Praha 7. októbra 2022 – Česko a ďalšie európske štáty dúfajú, že im Katar pomôže nahradiť časť ruského plynu svojimi dodávkami LNG. Pretože krajina uprostred Perzského zálivu má uzavreté až dvadsaťročné kontrakty s ázijskými zákazníkmi, nebude to to také jednoduché, píše portál idnes.cz. Európa si podľa neho zrejme bude musieť počkať na vybudovanie nových ťažobných kapacít a potom sa zaviazať aj na dekádu až dve.

Veľký potenciál v tomto ohľade poskytuje projekt rozširovania lokality North Field, najväčšieho náleziska zemného plynu na svete, ktoré sa nachádza v Perzskom zálive a je takmer rovnako veľké ako samotný Katar.

Arabský štát predpokladá, že plánované rozšírenie náleziska mu umožní zvýšiť produkciu skvapalneného zemného plynu o 43 percent zo 77 na 110 miliónov ton ročne, a to do roku 2025. O dva roky neskôr sa chce dostať dokonca na kapacitu 126 miliónov ton LNG ročne, píše idnes.cz s tým, že ak by, čisto teoreticky, získaný objem prúdil len do Európskej únie, mohol by nahradiť zhruba tretinu ruského plynu – teda významnú časť európskej spotreby.

Viac LNG až po rozšírení North Field

V súčasnej chvíli sa Európa podieľa na katarskom exporte LNG z menej ako pätnástich percent, pričom na objemnejšie dodávky si zrejme bude musieť pár rokov, do rozšírenia kapacít North Field, počkať. Katarská plynová politika totiž funguje na báze dlhodobých, pätnásťročných až dvadsaťročných kontraktov, ktoré má zazmluvnené s krajinami ako sú Južná Kórea, India a Čína, pripomína idnes.cz.

„Katar chce mať na dlhodobých kontraktoch 95 percent vyťaženého objemu. Na spotový trh môže smerovať iba zhruba päť percent. Dlhodobé kontrakty má hlavne v Ázii, a tak nie je úplne možné, aby nejakým spôsobom okamžite utíšil energetickú krízu v Európe,“ vysvetľuje analytik Asociácie pre medzinárodné otázky Jan Svoboda. Katar si podľa neho jednoducho nemôže dovoliť porušiť zmluvy s ázijskými partnermi a nariadiť tankerom, aby „otočili kurz“ na západ a plavili sa k európskym brehom.

Prehodnotenie zelených cieľov

Precedens dlhodobých kontraktov je navyše problematický ešte z jedného hľadiska. Európske štáty si za súčasnej situácie nemôžu diktovať podmienky a zrejme budú musieť samy pristúpiť na dlhodobé kontrakty.

„Exportéri LNG si chcú zaručiť odbyt a špeciálne Európa pre nich teraz nie je práve spoľahlivým partnerom,“ poznamenal pre idnes.cz výkonný riaditeľ Asociácie nezávislých dodávateľov energií Jiří Gavor. „Nie v zmysle solventnosti, z tohto hľadiska sme na tom ešte stále dobre. Avšak Európa ešte pred konfliktom veľmi silno proklamovala svoju vôľu odísť od zemného plynu a nahradiť ho zeleným plynom, biometánom či vodíkom zhruba v desať- až pätnásťročnom horizonte. V podstate si stanovila jednoznačný smer odklonu od fosílneho zemného plynu. Pre jeho producentov takýto klient nie je práve najlepší,“ vysvetľuje Gavor s tým, že Európska únia bude preto musieť svoje zelené ciele prehodnotiť.

„Myslím si, že Európa v súčasnej skutočne veľmi zlej situácii musí mobilizovať všetky zdroje. trochu pozabudnúť na ohlásené tempo odklonu od zemného plynu a podpísať aspoň nejaké základné dlhodobé importné kontrakty,“ konštatuje analytik.

Česko-katarská dohoda o spolupráci

Na druhú stranu Európa nie je úplne bezbranná, Katar už od začiatku vojny na Ukrajine prejavuje záujem podpísať s niektorými jej štátmi kontrakty o dodávkach plynu a zároveň s tým posunúť spoluprácu na ďalšiu úroveň aj v iných oblastiach. To podľa idnes.cz dokazuje aj stredajšia (5. 10.) návšteva katarského emira Tamima bin Hamada Sáního v Prahe.

Arabský vládca síce neplánovane odišiel o deň skôr, avšak ešte predtým došlo na uzavretie dohody o hospodárskej, obchodnej a technickej spolupráci medzi českým ministrom priemyslu a obchodu Jozefom Síkelom a jeho katarským náprotivkom.

Náhly odchod katarskej hlavy štátu bol podľa zdrojov Denníka N spojený hlavne s tým, že Európska rada emira nepustila na štvrtkový európsky summit na Pražskom hrade. Hoci podrobnosti nie sú príliš známe, česko-katarskú spoluprácu by to podľa vyjadrenia Hradu a ministerstva priemyslu a obchodu ohroziť nemalo.

„Dohoda bola oboma stranami riadne podpísaná a nemáme dôvod sa domnievať, že by nemala byť riadne napĺňaná. Prvé zasadnutie spoločného orgánu, ktorý na základe dohody vznikne, sa predpokladá v budúcom roku,“ hovorí tlačový hovorca rezortu priemyslu a obchodu Vojtech Srnka. Spoločným orgánom sa myslí zmiešaná česko-katarská komisia, ktorá si dáva za úlohu „rozvíjať spoluprácu na spoločných projektoch“.

Objem rovnaký, zárobky násobne väčšie

Katar sa stal najväčším svetovým vývozcom LNG v apríli tohto roku, keď predstihol Spojené štáty. V roku 2021 mal 21-percentný podiel na celosvetovom trhu so skvapalneným zemným plynom. Z dát Medzinárodnej energetickej agentúry vyplýva, že v prvom a druhom štvrťroku tohto roku sa objem exportu skvapalneného plynu Kataru v porovnaní s predchádzajúcimi kvartálmi nijako zvlášť nezmenil.

Aj agentúra Bloomberg v lete informovala, že katarský vývoz stagnuje. Aj napriek tomu arabský štát na exporte LNG zarába viac ako obvykle. Zatiaľ čo v apríli roku 2021 utŕžil 5,8 miliárd dolárov, v apríli roku 2022, teda dva mesiace po začiatku ruskej vojny na Ukrajine, to bolo 11,9 miliárd dolárov, uzavrel idnes.cz.