Káhira 3. júna 2022 – V čase, keď sa európske energetické trhy vyrovnávajú s následkami ruskej invázie na Ukrajinu, si Brusel zrejme uvedomil, že na južnom pobreží Stredozemného mora sú dostupné zdroje zemného plynu a LNG. Na stoloch bruselských byrokratov a expertov sa zrazu objavil potenciál východného Stredozemného mora, v ktorom Egypt, Izrael a potenciálne aj Cyprus predstavujú veľkú infraštruktúru na export LNG. Po rokoch takmer úplného ignorovania zo strany Európy vďaka lacnému zemnému plynu a protikáhirským postojom, je Egypt späť v centre pozornosti. Pre portál oilprice.com sa téme venoval analytik Cyril Widdershoven z poradenskej spoločnosti Verocy.

S cieľom podporiť možné dohody o LNG alebo zemnom plyne medzi Egyptom (východným Stredomorím) a európskymi partnermi zintenzívňuje aj Izrael svoje úsilie v oblasti dodávok, pripomenul Widdershoven. Veci sa podľa neho dali do pohybu po tom, ako sa v marci v Paríži stretli izraelská ministerka energetiky Karine Elharrarová a komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová. Po stretnutí bol vytvorený tím EÚ-Izrael, aby v koordinácii s Egypťanmi vypracoval politický rámec s cieľom umožniť prepravu plynu do Európy.

Podľa izraelských zdrojov zástupcovia EÚ otvorene naznačili, že plyn z východného Stredomoria bude potrebný, ak EÚ nebude ochotná umožniť viac výroby elektriny z uhlia. Všetci sa zhodli na tom, že nie sú k dispozícii žiadni iní krátkodobí dodávatelia, ktorí by dokázali čeliť potenciálnej blokáde dodávok ruského zemného plynu, zdôraznil analytik.

Diskusie medzi EÚ a Izraelom zahŕňajú Egypt, keďže jedine Káhira má v skutočnosti dostupné vývozné kapacity. Izrael aj Brusel sa zhodujú v názore, že export plynu z východného Stredomoria cez egyptské LNG terminály v delte Nílu (Idku, Damietta) je v súčasnosti jedinou realizovateľnou možnosťou. Možnosti dodávok cez navrhovaný podmorský plynovod Eastmed sa zatiaľ reálne nezvažujú.

Po rokoch, keď sa mu väčšina vyhýbala vzhľadom na ceny, náklady alebo objemy, je strategické postavenie Egypta na energetických trhoch opäť uznávané, poznamenal Widdershoven. Partneri z východného Stredomoria podľa neho zaznamenali aj veľkú zmenu myslenia v rámci Európskej únie. Pred vojnou na Ukrajine a krízou životných nákladov európske krajiny hovorili len o odstránení ropy, plynu a uhlia z energetického mixu. Závratne vysoké ceny energií a veľmi obmedzené dodávky mohli v Bruseli podnietiť zmenu stratégie.

Izrael sa už niekoľko rokov snaží dostať na európsky trh. V roku 2020 bola podpísaná dohoda o podmorskom plynovode EastMed, ktorý by mal privádzať plyn z izraelských morských polí do Grécka. Projekt bol od začiatku odsúdený na zánik, pretože náklady boli príliš vysoké, a to aj v dnešnej situácii vysokých cien. Jeden z hlavných podporovateľov EastMed-u, USA, stiahol svoju podporu od nástupu prezidenta Bidena k moci.

Domáci záujem v Izraeli o plyn na mori tiež klesol, pretože nová vláda bola opatrná pri poskytovaní nových licencií. V konečnom dôsledku sú to dlhodobé dohody, ktoré sú potrebné na to, aby boli budúce projekty realizovateľné. Pre Izrael je európsky dopyt po plyne dôležitý, pretože prináša nielen dodatočné príjmy, ale otvára aj dvere v Bruseli.

Izraelskí politici by sa mali zamerať nielen na zabezpečenie exportu, ale aj dostatočných zásob pre samotný Izrael na najbližších 30-40 rokov. Spotreba zemného plynu v Izraeli rastie približne o 1 miliardu metrov kubických ročne. V roku 2019 Izrael spotreboval približne 11,25 bcm. V súčasnosti sa odhaduje, že Izrael má overené zásoby okolo 900 bcm, vyčíslil Widdershoven.

Napriek tomu Brusel tlačí na Izrael a Egypt, aby dodali ďalšie objemy. Dôraz kladie najmä na dostupnú kapacitu a možné rozšírenie egyptských závodov Damietta a Idku. Brusel sa snaží prilákať strany participujúce na EastMed-e tým, že ponúka zvýšenú spoluprácu a investície aj v sektore čistej energie.

Egyptský minister pre ropu a nerastné suroviny Tarík El Molla pre egyptské médiá uviedol, že egyptský LNG už uspokojuje časť európskeho dopytu. V rozhovore pre Asharq Bloomberg El Molla zopakoval, že partneri z východného Stredomoria sa snažia ďalej zvyšovať dodávky a kapacitu. Potenciálne dodatočné dodávky zemného plynu do egyptských zariadení LNG by mohli pochádzať aj z Cypru. Ostrovný štát očakáva vybudovanie infraštruktúry na svojom plynovom poli Afrodita a spustenie prevádzky plynovodu do Egypta do roku 2025.

El Molla tiež povedal, že Egypt vyváža približne 28 mil. m3 plynu denne a očakáva, že toto číslo vzrastie na vyše 42 mil. m3 za deň do roku 2024. V súčasnosti je celková produkcia zemného plynu v Egypte medzi 187 a 189 mil. m3 denne. Očakáva sa, že pole Afrodita by mohlo obsahovať vyše 127 bcm zemného plynu, väčšina by sa mala prepraviť do LNG závodov Idku a Damietta v Egypte.

Jedna vec je jasná, fundamenty na strane dopytu sú silné, ceny sú veľmi atraktívne a prieskumné a výrobné obmedzenia sú nepatrné. Východné Stredomorie by mohlo byť jednou z možností diverzifikácie dodávok energie pre EÚ, no geopolitické výzvy zostávajú. Pokračujúca kritika egyptskej vlády na čele s prezidentom Sísím zo strany bruselských byrokratov alebo príslušných európskych vlád je potenciálnou prekážkou pre ďalšie energetické dohody. Na čoraz konkurenčnejšom trhu s LNG by európske štáty nemali počítať s bezpodmienečnou podporou Egypta. Zahojiť staré rany si bude vyžadovať viac ako diplomatickú cestu do Káhiry. Napriek týmto geopolitickým výzvam je na obzore nový multilaterálny energetický vzťah.