Washington 27. novembra 2024 – Tím opätovne zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pripravuje prevzatie moci od súčasnej Bidenovej administratívy, pracuje na rozsiahlom energetickom balíku, ktorý má byť aktivovaný v priebehu niekoľkých dní po jeho nástupe do úradu. Okrem iného zahŕňa obnovenie schvaľovania vývozných povolení pre nové projekty výroby skvapalneného zemného plynu (LNG) a zvýšenie ťažby ropy na federálnych morských aj pevninských blokoch. Téme sa venovala agentúra Reuters, pre ktorú to uviedli zdroje oboznámené s plánmi.
Energetický balík do značnej miery odzrkadľuje sľuby, ktoré dal Trump počas predvolebnej kampane, ale plán na jeho implementáciu už od prvého dňa po nástupe do funkcie zaisťuje, že produkcia ropy a zemného plynu bude popri imigrácii zaradená medzi hlavné piliere Trumpovej ranej agendy v úrade.
Znovuzvolený prezident tiež plánuje zrušenie niektoré z kľúčových klimatických právnych predpisov a nariadení svojho demokratického predchodcu, ako sú daňové úľavy pre elektrické vozidlá a nové štandardy pre čisté elektrárne, ktorých cieľom je postupné vyradenie uhlia a zemného plynu, uviedli zdroje.
Hlavnou prioritou má byť zrušenie moratória na schvaľovanie nových vývozných povolení pre LNG projekty, ktorú prezident Joe Biden vyhlásil v januári volebného roka, rýchle spustenie schvaľovania čakajúcich povolení, povedali zdroje pre Reuters. Trump by sa mal tiež pokúsiť o urýchlenie povoľovania vrtov na federálnych územiach a rýchlo opätovne spustiť päťročné plány vrtov pri pobreží USA, zahŕňajúce ďalšie prenájmy pre účely prieskumu a ťažby, uviedli zdroje.
Symbolickým Trumpovým gestom má byť snaha o schválenie ropovodu Keystone Pipeline, ktorý z environmentálnych dôvodov zastavil Biden zrušením kľúčového povolenia hneď prvý deň svojho úradovania. Akákoľvek spoločnosť, ktorá by chcela vybudovať mnohomiliardový projekt prepravy kanadskej ropy do USA, by však musela začať „od nuly“, pretože napríklad vecné bremená na trase boli opäť vrátené vlastníkom pôdy.
„Americký ľud sa môže spoľahnúť, že prezident Trump využije svoju výkonnú moc v prvý deň, aby splnil sľuby, ktoré dal počas predvolebnej kampane,“ uviedla vo vyhlásení Karoline Leavittová, Trumpova hovorkyňa pre fázu prevzatia moci.
Mnohé z prvkov plánu si vyžadujú čas, aby mohli prejsť Kongresom alebo národným regulačným systémom. Trump prisľúbil, že v prvý deň v úrade vyhlási energetickú pohotovosť, s cieľom otestovať, či by bolo možné tieto prekážky obísť a zaviesť niektoré zmeny v zrýchlenom harmonograme.
Nový prezident má tiež vyzvať Kongres, aby poskytol nové finančné prostriedky na doplnenie strategických zásob ropy, ktoré boli vytvorené pre stav núdze a vyčerpané za Bidena, s cieľom pomôcť zvládnuť cenové výkyvy spôsobené ukrajinskou krízou a vysokou infláciou počas pandémie. Doplnenie rezerv by malo zvýšiť krátkodobý dopyt po rope a podporiť domácu produkciu.
Očakáva sa tiež, že Trump vyvinie tlak na Medzinárodnú energetickú agentúru (IEA) sídliacu v Paríži, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti energetickej politiky. Republikáni kritizovali zameranie IEA na politiku znižovania emisií. Poradcovia Trumpa vyzvali, aby zadržal financovanie organizácie zo strany USA, pokiaľ IEA nezaujme viac ústretový postoj voči rope.
Dan Eberhart, generálny riaditeľ spoločnosti Canary, ktorá poskytuje služby na ropných poliach, v tejto súvislosti vyhlásil, že osobne „tlačil na Trumpa a jeho tím“, aby vyvíjali tlak na IEA, s cieľom dosiahnuť jej návrat k svojmu hlavnému poslaniu energetickej bezpečnosti a odklon od greenwashingu.
Povoľovanie exportu LNG
Biden v januári zmrazil schvaľovanie nových povolení na vývoz skvapalneného zemného plynu, pričom pauza mala slúžiť na posúdenie vplyvov nových projektov na životné prostredie či energetickú bezpečnosť. Dosluhujúci prezident si od tohto kroku sľuboval zisk podpory environmentalistov v demokratickej strane. Bez vývozných povolení nemôžu developeri pokračovať vo viacročných plánoch výstavby nových projektov. Medzi oneskorené projekty patria CP2 spoločnosti Venture Global, Commonwealth LNG a komplex Lake Charles spoločnosti Energy Transfer, všetky v Louisiane.
Spojené štáty americké sú najväčším svetovým producentom zemného plynu a v roku 2022 sa stali aj najväčším svetovým exportérom LNG, keď sa Európa po invázii na Ukrajinu obrátila na Ameriku, aby nahradila obrovské objemy ruských energetických dodávok.
Bidenova administratíva prisľúbila, že zverejní environmentálnu štúdiu týkajúcu sa nových projektov LNG predtým, ako Trump 20. januára prevezme moc. To však nebude to mať žiadny vplyv na nastupujúcu administratívu, uviedli zdroje s tým, že nový prezident chce obnovenie schvaľovania silno presadzovať.
Aktuálne päť amerických projektov na export LNG, schválených Federálnou komisiou pre reguláciu energetiky, stále čaká na schválenie povolení zo strany ministerstva energetiky, ukazujú federálne údaje.
Bidenova pauza znamenala aj zastavenie potrebných environmentálnych posudkov, z ktorých časti môžu byť stále potrebné na to, aby päť čakajúcich povolení vyhovelo právnym podmienkam.
Ťažba na federálnych územiach
Trump chcel tiež urýchliť vrty pri pobreží USA a na federálnych územiach. Priemerný čas na vybavenie vrtného povolenia na federálnej pôde a pozemkoch patriacich indiánskym kmeňom bol podľa federálnych údajov v prvých troch rokoch Bidenovej administratívy v priemere 258 dní, čo je nárast zo 172 dní počas štyroch rokov Trumpovho prezidentovania.
Od Trumpa sa očakáva, že urýchli nevybavené povolenia, zvýši počet aukcií federálnych prenájmov a ponúkne pozemky, v prípade ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že budú schopné zásobovať krajinu ropou, povedali zdroje.
Z federálnych údajov vyplýva, že napriek oneskoreniu pri schvaľovaní povolení Bidenovo ministerstvo vnútra schválilo v priemere viac povolení na ťažbu ropy na pevnine ako prvá Trumpova administratíva. V roku 2023 dosiahla ťažba ropy na federálnych územiach a vo vodách rekord, zatiaľ čo produkcia plynu zaznamenala najvyššiu úroveň od roku 2016.
Ťažba na federálnych pozemkoch a vo vodách predstavuje asi štvrtinu produkcie ropy a 12 % produkcie plynu v USA, uzavrela agentúra Reuters.