Berlín 14. mája 2020 – Špeciálne ruské plavidlo na kladenie potrubí Akademik Čerskij zakotvilo v nemeckom baltskom prístave Mukran, kde čakajú na inštaláciu zvyšné časti plynovodu Nord Stream 2. Informuje o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na satelitné zábery. Tie podľa nej naznačujú, že plavidlo sa chystá na dokončenie projektu, ktorý bol na sklonku roku 2019 prerušený pre sankcie zo strany USA.

Developer projektu, spoločnosť Nord Stream 2 AG, potvrdil, že segmenty plynovodu sú uložené v prístave, ale odmietol komentovať, či príchod lode Akademik Čerskij znamená opätovné skoré spustenie výstavby.

Satelitné snímky spoločnosti Planet Labs inc. z 10. mája však podľa agentúry Bloomberg ukazujú, že časti potrubia boli premiestnené na mólo vybavené žeriavom na nakladanie. Z údajov o sledovaní lodí zase vyplýva, že bagrovacie plavidlo prevádzkované dodávateľom plynovodu Nord Stream 2, ako aj ruská žeriavová loď na kladenie potrubí sú tiež blízko a Akademik Čerskij sa v stredu 13. mája premiestnil k mólu, na ktorom je potrubie uložené.

BloombergNEF odhaduje, že dostavať ešte treba zhruba 6 % trasy plynovodu Nord Stream 2, pričom ruskému plavidlu by sa to mohlo podariť v termíne, ktorý by umožnil spustenie prepravy plynu do konca roka 2020.

Akademik Čerskij sa do prístavu Mukran dostal po trojmesačnej plavbe, na ktorú vyrazil vo februári z Japonského mora. Zariadenie na najväčšom nemeckom ostrove Rügen je kľúčovým logistickým centrom spoločnosti Nord Stream 2, segmenty plynovodu sa doň dodávali od roku 2016. Strategický význam plynovodu podľa Bloombergu potvrdzuje aj skutočnosť, že činnosť v zariadení sa nezastavila ani počas pandémie koronavírusu.

Plynovod Nord Stream 2 by mal do Európy prepravovať 55 miliárd m3 ruského plynu ročne. Vlani v decembri, v dôsledku amerických sankcií, ukončila činnosť na stavbe plynovodu švajčiarsko-holandská spoločnosť Allseas, ktorá kládla potrubia. Rusko následne uviedlo, že na dokončenie 160 km dlhého úseku pri dánskom ostrove Bornholm sa chystá použiť alternatívne plavidlo.

Spojené štáty tvrdia, že ropovod zvýši závislosť Európy od ruského plynu a posilní politický vplyv Moskvy. Washington ponúka starému kontinentu vývoz amerického skvapalneného zemného plynu ako alternatívu k dodávkam cez ruské plynovody. Na firmy podieľajúce sa na výstavbe Nord Streamu 2 uvalil v decembri 2019 sankcie.

Nord Stream 2 AG považuje sankcie zo strany USA za „protiprávnu diskrimináciu európskych spoločností“.