Brusel 11. marca 2026 – Európska únia zvažuje núdzové opatrenia v dôsledku prudkého nárastu cien energií v dôsledku vojny na Blízkom východe, vrátane stanovenia stropu pre ceny zemného plynu, uviedla v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Informoval o tom portál oilprice.com.
Nárast cien ropy a plynu počas desiatich dní vojny už stál európskych daňovníkov ďalšie 3 miliardy eur, alebo 3,5 miliardy dolárov, na dovoze fosílnych palív, uviedla dnes von der Leyenová v Európskom parlamente. „Domácnosti a firmy sú teraz pod tlakom. Musíme im preto teraz poskytnúť pomoc,“ uviedla šéfka EK s tým, že je dôležité, aby Európska komisia znížila vplyv nákladov, keďže plyn určuje cenu elektrickej energie.
„Pripravujeme rôzne možnosti – lepšie využívanie dohôd o nákupe elektrickej energie a zmlúv o rozdiele, opatrenia štátnej pomoci a skúmame možnosť dotovania alebo dokonca obmedzenia ceny plynu,“ uviedla von der Leyenová.
V roku 2022 EÚ zaviedla núdzové obmedzenie cien plynu po ruskej invázii na Ukrajinu a zastavení dodávok ruského potrubného plynu do väčšiny európskych krajín. Toto obmedzenie však nikdy nebolo uplatnené, pripomenul oilprice.com.
Európske referenčné ceny plynu vystrelili na takmer trojročné maximum odkedy Katar oznámil, že zastavuje výrobu LNG v Ras Laffan, najväčšom komplexe na skvapalňovanie na svete, vydal oznámenia o vyššej moci svojim zákazníkom a Hormuzský prieliv bol zablokovaný pre tankerovú dopravu.