Brusel 6. apríla 2022 – Krajiny Európskej únie sa sporia o to, ako rýchlo naplniť svoje zásoby plynu pred budúcou zimou a podeliť sa o bremeno rýchleho nákupu veľkých zásob za súčasné vysoké ceny. Podľa agentúry Reuters sa formuje skupina, ktorá bude schopná zablokovať doteraz predložené návrhy Európskej komisie a členské štáty pripravujú vlastné návrhy.

Európa čelí „pretekom“ o vybudovanie plynových zásob pred zimou, ktoré by jej mali pomôcť vyrovnať sa s potenciálnymi prerušeniami dodávok a súčasne znížiť vplyv Ruska. Európska komisia minulý mesiac navrhla legislatívu, ktorá vyžaduje, aby krajiny EÚ naplnili svoje zásobníky plynu aspoň na 90 % kapacity do 1. novembra každý rok od roku 2023 a na 80 % v tomto roku, a to prijatím „všetkých potrebných opatrení“ vrátane potenciálnej kompenzácie pre spoločnosti podieľajúce sa na nákupe plynu.

To znepokojilo niektoré krajiny EÚ, napríklad Holandsko, Rakúsko, Maďarsko a Lotyšsko, ktoré majú zásobníky, pretože sa obávajú, že ich spoločnosti – prípadne s podporou štátu – by boli nútené nakupovať veľké objemy plynu za takmer rekordné ceny, zatiaľ čo krajiny s malými alebo žiadnymi zásobníkmi nie. „Jednotná požiadavka na plnenie 80/90 % by tieto krajiny v záujme ostatných nadmerne finančne zaťažila,“ povedal pre agentúru Reuters maďarský predstaviteľ.

Naplnenie zásobníkov zo súčasných úrovní 26 % na 80 % by podľa think-tanku Bruegel stálo pri súčasných cenách najmenej 65 miliárd eur v porovnaní so zhruba 10 mld. v predchádzajúcich rokoch.

Tieto náklady by neboli rozdelené rovnomerne. Z 27 krajín EÚ má 18 zásobníky rôznej veľkosti. Nemecko by čelilo oveľa vyššiemu účtu za naplnenie svojej kapacity 245 TWh v porovnaní napríklad s 3,6 TWh v Portugalsku.

Holandský premiér Mark Rutte podľa Reuters povedal, že dotknuté krajiny zablokujú akékoľvek návrhy, ktoré by zvýšili riziko, že ak teraz nakúpia plyn na uskladnenie, v prípade budúceho poklesu cien by mohli by utrpieť stratu. Podporu prisľúbilo aj Francúzsko. „Francúzsko veľmi jasne povedalo: v tejto situácii sa postaráme o to, aby tu bola blokujúca menšina,“ povedal Rutte po marcovom summite lídrov EÚ.

Brusel navrhol systém „zdieľania záťaže“, kde krajiny bez zásobníkov musia pokryť 15 % svojej ročnej spotreby plynu využívaním zásobníkov v iných štátoch. To však obavy neupokojilo a členské štáty zvažujú vlastné návrhy, pričom hľadajú rýchlu dohodu, aby pravidlá platili včas a zvýšila sa úroveň skladovania pred zimou. Európsky parlament, ktorý musí pravidlá tiež schváliť, v utorok (5. 4.) odhlasoval zrýchlenie návrhu, aby sa rokovania s krajinami EÚ mohli začať čo najskôr.

Rakúsko chce, aby sa povinnosť každej krajiny pri napĺňaní zásob viac zakladala na jej skutočnej spotrebe plynu, zatiaľ čo Maďarsko podporuje povinnosť všetkých štátov EÚ naplniť zásobníky na 25 % ich spotreby plynu.

Rozhodovanie o tom, kto je zodpovedný za plnenie zásobníkov plynu, je podľa Reuters zložité. Plyn uskladnený v jednej krajine môžu nakupovať a využívať spoločnosti v inom štáte a v mnohých prípadoch sú zásobníky plynu v európskych krajinách vlastnené zahraničnými spoločnosťami – vrátane ruského Gazpromu.

