Baku 31. decembra 2020 – Azerbajdžan začal s dodávkami zemného plynu z poľa Shah Deniz II v Kaspickom mori do Európy prostredníctvom Transjadranského plynovodu (TAP), ktorý je súčasťou Južného plynového koridoru. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej to vo štvrtok uviedlo azerbajdžanské ministerstvo energetiky.

„Južný plynový koridor posilní systém globálnej energetickej bezpečnosti. Spojil kaspický región s Európou,“ deklarovalo ministerstvo.

Podľa Reuters tak krajina vstupuje na trh, ktorému s 34-percentným podielom dominuje Rusko. To plánuje v roku 2021 zvýšiť vývoz plynu do Európy vrátane Turecka na 183 miliárd kubických metrov z tohtoročných 171-172 mld.

TAP, projekt v hodnote 40 mld. dolárov a dĺžkou 3500 km, podporuje Európska komisia ako súčasť snahy o zníženie závislosti Európy od ruskej energie.

Exekutíva EÚ začiatkom decembra uviedla, že „víta začiatok prevádzky TAP, ktorý spája Albánsko s Gréckom a Talianskom a prináša kaspický plyn spotrebiteľom v EÚ“. „Projekt rozšíri možnosť výberu a konkurenciu, zlepší energetickú bezpečnosť a diverzifikuje dodávky plynu, najmä v Taliansku, Grécku a Bulharsku, ako aj v regióne juhovýchodnej Európy,“ zdôraznila EK s tým, že TAP je projekt spoločného záujmu EÚ a predstavuje dôležitú súčasť Južného plynového koridoru.

Azerbajdžan chce dodávať na európsky trh 10 mld. m3 ročne, z toho 8 mld. do Talianska a 2 mld. m3 do Grécka a Bulharska. V súčasnosti už dodáva plyn do Turecka. Plynovod je navrhnutý tak, aby mohol kapacitu zdvojnásobiť na 20 mld. m3. Očakáva sa, že pole Shah Deniz dosiahne plný objem ťažby v roku 2023, približne vtedy keď by mal plnú kapacitu dosiahnuť aj TAP.

Plynovod môže uľahčiť dodávky plynu do niekoľkých krajín juhovýchodnej Európy. Bulharsko sa napojí na TAP prostredníctvom prepojovacieho vedenia Grécko-Bulharsko (IGB), ktoré je v poslednej fáze výstavby, a bude dovážať azerbajdžanský plyn v objeme 1 mld. m3 ročne, čo predstavuje asi jednu tretinu bulharskej ročnej spotreby. Doteraz bolo Bulharsko závislé na dovoze ruského plynu takmer na 100 %.

Akcionársky sa na TAP-e podieľajú spoločnosti British Petroleum (20 %), azerbajdžanský SOCAR (20 %), taliansky Snam (20 %), belgický Fluxys (19 %), španielsky Enagás (16 %) a švajčiarska Axpo (5 %).

Prvá fáza poľa Shah Deniz začala produkciu v roku 2006 a dodávala viac ako 10 mld. m3 plynu ročne do Azerbajdžanu, Gruzínska a Turecka. Druhá fáza spustila prevádzku v roku 2018 a pri maximálnej produkcii priniesla ďalších 16 mld. m3, čím sa celková kapacita zvýšila na 26 mld. m3 zemného plynu.

Foto: tap-ag.com