Nikózia 18. februára 2025 – Cyprus spravil významný krok k pozícii producenta a exportéra zemného plynu na európsky trh. Krajina v pondelok (17. 2.) podpísala dohodu s Egyptom, talianskou energetickou spoločnosťou Eni a francúzskou TotalEenergies, na základe ktorej sa bude plyn vyťažený v cyperských vodách prepravovať do Egypta a po skvapalnení v tamojšom závode Damietta bude dodávaný na európsky trh. Informuje o tom web spoločnosti Eni a weby offshore-technology.com a spglobal.com.
„Dohoda je konkrétnym míľnikom pri budovaní plynárenského uzla vo východnom Stredomorí, ktorý využíva existujúcu uhľovodíkovú infraštruktúru Egypta a stavia Cyprus do pozície producenta a vývozcu plynu,“ vyzdvihla spoločnosť Eni význam dokumentu, ktorý podľa nej vymedzuje komplexný rámec umožňujúci rýchly rozvoj plynového ložiska Cronos v pobrežných vodách Cypru. „Plyn sa bude prepravovať a spracovávať v existujúcich zariadeniach egyptského plynového poľa Zohr a následne bude skvapalnení v LNG závode v Damiette na vývoz na európske trhy,“ dodala spoločnosť Eni.
Význam dohody pre zúčastnené strany podčiarkla prítomnosť prezidentov oboch krajín, egyptského Abdala Fattaha Sísího a cyperského Nikosa Christodoulidesa. Pri príležitosti najprestížnejšej egyptskej energetickej konferencie EGYPES dokument podpísal egyptský minister ropných a nerastných zdrojov Karim Badáwí, cyperský minister energetiky, obchodu a priemyslu George Papanastasiou, výkonný riaditeľ spoločnosti Eni Claudio Descalzi, ako aj spoločnosť TotalEnergies.
Podľa Descalziho dohoda otvára cestu k včasným dodávkam cyperského plynu na trh, čím prispieva k energetickej bezpečnosti a konkurencieschopnosti dodávok energie. Projekt využíva existujúcu egyptskú infraštruktúru vrátane vývozných zariadení, ktoré sú kľúčovým faktorom rozvoja v regióne. „Egypt a Cyprus opätovne potvrdzujú svoju úlohu vo vznikajúcom energetickom uzle východného Stredomoria, ktorý bude v blízkej budúcnosti zohrávať čoraz väčšiu úlohu v globálnych dodávkach plynu,“ dodal šéf Eni podľa webovej stránky spoločnosti.
Talianska spoločnosť pôsobí na Cypre od roku 2013, prevádzkuje Blok 6 (50%, druhých 50 % drží TotalEnergies) a Blok 8, pričom podiely má v blokoch 7 a 11.
V Egypte je Eni prítomná už od roku 1954. V súčasnosti tu produkuje približne 280 000 barelov ropného ekvivalentu denne. V krajine pôsobí prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti IEOC a má 50 % podiel v závode Damietta LNG Plant.
Cronos a ďalšie cyperské objavy
Cyperské morské plynové pole Cronos, ležiace cca 150 km juhozápadne od Cypru, bolo objavené v roku 2022 a o dva roky nato prešlo procesom hodnotenia. Podľa odhadov sa objem plynu v poli Cronos odhaduje na viac ako 3 bilióny kubických stôp, teda cca 85 miliárd metrov kubických. Nachádza sa v Bloku 6, ktorý zahŕňa ďalšie potenciálne zdroje plynu. Tie sú v súčasnosti predmetom prieskumu a hodnotenia, vrátane prospektu Zeus objaveného tiež v roku 2022, uviedla Eni.
Zhruba pred rokom informovala, že ťažobná skúška na jej hodnotiacom vrte Cronos-2 umožnila odhadovanú ťažobnú kapacitu presahujúcu 150 mil. stôp kubických denne (MMcf/d), teda cca 4,24 mil m3 denne, resp. 1,5 mld. m3 za rok, uviedol portál spglobal.com.
Vrt Cronos-2 bol štvrtým vrtom, ktorý spoločnosti Eni a TotalEnergies vyvŕtali v Bloku 6. Nasledovali objavy ložísk plynu Calypso v roku 2018 a Cronos-1 a Zeus v roku 2022. Posledne menované malo pôvodne odhadované zdroje 2 – 3 Tcf, Calypso 6 – 8 Tcf.