Medzitým sa ostrovné krajiny ako Malta a Cyprus, ktoré nie sú prepojené so zásobníkmi plynu iných štátov, obávajú, že budú nútené platiť za rezervu na dodávku plynu, ktorú by nevyužili, uviedli predstavitelia EÚ.

Iné štáty uviedli, že by mohli podporiť návrh solidarity na riešenie obáv štátov s veľkým objemom skladovania. „Sme pripravení hrať svoju úlohu v prospech väčšej cezhraničnej solidarity,“ povedal Claude Turmes, minister energetiky Luxemburska, ktoré nemá vlastný zásobník.

Ak naďalej potečie ruský plyn, zásoby budú do októbra podobné ako v roku 2021, tvrdí analytik

Zásoby plynu v Európe skončili zimu trochu pod normálom, ale oveľa komfortnejšie, než sa očakávalo pred tromi mesiacmi vďaka miernemu počasiu a mimoriadne vysokým cenám, ktoré maximalizovali dovoz a odradili spotrebu. Pre agentúru Reuters to uviedol analytik John Kemp.

Podľa predbežných odhadov Gas Infrastructure Europe sa v zásobníkoch v celej Európskej únii a Spojenom kráľovstve (EÚ28) k 1. aprílu nachádzalo odhadom 294 terawatthodín (TWh) plynu. Zásoby teda boli o 61 TWh (17 %) alebo približne 0,54 štandardnej odchýlky pod predchádzajúcim 10-ročným priemerom za dané obdobie roka.

Situácia sa výrazne zlepšila od Vianoc, keď sa očakávalo, že zásoby do 1. apríla klesnú len na 215 TWh, čo by bolo 142 TWh (40 %) alebo 1,22 štandardnej odchýlky pod priemerom. Pričinili sa o to vyššie ako normálne teploty, najmä od prelomu rokov, ktoré obmedzili spotrebu plynu a zmiernili tlak na zásoby.

Kumulovaný počet dennostupňov (jednotka, ktorá vyjadruje náročnosť potreby tepla na vykurovanie v závislosti od vonkajšej teploty) vo Frankfurte v Nemecku je viac ako 11 % pod dlhodobým priemerom.

Rovnako dôležité je, že rekordné ceny termínovaných obchodov v Európe povzbudili dodávateľov LNG, aby ju uprednostnili pred Áziou, pričom vysoké ceny odrádzali od spotreby aj výrobcov elektriny a priemyselných používateľov.

V dôsledku toho došlo k pozimnému minimu zásob 19. marca, o 11 až 12 dní skôr, ako bol medián za posledné desaťročie, a teraz zásoby mierne rastú.

Celkové vyčerpanie zásob z minuloročného poletného maxima na tohtoročné pozimné minimum bolo 578 TWh, čo je len o málo viac ako priemer za posledné desaťročie (561 TWh) a pod priemerom za posledných päť rokov (651 TWh).

Pozornosť trhu sa teraz sústredila na dopĺňanie zásobníkov pred budúcou zimou, ktoré začína z pomerne pohodlnej základnej úrovne. Ak sa zásoby nahromadia v súlade s priemerom za posledných 10 rokov, očakáva sa, že do začiatku októbra dosiahnu 871 TWh. Boli by tak na približne rovnakej úrovni ako minulý rok, aj keď stále 61 TWh (7 %) pod priemerom za posledné desaťročie.

V praxi budú veľmi vysoké ceny plynu naďalej podporovať maximálny dovoz a odrádzať od spotreby, čo pravdepodobne naplní zásobníky rýchlejšie ako zvyčajne.

Pokiaľ nebude prerušený alebo sankcionovaný dovoz potrubím z Ruska, a to je zásadný predpoklad, vysoké ceny by mali pred budúcou zimou zabezpečiť nadpriemerné zásoby.