Alžír 22. júna 2022 – Ministri energetiky Alžírska, Nigeru a Nigérie sa 20. júna zaviazali urýchliť práce na projekte Transsaharského plynovodu, ktorý by mal prepravovať 30 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne na európsky trh. Informoval o tom portál spglobal.com.

Tri krajiny sa vo februári rozhodli tzv. Deklaráciou z Niamey oživiť zastavený projekt v hodnote 13 miliárd dolárov. Plynovod s dĺžkou 4128 km by mal spájať Warri v Nigérii s hlavným plynovým uzlom Hassi R’Mel v Alžírsku, pričom by mal prechádzať cez územie Nigeru.

Na stretnutí 20. júna v Abuji sa alžírsky minister Mohamed Arkab, nigerský Mahamane Sani Mahamadou a nigérijský Timipre Sylva dohodli na začatí rozvojových prác na projekte, uviedla alžírska štátna tlačová agentúra APS. Arkab pri tejto príležitosti vyhlásil, že ministri sa zaviazali zrealizovať projekt v „najkratšom možnom čase“ a urobiť prvé kroky prostredníctvom spustenia technických štúdií.

Alžírsko a Nigéria podpísali memorandum o porozumení o projekte v roku 2002, ktorý však dosiahol len minimálny pokrok v dôsledku oneskorení pri schvaľovaní nigérijského zákona o reforme ropného sektora (Zákon o ropnom priemysle), ktorý bol nakoniec schválený až v júli 2021.

Vo svetle súčasnej globálnej energetickej krízy a európskeho úsilia o postupné ukončenie dovozu ruského plynu sa však zastavený projekt považuje za príležitosť speňažiť obrovské zdroje plynu v Nigérii a pomôcť uspokojiť európsky dopyt. „Po dokončení bude plynovod prepravovať 30 bcm plynu ročne z Nigérie, Alžírska a Nigeru na európske trhy cez strategické pobrežie Stredozemného mora Alžírska,“ uvádza sa v deklarácii. „Plynovod umožní Európe priamo čerpať z významných zásob plynu týchto troch krajín, čím sa diverzifikujú jej dodávky v čase energetickej krízy a zároveň sa vytvoria životne dôležité zdroje príjmov pre africké trhy s plynom,“ dodáva dokument.

Alžírska infraštruktúra

Alžírsko v súčasnosti dodáva plyn do Španielska cez plynovod Medgaz a do Talianska cez prepojenie TransMed. Plynovod GME do Španielska cez Maroko bol v novembri 2021 odstavený pre diplomatický spor o budúcnosť územie Západnej Sahary. Vyváža tiež LNG zo závodov v Arzew a Skikda.

Rozsiahly vývoz nigérijského plynu z Alžírska do Európy si bude vyžadovať novú infraštruktúru. Veľká časť odhadovaných nákladov na plynovod vo výške 13 miliárd USD by mala byť investovaná v Nigeri, čo krajine umožní speňažiť jej vlastné vyťažiteľné zásoby plynu odhadované na 24 bcm.

Keďže ceny plynu a LNG dosiahli v posledných mesiacoch celosvetovo rekordné maximá, je speňaženie plynu atraktívnejšie ako kedykoľvek predtým. Európsky referenčný kontrakt TTF na najbližší mesiac dosiahol 8. marca rekordné maximum 212,15 €/MWh, 20. júna to bolo 122,53 eur/MWh, medziročne o 315 % viac.

Nigérijský minister Sylva uviedol, že je „dôležitejšie než kedykoľvek predtým“ priviesť plyn na európsky trh. „Neplytváme časom, urýchlime tento projekt,“ povedal.

Plyn ako základný kameň nigérijskej energetickej politiky

Transsaharský plynovod nie je jediným projektom, do ktorého sa Nigéria zapája, aby rozšírila svoju exportnú kapacitu plynu. Ďalším je Transafrický plynovod, ktorý by mal prepravovať nigérijský plyn na západoafrické pobrežie do Maroka a ďalej do Španielska.

Vlády Nigérie a Maroka v roku 2016 oznámili rozvoj nového regionálneho plynovodu, ktorý by mal mať dĺžku okolo 4000 km a vyžadoval by si účasť až 13 ďalších krajín.

Nigéria urobila z plynu základný kameň svojej energetickej politiky pre aktuálnu dekádu a uviedla, že minulý rok sa zamerala nielen na úplný rozvoj odhadovaných existujúcich overených zásob vo výške 203 biliónov kubických stôp, ale aj zúžitkovanie potenciálu až 600 Tcf v neoverených zdrojoch.

Krajina je už teraz kľúčovým dodávateľom LNG do Európy, ktorého export v roku 2021 dosiahol 12,6 bcm, podľa údajov Platts Analytics.

Najväčšími odberateľmi nigérijského LNG bolo Španielsko so 49 dodanými nákladmi – alebo 4,3 bcm ekvivalentu plynu – Francúzsko (38 nákladov), Portugalsko (34 nákladov) a Turecko (15 nákladov).

Nigérijské exportné zariadenie so šiestimi má kapacitu 22,5 milióna mt/rok (31 bcm/rok), a je v procese rozširovania na 30 miliónov mt/rok pridaním siedmej výrobnej linky.