Praha 22. marca 2023 – Česká pološtátna energetická skupina ČEZ kúpila podiel 55,2 % v plynárenskej spoločnosti GasNet, ktorá prevádzkuje distribučnú sieť. Spoločnosti Macquarie Asset Management zaň zaplatí 846,5 mil. €, teda vyše 21,3 mld. Kč. Od akvizície si skupina sľubuje posilnenie svojej pozície na trhu s plynom. Analytici, ktorých oslovila agentúra ČTK sa domnievajú, že predajom podielu sa pre zákazníkov nič nezmení a cena je v súlade s očakávaním, resp. primeraná.

Dohodnutú kúpnu cenu transakcie, ktorej dokončenie ešte musí schváliť Európska komisia a české ministerstvo priemyslu a obchodu, ČEZ uhradí preklenovacím úverom upísaným syndikátom komerčných bánk s následným refinancovaním prostredníctvom dlhopisov. Kúpna cena podľa ČEZ zohľadňuje aktuálny celkový dlh spoločnosti GasNet, ktorý je okolo 55 mld. korún a v spoločnosti zostáva. Bez neho by bola cena transakcie vyššia.

„Koniec uhlia pri výrobe elektriny a tepla sa rýchlo blíži a zemný plyn distribuovaný spoločnosťou GasNet bude kľúčový pre našu energetickú bezpečnosť. Úloha GasNetu bude dôležitá aj neskôr pri preprave vodíka alebo iných zelených plynov. ČEZ chce tiež zúročiť svoje bohaté skúsenosti s prevádzkou distribúcie elektriny a zamerať sa na dosiahnutie synergií pri prevádzkovaní plynárenskej a elektrickej siete, ktoré sa geograficky nachádzajú na takmer rovnakom území,“ povedal podpredseda predstavenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Skupina ČEZ patrí k najväčším energetickým podnikom v Česku. Jej väčšinovým akcionárom je štát, ktorý prostredníctvom ministerstva financií drží zhruba 70 percent akcií. V minulom roku zarobila 29,6 miliardy korún, čistý zisk spoločnosti tak medziročne klesol o viac ako 63 percent. Hlavnou príčinou boli mimoriadne dane a odvody, na ktorých podnik odviedol okolo 40 miliárd Kč. Akvizícia GasNet-u ešte v minuloročných výsledkoch nefigurovala, prejaviť by sa mala až v tomto roku, uviedla ČTK.

Experti: Kúpou GasNetu firmou ČEZ sa pre zákazníkov nič nemení, cena je primeraná

Nákup GasNet-u skupinou ČEZ nebude mať na domáci trh s plynom výraznejší vplyv, pre zákazníkov by sa nič zmeniť nemalo, tvrdia analytici oslovení ČTK. Naopak, podľa väčšiny z nich akvizícia potvrdzuje rastúci význam plynu pre českú energetiku v budúcnosti, ČEZ tak tým získa kontrolu nad ďalšou časťou energetiky. Cena 21,3 miliardy korún, ktorú ČEZ za 55,2 % podiel firmy zaplatí spoločnosti Macquarie Asset Management, je podľa expertov primeraná.

Analytik Fio banky Jan Raška sa domnieva, že cena za GasNet je v súlade s očakávaním. „Podľa nášho názoru nijako nevybočuje z úrovní, za ktoré sa obchodujú obdobné utility so stabilným distribučným biznisom,“ povedal. Vzhľadom na svoje nízke zadlženie, ktoré koncom roka 2023 predstavovalo 1,2 násobok EBITDA si podľa neho ČEZ túto akvizíciu môže dovoliť. Celkovú hodnotu GasNet-u pri započítaní podielu ďalších akcionárov a dlhu odhaduje na 92 miliárd korún.

Pozitívne vyhodnotil akvizíciu analytik spoločnosti ENA a výkonný riaditeľ Asociácie nezávislých dodávateľov energií Jiří Gavor. „GasNet tým získa dlhodobého strategického investora, ktorý veľmi dobre pozná pomery na českom i medzinárodnom energetickom trhu a ktorý môže priniesť aj nákladové synergie ako dominantný distribútor elektriny,“ povedal.

Odmietol, že by transakcia mohla mať pre domáci trh s plynom negatívny dopad, pre zákazníkov sa podľa neho nič nezmení. „ČEZ za rozumnú cenu získava regulované aktíva zaručujúce primeraný zisk, čo ocenia akcionári. A štát ako dominantný akcionár ČEZ tým nepriamo získava kontrolu nad ďalšou strategickou časťou energetiky, čo sa veľmi hodí vzhľadom na výzvy, ktoré má pred sebou plynárenstvo s nutnosťou prechodu na nízkoemisné. plyny,“ dodal Gavor pre ČTK.

Strategický význam akvizície zdôraznil riaditeľ sekcie Energo spoločnosti Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok. „Končí nám doba uhoľná a ČEZ týmto jasne ukazuje, že s tým počíta a chce na tom zarobiť. Uhlie totiž vyrába takmer polovicu elektriny v ČR a túto časť elektriny bude nutné vyrábať aj po ukončení prevádzok uhoľných elektrární. A jediná alternatíva je dnes plyn,“ uviedol Kaňok. Zároveň však upozornil, že taká zásadná potreba plynu povedie k väčšej závislosti ČR na jeho dovoze a, samozrejme, k rastu jeho ceny.

Podľa analytika XTB Tomáša Cvernu má kúpa majority v GasNet-e potenciál zlepšiť prevádzkové výsledky ČEZ a významne pomôcť k rozvoju alternatívnych zdrojov energie v Česku. „Dôvodom je pripravenosť skoro troch štvrtín siete na distribúciu vodíka,“ povedal expert. Dosah na spotrebiteľa bude podľa neho naopak minimálny a kúpna cena je primeraná.

Podľa zástupcu minoritných akcionárov ČEZ Michala Šnobra je nutné náklady na akvizíciu posudzovať v kontexte ceny vrátane dlhu a projektovaných prevádzkových ziskov kupovanej firmy na ďalšie roky. „Osobne som zvedavý, či dôjde k dokúpeniu zostávajúcich 45 percent,“ uviedol na sociálnej sieti X.

Z pohľadu analytika Capitalinked.com Radima Dohnala sa o príliš atraktívnu investíciu nejedná. „Myslím, že by sa ČEZ mal viac orientovať na výrobu elektrickej energie, kde počítam, že v priebehu niekoľkých rokov prídu zásadné príležitosti s výrazne lepšou návratnosťou ako v prípade GasNet-u,“ uviedol. Podľa neho nemá akvizícia výraznejší význam ani pre štát ako hlavného akcionára ČEZ.

GasNet zaisťuje dodávky zemného plynu domácnostiam a firmám na celom území ČR okrem Prahy a Juhočeského kraja, spravuje 65.000 kilometrov plynovodov, má viac ako 2,3 milióna zákazníkov. Drží tak približne 80-percentný podiel na distribúcii plynu v Česku. Ďalšími distribútormi plynu v Česku sú EG.D zo skupiny E.ON v južných Čechách a Pražská plynárenská v hlavnom meste. ČEZ už teraz je hlavným distribútorom v ČR aj pri elektrine, uzavrela agentúra ČTK.