Berlín/Washington 22. januára 2021 – Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce rokovať s novou americkou administratívou o plynovode Nord Stream 2 a súvisiacich amerických sankciách. Bidenov tím však projekt odmieta rovnako ako predchádzajúca vláda Donalda Trumpa. Informoval o tom portál politico.eu.

„Samozrejme, budeme o Nord Streame 2 diskutovať s novou americkou administratívou, pretože na projekt sa v USA pozerajú kriticky, a to naprieč politickým spektrom, rovnako kriticky ho vnímajú aj v niektorých častiach Európy,“ uviedla kancelárka.

„Musíme však tiež hovoriť aj o tom, ktoré ekonomické vzťahy v plynárenskom sektore s Ruskom sú prijateľné a ktoré nie,“ pokračovala Merkelová, podľa ktorej neplatí, že medzi USA a Ruskom neexistujú žiadne obchodné vzťahy v ropnom priemysle. Toto všetko musíme položiť na stôl a hovoriť o tom, či už nechceme mať žiadny obchod s Ruskom v plynárenskom sektore alebo aká miera závislosti je prijateľná,“ dodala.

Merkelová reagovala aj na utorňajšie (19. 1.) uvalenie amerických sankcií na ruskú loď Fortuna , ktorá dokončuje posledné úseky ropovodu. „Považujem tieto extrateritoriálne sankcie za opatrenie, ktoré z môjho pohľadu nie je v poriadku,“ zopakovala.

Jej postoj k plynovodu zásadne neovplyvnilo ani zatknutie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného po návrate do Ruska. „Môj základný postoj sa zatiaľ nezmenil natoľko, aby som vyhlásila, že tento projekt by nemal existovať,“ skonštatovala kancelárka.

Nová americká administratíva odmieta projekt Nord Stream 2 rovnako ako predchádzajúca Trumpova. Jej pozíciu podľa politico.eu jasne vyjadril Antony Blinken, nový minister zahraničných vecí. „Som odhodlaný urobiť všetko, čo je v mojich silách, aby som zabránil dokončeniu plynovodu,“ vyhlásil a dodal, že prezident Biden „použije každý nástroj, ktorý má k dispozícii, na presvedčenie našich priateľov a partnerov vrátane Nemecka, aby s projektom nepokračovali.“

Začiatkom tohto mesiaca prijal Kongres ďalší balík rozšírených sankcií. Budú aktivované, až keď sa práce na plynovode presunú do dánskych vôd, pričom vládu USA zaväzujú, aby najskôr konzultovala so zasiahnutými krajinami. Prezident má právo udeliť výnimky, ak je to v národnom záujme Spojených štátov.

Biden bojoval za návrat k normálu v transatlantických vzťahoch. Niektorí americkí senátori vyjadrili pochybnosť, či sa jeho administratíva dokáže pevne postaviť za sankcie, keď čelí nemeckému tlaku na ústup v tejto otázke.

„Roydielne názory budeme mať aj s Bidenovou administratívou,“ uviedla Merkelová. „Nemyslim si, že od zajtra budeme mať iba dohodu, naďalej budeme mať aj odlišné názory,“ uzavrela.