Baku 22. apríla 2026 – Azerbajdžanská štátna energetická spoločnosť SOCAR je pripravená dodávať skvapalnený zemný plyn do Pakistanu hneď, ako dostane žiadosť z Islamabádu, uviedla v utorok (21. 4.) pre agentúru Reuters, keďže Pakistan hľadá spotové dodávky na zmiernenie rastúceho nedostatku energie.

SOCAR dodal, že rámcová dohoda podpísaná v roku 2025 medzi spoločnosťami SOCAR Trading a Pakistan LNG umožňuje pakistanskému kupujúcemu nakupovať dodávky LNG priamo v rámci zrýchleného postupu. „SOCAR je pripravený dodávať LNG do Pakistanu hneď, ako PLL predloží príslušnú žiadosť,“ uviedla spoločnosť v odpovedi na otázky agentúry Reuters.

Nešpecifikovala, či už bola takáto žiadosť podaná, kedy by mohla prebehnúť prvá dodávka, ani z akého zdroja by pochádzal LNG dodávaný na základe tejto dohody.

Pakistan, ktorý je vo veľkej miere závislý od plynu na pokrytie svojich energetických potrieb, zostáva zraniteľný voči klesajúcej domácej ťažbe a výkyvom globálnych cien LNG v dôsledku prerušenia dodávok súvisiacich s vojnou s Iránom, dodala agentúra Reuters.