokovaniach o zmluvách,“ upozornil.
Generálny tajomník Eurogasu súhlasí s s tým, že pre plynárenský priemysel je zásadné zvýšenie transparentnosti, dostupnosti a dôveryhodnosti údajov o metánových emisiách. „Ak tvrdíme, že plyn bude súčasťou energetického systému v nasledujúcich desaťročiach, je to niečo, čo musíme riešiť,“ zdôraznil. Súčasná regulácia EÚ však podľa neho jednoducho nestačí na splnenie tejto úlohy. Implementácia politiky v rámci existujúceho návrhu a časového harmonogramu „nie je naozaj realistická“, poznamenal Guth.
Otvorené podľa neho zostávajú otázky týkajúce sa splnenia povinností vyplývajúcich z nariadenia. Ako príklad uviedol výzvu spočívajúcu v preukázaní metánovej intenzity konkrétnych dodávok prechádzajúcich zmiešanými tokmi plynu. „Je potrebné informovať, kto je výrobcom danej molekuly – v mnohých prípadoch to naši členovia nemusia vedieť,“ vysvetlil Guth. „Musíme sa uistiť, že dokážeme preklenúť túto medzeru,“ dodal.
Cieľom nariadenia EÚ je znížiť emisie metánu v energetickom sektore v Európe aj v globálnych dodávateľských reťazcoch. Zahŕňa tiež požiadavku transparentnosti v oblasti dovozu metánu.
Dovozcovia zemného plynu, ropy a uhlia sú povinní podávať správy o ročných emisiách metánu a od roku 2027 musia nové dovozné zmluvy spĺňať rovnaké normy monitorovania, podávania správ a overovania ako výrobcovia v EÚ.
Do 5. augusta 2030 budú musieť výrobcovia a dovozcovia v EÚ dodržiavať aj intenzitu metánových emisií, ktorá ešte nebola stanovená pre zmluvy uzavreté alebo obnovené po tomto dátume.
EÚ ešte musí navrhnúť metodiku výpočtu intenzity metánových emisií na úrovni výrobcov. Podľa nariadenia sa tak má stať do 5. augusta 2027.
List sektora eurokomisárom
Zástupcovia združení z ropného a plynárenského sektora (Eurogas, Fuels Europe, IOGP (The International Association of Oil & Gas Producers) Europe a GIIGNL – The International Group of Liquefied Natural Gas Importers) sa vo veci MER začiatkom augusta adresovali list komisárovi pre energetiku a bývanie Danovi Jorgensenovi a komisárovi pre hospodárstvo a produktivitu, implementáciu a zjednodušovanie Valdisovi Dombrovskisovi.
Upozornili v ňom, že niektoré požiadavky MER by mohli mať nežiaduce dôsledky, napríklad oslabenie energetickej odolnosti EÚ a zvýšenie nákladov a zložitosti udržania bezpečných a diverzifikovaných dodávok energie v čase transformácie európskeho energetického systému a ukončovania dovozu z Ruska. V súčasnom znení nariadenie ukladá požiadavky bez toho, aby povinným stranám poskytlo dostatočný čas na prijatie potrebných opatrení na dosiahnutie súladu, konštatovali zástupcovia sektora.
V liste uviedli, že vítajú závery stretnutia ministrov energetiky zo 16. júna 2025, v ktorých vyzvali Európsku komisiu, aby preskúmala možnosti zjednodušenia a uľahčenia vykonávania nariadenia o metáne, vrátane možností v rámci pripravovaného balíka (omnibusu) v oblasti energetiky.
Závery stretnutia konštatovali, že je to nevyhnutné pre „zníženie administratívnej záťaže pre členské štáty, priemysel a občanov a na zabezpečenie rovnakých podmienok pre všetkých prevádzkovateľov […], pričom sa zachová strategická autonómia EÚ, zabezpečí stabilita a predvídateľnosť regulačného rámca EÚ a nedôjde k oslabeniu ambícií už dohodnutých právnych predpisov“.
