Houston 27. marca 2024 – Zdá sa, že dekarbonizácia je dlhší proces, než sa očakávalo ešte pred rokom. Veľkí producenti ropy a zemného plynu znejú sebavedomejšie, pokiaľ ide o udržanie jadra ich podnikania v nasledujúcich desaťročiach, a skeptickejší, pokiaľ ide o ekonomický a technologický pokrok potrebný na energetickú transformáciu. Tú môže zabrzdiť aj nedostatok vládnych stimulov či politické zmeny. Aj tieto názory zazneli na prestížnej konferencii CERAWeek v Houstone (18.-22.3.) organizovanej S&P Global. Téme sa venoval portál argusmedia.com.

Ropa a plyn budú hrať úlohu v globálnych energetických potrebách ešte „dlhú, dlhú dobu,“ povedal generálny riaditeľ Shell Wael Sawan, ktorý pracuje na posune v dialógu fixujúcom názor, že si treba vybrať medzi ropou a plynom na jednej strane a OZE na strane druhej. Potrebné sú podľa neho obe možnosti, a to v hojnej miere

Shell považuje stabilnú produkciu uhľovodíkov za nevyhnutnú, pretože tiež napomáha pri prechode jeho zákazníkov na riešenia s nižším obsahom uhlíka. Energetická bezpečnosť v EÚ je pre Sawana na prvom mieste, hoci uznáva, že vlády musia urobiť ťažké rozhodnutia, keď si vyberajú, kde minúť obmedzené prostriedky. Stále však vidí stratégie, ktoré dostatočne neriešia potreby dlhodobých dodávok.

„Stále si myslím, že sa v tomto smere príliš spoliehame na náhodu,“ povedal Sawan, hoci je situácia oveľa pragmatickejšia a realistickejšia ako pred pár rokmi. „Pozitívnou vecou, ktorú sme sa pre Európu snažili zdôrazniť, je to, že energetická transformácia a energetická bezpečnosť sú pre vás a Európu jedno a to isté, pretože nemáte príliš veľa možností,“ povedal Sawan s odkazom na vyraďovanie uhlia, obmedzenú životnosť jadrových zdrojov a klesajúcu produkciu ropy a plynu. „Bohužiaľ, stále dochádza k väčšej politizácii energetiky, ako je potrebné,“ dodal.

Zlyhávanie stratégie prechodu

V reálnom svete súčasná stratégia prechodu viditeľne zlyháva na väčšine frontov, pretože sa naráža na tvrdú realitu, povedal šéf spoločnosti Aramco Amín Násir. „Naliehavo je potrebná zmena stratégie prechodu. Mali by sme sa vzdať fantázie o postupnom vyraďovaní ropy a plynu a namiesto toho do nich primerane investovať reflektujúc realistické predpoklady dopytu,“ dodal.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) minulý rok predpovedala, že vrchol dopytu po rope, plyne a uhlí príde v roku 2030. Násir namietal, že dopyt pravdepodobne nedosiahne vrchol v dohľadnej dobe, nieto ešte v uvedenom roku. Tvrdí, že IEA sa sústreďuje na dopyt v USA a Európe a musí sa zamerať aj na rozvojový svet.

Alternatívne zdroje energie neboli schopné vo veľkom meradle vytlačiť uhľovodíky, napriek tomu, že svet do nich za posledné dve desaťročia investoval viac ako 9,5 bilióna dolárov. Vietor a slnečná energia v súčasnosti dodávajú menej ako 4 % svetovej energie, zatiaľ čo celkový prienik elektrických vozidiel je menej ako 3 %, povedal šéf Aramco.

Naproti tomu podiel uhľovodíkov v globálnom energetickom mixe v 21. storočí sotva klesol, konkrétne z 83 % na 80 %, povedal Násir. Globálny dopyt sa v rovnakom období zvýšil o 100 miliónov barelov ropného ekvivalentu denne a tento rok dosiahne historické maximum, uviedol generálny riaditeľ.

Svet by sa mal okrem obnoviteľných zdrojov viac zamerať na znižovanie emisií z ropy a plynu. Generálny riaditeľ Aramco uviedol, že len zlepšenie efektívnosti za posledných 15 rokov znížilo celosvetový dopyt po energii o takmer 90 miliónov barelov ropy denne. Vietor a slnko medzitým nahradili za rovnaké obdobie iba 15 miliónov barelov, povedal.

„Nové zdroje energie a technológie by sme mali postupne zavádzať, keď budú skutočne pripravené, ekonomicky konkurencieschopné a so správnou infraštruktúrou,“ uzavrel generálny riaditeľ Aramco Amín Násir.

