Londýn 9. novembra 2023 – Rekordné zásoby plynu v Európe naďalej rastú, keďže teplý začiatok jesene odďaľuje nástup dopytu po vykurovaní, zatiaľ čo vysoké ceny odrádzajú od priemyselného využitia a podporujú pokračujúci dovoz. Ceny plynu dodávaného na vrchole zimy, v januári 2024, však začali klesať, pretože rekordné úrovne zásob začínajú trh ovplyvňovať. Pre agentúru Reuters to napísal analytik John Kemp.

Ceny za január 2024 klesli 6. novembra pod 47 eur za megawatthodinu z viac ako 57 eur pred 10 obchodnými dňami, keďže obchodníci očakávajú, že zimné počasie nemusí stačiť na prenos rekordného objemu zásob plynu na konci marca 2024, teda na záver vykurovacej sezóny.

Zásoby v Európskej únii a Spojenom kráľovstve dosiahli 5. novembra rekordných 1146 terawatthodín (TWh), vyplýva z údajov združenia Gas Infrastructure Europe. To znamená, že boli o 189 TWh (+20 % alebo +1,96 štandardnej odchýlky) vyššie ako predchádzajúci 10-ročný sezónny priemer a prebytok sa zvýšil zo 168 TWh (+18 % alebo +1,70 štandardnej odchýlky), ktorý bol zaznamenaný zhruba pred mesiacom, konkrétne 1. októbra.

Čiastočným dôvodom je, že severozápadná Európa má za sebou mierny začiatok jesenného obdobia, v nemeckom Frankfurte so septembrovými teplotami 3,5 °C nad dlhodobým priemerom a októbrovými 2,5 °C nad priemerom.

Ceny termínovaných obchodov a kalendárne spready zároveň zostali silné, a to aj napriek rekordným zásobám, čo odrádzalo od obnovenia priemyselného využívania a podporovalo pokračujúci dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy.

Po očistení o infláciu dosiahli futures na prvý mesiac v októbri v priemere 47 eur za megawatthodinu (88. percentil za všetky mesiace od začiatku storočia) z 30 eur (61. percentil) v júli. V reálnom vyjadrení boli ceny pred mesiacom približne 2,5-krát vyššie ako päťročný priemer na roky 2016 – 2020, čím boli spotové nákupy plynu veľmi drahé, vyčíslil analytik.

Väčšina priemyselných používateľov nakupuje na základe zmlúv spojených s priemernými kalendárnymi cenami, ale aj termínované obchody na rok 2024 boli v októbri v priemere 52 eur, z menej ako 20 eur/MWh pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Pretrvávanie vysokých spotových a forwardových cien spôsobilo, že spotreba zemného plynu v priemysle zostáva výrazne pod úrovňou pred inváziou, tvrdí Kemp.

Výhľad skladovania

Európske plynové zásobníky boli 5. novembra zaplnené na 99,6 %, čo je rekord nielen pre toto, ale aj pre akékoľvek ročné obdobie, a vďaka teplému počasiu bol plyn do nich vtláčaný dlhšie, ako je obvyklé.

Medzi rokmi 2012 a 2022 bol stredný dátum, keď skladovanie vrcholilo, 26. október, ale v tomto roku ďalej stúpalo až do 5. novembra, takže ide o jedno z najdlhších zaznamenaných napĺňaní.

Počas leta sa kalendárne spready výrazne oslabili a trh sa presunul do výrazného contanga, aby podporil väčšiu spotrebu a obmedzil vytváranie zásob. Odvtedy sa však spready posilnili, pretože obchodníci mohli skladovať dodatočný plyn na Ukrajine, ako aj v LNG tankeroch pri pobreží, aby sa vyhli vyčerpaniu kapacity skladovacích priestorov.

Európa túto zimu stále potrebuje šetriť plyn, ale vzhľadom na to, koľko ho aktuálne má v zásobníkoch, nie je takmer žiadna šanca, že zásoby klesnú kriticky nízko, a to bez ohľadu na počasie, domnieva sa Kemp.

Na základe súčasných úrovní skladovania a historického vyčerpania za posledné desaťročie sa predpokladá, že zásoby klesnú do konca zimy 2023/24 na približne 575 TWh, pričom úložiská budú naplnené na 50 %, uviedol analytik.

V aktuálnom počiatočnom bode zimnej vykurovacej sezóny podľa neho stále existuje značná neistota týkajúca sa priemerných teplôt a miery vyčerpania zásobníkov. Ale aj pri veľmi studenej zime je veľmi nepravdepodobné, že zásoby klesnú pod 368 TWh (čo predstavuje naplnenie na 32 % kapacity zásobníkov). V prípade miernej zimy by dokonca mohli skončiť až na úrovni 795 TWh, a teda naplnené na 69 % kapacity, uzavrel John Kemp pre agentúru Reuters.

Prípad Nemecka

Isté riziká veľmi chladnej zimy z hľadiska zásobovania zemným plynom tento týždeň načrtla skupina prevádzkovateľov nemecký plynových zásobníkov INES, podľa ktorej extrémne nízke teploty môžu viesť k nedostatku dodávok v Nemecku, ktoré už druhý rok po sebe pred zimou úplne naplnilo svoje skladovacie priestory.

INES, ktorej členmi sú aj spoločnosti Astora zo skupiny SEFE, VNG Gasspeicher, Uniper a RWE vlastniace 25 % kapacity skladovania plynu v Európskej únii, pri modelovaní scenárov extrémne chladnej zimy uviedla, že Nemecko by mohlo čeliť výpadku v dodávkach plynu 9 TWh v januári, 15 TWh vo februári a 12 TWh v marci, čo je v každom z uvedených prípadov o 1 TWh menej, ako sa predpokladalo pred mesiacom.

Skupina konštatovala, že zákonná požiadavka na 95 % zásob naplnených do 1. novembra bola prekročená a jej ďalším cieľom je zabezpečiť, aby k 1. februáru zostalo v zásobníkoch minimálne 40 %.

Nemecké podzemné zásobníky aktuálne skladujú množstvo plynu na úrovni 255,2 terawatthodín (TWh), čo je technicky ekvivalentné 100,14 % kapacity, vyplýva z údajov Gas Infrastructure Europe.

Zníženie spotreby plynu bude preto túto zimu opäť dôležité, uviedla INES. Odporúča, aby Nemecko pridalo ďalšie k svojim aktuálnym trom plávajúcim terminálom na spätné splyňovanie LNG v Brunsbütteli, Wilhelmshavene a Lubmine, a tiež aby viac využívalo plynovody zo západu na východ a skladovaciu kapacitu v rámci kontinentálnej Európy.