Pre zabezpečenie úspechu nariadenia pri dosahovaní jeho environmentálnych cieľov a zároveň zachovanie jeho realizovateľnosti v praxi sú potrebné cielené úpravy, tvrdia signatári, ktorí v liste navrhli:
– zaviesť alternatívy v primárnych právnych predpisoch a flexibilné spôsoby dosiahnutia súladu v prípadoch, keď MER stanovuje technicky nerealizovateľné alebo neprimerané požiadavky (ako v prípade domácej výroby, tak aj dovozu);
– zabezpečiť právnu istotu v súvislosti s povinnosťami a potrebným časom a flexibilitou pri vykonávaní;
– upraviť neprimerané sankcie za nedodržanie predpisov (až do výšky 20 % ročného celosvetového obratu v prípade právnických osôb) v súlade s reálnym pokrokom pri implementácii a existujúcimi možnosťami dodržiavania predpisov.
„Okrem toho vyzývame na jednotný výklad a implementáciu vo všetkých členských štátoch. Zdôrazňujeme, že tieto navrhované úpravy nemajú za cieľ uprednostňovať konkrétnych dodávateľov alebo národné záujmy. Ich účelom je skôr zabezpečiť, aby regulačný rámec EÚ posilňoval, a nie oslaboval jej energetickú bezpečnosť, konkurencieschopnosť a strategickú autonómiu, najmä v čoraz zložitejšej geopolitickej situácii, a zároveň umožňoval povinným stranám dodržiavať pravidlá stanovené v nariadení,“ uviedli signatári.
V závere listu zopakovali silný záväzok znížiť emisie metánu a vyzvali Komisiu, aby využila všetky dostupné prostriedky, vrátane akéhokoľvek potenciálneho energetického omnibusu, na zjednodušenie nariadenia EÚ o metáne a uľahčenie jeho implementácie. „Tieto cielené úpravy pomôžu dosiahnuť vyvážený prístup, ktorý efektívne zosúladí environmentálne ambície s prevádzkovou praktickosťou, čím sa zabezpečí integrita aj realizovateľnosť nariadenia,“ uzavreli signatári v liste adresovanom eurokomisárom Danovi Jorgensenovi a Valdisovi Dombrovskisovi.
Skladovanie
Guth sa v rozhovore pre Platts vyjadril aj k ďalšiemu nariadeniu formujúcemu európske trhy so zemným plynom, ktoré sa týka skladovania zemného plynu. Povedal, že má zmiešané pocity z nedávnej revízie nariadenia, ktorá bola prijatá v júli.
Hoci revízia poskytuje väčšiu flexibilitu pri plnení cieľov, Guth uviedol, že na úrovni členských štátov pretrváva neistota, pokiaľ ide o jej implementáciu. „Jednotlivé členské štáty budú musieť ešte veľa komunikovať, keď nariadenie skutočne nadobudne platnosť,“ povedal. Revidované nariadenie nadobudne platnosť po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. K tomu „by malo dôjsť buď tento týždeň, alebo budúci týždeň“, uviedol 3. septembra pre agentúru Platts predstaviteľ Európskej rady.
Generálny tajomník Eurogasu sa domnieva, že z hľadiska budúcnosti je otázka, či by EÚ mala naďalej udržiavať ciele v oblasti skladovania plynu, kľúčová a treba ju zvážiť v rámci revízie rámca EÚ pre bezpečnosť dodávok. „Aké sú výhody týchto cieľov, aké sú náklady a je naozaj potrebné pokračovať v súčasnom rámci, keď vezmeme do úvahy, že trh sa výrazne vyvinul?“ položil otázku.
Nové globálne kapacity LNG a dodatočné dovozné kapacity EÚ zmenili energetickú situáciu odvtedy, čo Európa čelila šokom v dodávkach po ruskej invázii na Ukrajinu. „To zásadným spôsobom mení situáciu v porovnaní s rokom 2022, keď bola Európa veľmi nepripravená,“ uzavrel Andreas Guth pre Platts.
Platts, teraz pôsobiaci pod názvom S&P Global Commodity Insights, je popredným globálnym poskytovateľom informácií, správ, referenčných cien a analýz pre trhy s energiou a komoditami, vrátane ropy, plynu, kovov a poľnohospodárskych produktov.