Washington 21. októbra 2020 – Americké ministerstvo zahraničných vecí v utorok (20. 10.) rozšírilo sankcie proti plynovodu Nord Stream 2 a varovalo spoločnosti zapojené do jeho finalizácie, že im budú čeliť, ak do 30 dní neukončia svoje činnosti. Informovali o tom portály spglobal.com a wsj.com.

Nové usmernenie rozširuje interpretáciu Zákona o ochrane energetickej bezpečnosti z roku 2019, ktorý sa zameriava na plavidlá, kladúce potrubie najmenej 100 stôp pod morskú hladinu pre Nord Stream 2, plynovod TurkStream alebo akýkoľvek následný projekt. Dodáva, že spoločnosti, ktoré poskytujú „zariadenia na modernizáciu alebo inštaláciu vybavenia pre tieto plavidlá“, alebo financovanie týchto prác, tiež čelia potenciálnym sankciám.

„Ministerstvá zahraničných vecí financií sú pripravené využiť celú škálu sankčných orgánov na zastavenie výstavby týchto plynovodov,“ informoval rezort diplomacie.

Usmernenie hovorí, že USA neuložia sankcie na subjekty, ktoré porušia zákonné pravidlá, ak do 30 dní od vydania usmernenia zareagujú a ukončia svoje aktivity.

Rusko v reakcii na krok americkej diplomacie uviedlo, že sankcie proti Nord Stream-u 2 sú nepriateľské a deštruktívne.

Výkonný riaditeľ spoločnosti ClearView Energy Partners Kevin Book si myslí, že za krokom ministerstva sú snahy o dodatočné úpravy ruského plavidla na kladenie potrubí Akademik Čerskij, ktoré by sa mohlo pokúsiť o dokončenie zvyšného, približne 150 km dlhého úseku projektu. Plavidlo začiatkom októbra priplávalo z nemeckého prístavu Mukran a kotví v ruskej enkláve Kaliningrad.

„Chceli by sme zdôrazniť, že Nord Stream 2 je kompletne povolený projekt, postavený v súlade s platnými národnými a medzinárodnými právnymi predpismi,“ uviedol hovorca spoločnosti Nord Stream 2 AG. „Sme nútení hľadať nové riešenia,“ dodal.

Projekt plynovodu Nord Stream 2 zahŕňa výstavbu dvoch potrubí z Ruska do Nemecka cez Baltské more s celkovou kapacitou 55 miliárd m3 ročne. Podľa TASS je aktuálne dokončený na 93 %. Práce na plynovode sa zastavili v decembri minulého roka, keď v reakcii na sankcie USA z projektu odstúpila švajčiarsku spoločnosť na kladenie potrubí Allseas.

USA, ktoré považujú projekt za prostriedok presadzovania ruského ekonomického a politického vplyvu v Európe, hrozia aj ďalšími sankciami na Nord Stream 2. Nemecko, väčšina členov EÚ a konzorcium firiem pod vedením ruského Gazpromu sankcie odmieta s tým, že sú extrateritoriálne a porušujú medzinárodné právo.

Situáciu okolo Nord Streamu2 ovplyvnil aj pokus o otrávenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, po ktorom viacerí nemeckí politici začali požadovať ukončenie projektu. Kancelárka Angela Merkelová ho však považuje za čisto ekonomický a jeho dostavbu podporuje.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas sa pred pár dňami vyjadril, že projekt bude dokončený, jedinou otázkou zostáva, kedy presne sa to stane. „O našej energetickej politike a dodávkach energie rozhodujeme tu – v Európe,“ dodal.