Cyperský minister energetiky George Papanastasiou vlani v októbri uviedol, že prvý cyperský zemný plyn bude pravdepodobne pochádzať práve z poľa Cronos v Bloku 6, pričom odhadol, že k tomuto dôjde do roku 2027.
Okrem nálezov v Bloku 6 sa v cyperských vodách nachádza aj pole Aphrodite v Bloku 12 a ložisko plynu, ktoré v roku 2019 objavila spoločnosť ExxonMobil vrtom Glaucus-1.
Celkové zásoby plynu na Cypre by teraz mohli dosahovať až 25 Tcf, čiže takmer 708 miliárd m3, uviedol portál spglobal.com s tým, že nádeje na nový veľký objav sa spájajú aj s Blokom 5, kde spoločnosti ExxonMobil a QatarEnergy minulý mesiac začali vŕtať prieskumný vrt Electra.
Dohoda o rozvoji Aphrodite
Ministri Badáwí a Papanastasiou 24. januára v Nikózii diskutovali aj o prepojení polí Cronos a Aphrodite s Egyptom, čo by urýchlilo ich rozvoj do štádia ťažby pri najnižších možných nákladoch. Práve vo veci rozvoja poľa Aphrodite došlo k výraznému posunu v pondelok (17. 2.), zhodou okolností v deň podpisu dohody o rozvoji Cronosu a exportu plynu z neho cez egyptskú infraštruktúru.
Cyperské ministerstvo energetiky, obchodu a priemyslu spolu so spoločnosťou Chevron a jej partnermi v spoločnom podniku, spoločnosťami Shell a NewMed, schválilo navrhované zmeny v rozvoji plynového poľa Aphrodite v pobrežných vodách Cypru, informoval portál offshore-technology.com.
Aktualizovaný plán rozvoja a ťažby má podľa neho za cieľ urýchliť technické a inžinierske fázy, ktoré vedú k predbežnému inžinierstvu a projektovaniu a nakoniec ku konečnému investičnému rozhodnutiu pre Aphrodite. Pole sa nachádza približne 160 km južne od Limassolu a 30 km severozápadne od poľa Leviathan v hĺbke 1700 m, objavené bolo v roku 2011.
Revidovaný plán má zahŕňať infraštruktúru, ako napríklad plávajúcu ťažobnú jednotku a plynovod na umožnenie vývozu plynu do Egypta.
V novembri 2019 udelila cyperská vláda partnerom v bloku 12 licenciu na ťažbu na 25 rokov s možnosťou predĺženia o desať rokov. V septembri 2024 predložilo konzorcium pod vedením Chevronu cyperskej vláde revidovaný plán rozvoja plynového poľa Aphrodite v hodnote 3,62 miliardy eur, ktorý je v súlade s jej smernicami pre ťažbu a spracovanie zemného plynu.
Egyptská situácia
Egypt považuje dovoz plynu z Cypru za spôsob, ako zabezpečiť vstupný plyn pre svoje dve zariadenia na vývoz LNG, Idku a Damietta.
Portál spglobal.com pripomenul, že Egypt nevyvážal LNG od mája minulého roka, pretože jeho domáca ťažba plynu klesla. Podľa najnovších údajov iniciatívy Joint Organizations Data Initiative, dosiahla egyptská produkcia plynu v novembri 2024 len 3,69 mld. m3, teda najmenej za mesiac od februára 2017 a výrazne menej oproti maximu 6,1 mld. m3 z marca 2021.
Egypt v novembri 2024 doviezol 496 mil. m3 vo forme LNG a ďalších 866 mil. m3 cez plynovody z Izraela, aby pomohol pokryť dopyt vo výške 5,01 mld. m3.
Vlani v lete krajina inštalovala plávajúcu skladovaciu a regasifikačnú jednotku (FSRU) na dovoz LNG v prístave Ain Sokhna, pričom dovoz sa začal v júni. V druhej polovici tohto roka má v Ain Sokhna nasadiť druhú FSRU na základe dohody medzi štátnou spoločnosťou EGAS a americkou spoločnosťou New Fortress Energy, vzhľadom na rastúci dopyt po plyne, najmä v letných mesiacoch, uzavrel spglobal.com.