Cyoerské bloky na mori Foto: newmedenergy.com

Nikózia 1. marca 2024 – Cyperským plynárenským ambíciám možno svitá na lepšie časy. Nedávne pozitívne výsledky testov pri objave neďaleko egyptského morského poľa Zohr by mohli znamenať, že krajina bude môcť konečne speňažiť svoje zdroje, pričom vláda vyjadrila nádej, že prvý plyn by sa mohol ťažiť už v roku 2026. Téme sa venoval portál Natural Gas World.

Prvé objavy plynu pri cyperskom pobreží už majú viac ako 10 rokov. Rozvoj ložísk však odvtedy brzdili rôzne ťažkosti pri hľadaní vhodnej cesty na trh. Teraz by sa však situácia mohla zmeniť. Tento mesiac totiž prišli povzbudivé správy od talianskej spoločnosti Eni, ktorá oznámila „vynikajúce“ výsledky testov z hodnotiaceho vrtu pri svojom objave plynu Cronos z augusta 2022 pri Cypre. Test ukázal, že vrt môže produkovať viac ako 150 miliónov stôp kubických denne, resp. 4,25 milióna m3/d a je „zásadný pri napredovaní v štúdiách o výbere najlepšej možnosti rýchleho rozvoja,“ uviedla Eni.

Cronos sa nachádza v bloku 6, kde je Eni partnerom francúzskej energetickej spoločnosti TotalEnergies. Dvojica spolupracuje aj v ďalších šiestich blokoch pri Cypre. Obe spoločnosti sa zaviazali „rýchlo pokročiť smerom k výberu najvhodnejšieho a ekonomicky životaschopného riešenia rozvoja, ktoré prispeje k dodávkam plynu do Európy a regiónu,“ informovala Eni.

Za posledných viac ako 10 rokov bolo pri Cypre objavených množstvo nálezísk a Cronos je jedným z nich. Objav poľa Aphrodite, ktoré cyperské snahy odštartovalo a obsahuje odhadom až 125 bcm plynu – sa uskutočnil v roku 2011. Pole v súčasnosti prevádzkuje konzorcium spoločností Chevron, Shell a Delek. Neďaleké ložisko Glaucos je ďalším pozoruhodným objavom, ktorý zrealizovala spoločnosť ExxonMobil v bloku 10 vo februári 2019, pričom sa odhaduje, že obsahuje až 230 bcm plynu. Eni a TotalEnergies urobili v bloku 6 ďalšie dva objavy: Calypso a Zeus.

V priebehu rokov sa diskutovalo o rôznych možnostiach, ako tento plyn vyvážať. Najväčšiu pozornosť vzbudil projekt EastMed, ktorý by sa mal tiahnuť z Cypru do Grécka v dĺžke cca 1900 km. Spočiatku sa tešil silnej podpore EÚ a v roku 2015 bol zaradený na zoznam projektov spoločného záujmu, čím sa zabezpečilo financovanie a jednoduchší povoľovací proces.

Záujem Bruselu o projekt však ochladol v súvislosti s otázkami o jeho ekonomickej uskutočniteľnosti a o tom, či Európa skutočne potrebuje dodatočných 10 bcm/rok navrhovaných dodávok plynu vo svetle svojich ekologických ambícií. Ani po tom, ako Rusko po invázii na Ukrajinu drasticky obmedzilo dodávky plynu do Európy, sa záujem EÚ neoživil a politici sa namiesto toho rozhodli pre zvýšený dovoz LNG, aby nahradili nedostatok dodávok.

Cyprus navyše zvažoval vybudovanie vlastného terminálu na export LNG, ale tento plán nikdy nezískal ani zďaleka toľko pozornosti, poznamenal naturalgasworld.com.

Obrat na juh

Pozornosť Cypru sa preto v priebehu rokov presunula na prepojenie svojich plynových polí s etablovanými exportérmi na juhu – Izraelom a Egyptom. Nová centristická vláda, ktorá sa dostala k moci v marci 2023, podporila túto stratégiu. V júni toho istého roku cyperský minister energetiky George Papanastasiou označil výstavbu cypersko-izraelského plynovodu za „win-win“ možnosť.

Cyperský plyn by sa tak mohol prepravovať do Izraela a tam skvapalniť na LNG, ak by Chevron, prevádzkovateľ izraelských polí Leviathan a Tamar, pokračoval v navrhovanom pláne vybudovať plávajúci LNG terminál. Alternatívou je preprava cyperského plynu potrubím spolu s izraelským plynom do Egypta na jeho domáci trh, ale aj na reexport vo forme LNG z egyptských skvapalňovacích terminálov.

Cypersko-izraelské prepojenie, s 300 km oveľa kratšie ako EastMed by bolo oveľa lacnejšie a rýchlejšie. Nečelilo by ani politickým prekážkam ako EastMed, proti ktorému ostro namieta Turecko.

Na druhej strane plán pre Cronos by pravdepodobne zahŕňal priame spojenie objavu s egyptským poľom Zohr, vzdialeným len 75 km. Vzhľadom na to, koľko plynu sa na Cypre našlo – konzervatívne odhady vlády hovoria o cca 425 bcm – nejde nevyhnutne o alternatívu k cypersko-izraelskému plynovodu, ale o doplnkovú možnosť.

To prirodzene vyhovuje spoločnosti Eni, ktorá prevádzkuje obrie pole Zohr. V čase jeho objavu v roku 2015 sa odhadovalo, že obsahuje 850 bcm plynu. O dva roky neskôr bolo uvedené do prevádzky, čo pomohlo uspokojiť prudký rast dopytu v Egypte a umožnilo krajine obnoviť export zo svojich skvapalňovacích terminálov v Idku a Damietta.

V posledných rokoch má však toto pole pretrvávajúce problémy s únikmi vody, čo ovplyvňuje úroveň produkcie. Tá klesla vo fiškálnom roku 2022-23 o 11 % na 24,8 bcm, aj keď sa pôvodne očakávalo, že pole na vrchole dodá takmer 29 bcm ročne. Egypt počíta so silným výkonom z poľa Zohr pri uspokojovaní rastúceho domáceho dopytu po energii, poháňaného silným ekonomickým a populačným rastom, poznamenal naturgalsworld.com.

Ukážkou, že dodávky energií nedržia krok s dopytom, bola séria výpadkov elektriny, ktorá Egypt postihla minulé leto, keď horúce počasie viedlo k prudkému nárastu používania klimatizácií. Krajina sa musela čoraz viac spoliehať na dodávky plynu z izraelského ložiska Leviathan, keďže domáca produkcia klesá, a riziko tejto závislosti sa ukázalo minulú jeseň, keď vojna medzi Izraelom a Hamasom viedla k jednomesačnému zníženiu tokov po odstavení izraelského poľa Tamar.

Zrýchlený rozvoj Cronosu by mohol pomôcť podporiť dodávky plynu do Egypta v nasledujúcich rokoch. Veľa bude závisieť od toho, ako rýchlo Eni a TotalEnergies prijmú konečné investičné rozhodnutie, pričom spoločnosti sa v tomto smere ešte jasne nevyjadrili.

Cyperská vláda očakáva, že Cronos bude prvým poľom, ktoré bude uvedené do prevádzky buď v roku 2026 alebo začiatkom roku 2027, povedal začiatkom tohto mesiaca agentúre Reuters minister energetiky George Papanastasiou. Očakávania vlády sa však môžu ukázať ako príliš optimistické. Ak sa však má Cyprus konečne etablovať ako vývozca plynu, toto môže byť najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta k dosiahnutiu tohto cieľa, uzavrel naturalgasworld.com.