Kľúčové výzvy

Kľúčové výzvy definované tradičnými aj novými energetickými spoločnosťami však vyzerali podobne – nájsť správnu kombináciu investícií, vládnej politiky a spotrebiteľského dopytu potrebnej pre rast podnikania. Investície medzinárodných a domácich ropných spoločností sa čoraz viac zameriavajú na ropu a plyn. Kapitál však naďalej prúdi na zabezpečenie transformácie elektrickej siete, výrobu elektrických vozidiel (EV) a batérií a ťažbu nerastov, ktoré sú pre ne potrebné, ako aj na testovanie menej vyspelých technológií – vodíka, zachytávania uhlíka a geotermálnej energie. Očakáva sa, že problémy s dodávateľským reťazcom budú sužovať staré aj nové trhy s energiou, konštatovali prítomní odborníci.

Pokiaľ ide o politiku, vlády, ktoré sú najaktívnejšie pri napredovaní transformácie globálneho energetického sektora s cieľom riešiť klimatické zmeny – najmä USA – sú tiež najzraniteľnejšie voči volebnej politike a súvisiacej, potenciálne drastickej korekcii kurzu. Desaťročia trvajúce investície Číny do svojej základne výroby obnoviteľnej energie a elektrických vozidiel transformujú jej energetický sektor, ale tento úspech nemožno preniesť na globálny trh kvôli geopolitickým rozdielom medzi Pekingom a Západom. Fragmentácia preto zostane kľúčovou črtou budúcich trhov s energiou.

Účet za prechod a politika

Spoločnosť môže chcieť zníženie emisií, ale problémom je, že nikto nechce platiť za energetickú transformáciu, povedal generálny riaditeľ ExxonMobil Darren Woods. „Ak za ňu neplatíte, nemôžete zapájať trhy, nemôžete poskytnúť stimuly pre veľké kapitálové investície,“ dodal. Woodsovi kolegovia z veľkých európskych spoločností tlmočili podobné varovania. Prechodné stratégie dostatočne neriešia potreby dlhodobých dodávok, povedal generálny riaditeľ Shellu Wael Sawan. Stabilná produkcia ropy je potrebná na prechod zákazníkov Shell na nízkouhlíkové riešenia v priebehu ďalších desaťročí, povedal. Generálny riaditeľ Murray Auchincloss uviedol, že BP pristupuje obozretne k prijímaniu technológií a pokroku v energetickom prechode vzhľadom na meniace sa politické preferencie.

Možná zmena politického smerovania je predovšetkým odkazom na nepredvídateľný výsledok novembrových prezidentských volieb v USA, kde by návrat exprezidenta Donalda Trumpa do funkcie mohol zásadne odkloniť Washington od dekarbonizačnej agendy. EÚ ponúka predvídateľnejší prechodový kurz, ale jej priemyselná politika v oblasti OZE a závislosť od opatrení členských štátov musí konkurovať opatreniam, ktoré už prijala Čína a ktoré sa implementujú na základe amerického zákona o znižovaní inflácie (IRA), povedala členka predstavenstva Siemens Energy Anne-Laure de Chammard. Tempo energetického prechodu sa v rôznych krajinách rozvíja rôznym tempom,“ pripomenul v tejto súvislosti Auchincloss.

IRA podnietila Európu, aby konala, ale implementácia niektorých špecifických opatrení po vzore USA, ako sú daňové úľavy pre výrobu vodíka, sa zastavila, povedala de Chammard. “ Vždy sa budú sťažovať, že to, čo sa robí v EÚ, je zložitejšie, ale v skutočnosti je to v tejto otázke všade podobné,“ dodala. Napríklad Čína sa môže pochváliť najväčším počtom elektrolyzérov na výrobu obnoviteľného vodíka, ale najväčší závod na svete, Kuqa (260 MW) spoločnosti Sinopec v Sin-ťiangu, išiel počas prvých šiestich mesiacov iba na 20 % výrobnej kapacity.

Spoločnosť Aramco má stále záujem o dohody o výrobe vodíka s partnermi v Južnej Kórei a Japonsku, ale potenciálni klienti potrebujú vládnu podporu z dôvodu vysokých nákladov, uviedol jej generálny riaditeľ Amín Násir. Aramco odhaduje náklady na výrobu vodíka zo zemného plynu pomocou zachytávania uhlíka na ropný ekvivalent 200 USD za barel, zatiaľ čo výrobné náklady na obnoviteľný vodík predstavujú ropný ekvivalent 400 USD za barel. Japonský výrobca elektriny Jera bude rovnako závislý od vládnej podpory pri investíciách do výroby a marketingu nízkouhlíkového amoniaku v USA a Nemecku, uviedol generálny riaditeľ Jukio Kani.

IRA je zriedkavým krokom v oblasti klimatickej politiky administratívy prezidenta Joea Bidena, ktorý získal len skúpu podporu veľkých amerických spoločností. ExxonMobil podporuje „technologicky agnostický“ prístup IRA a jej zameranie na uhlíkovú intenzitu, povedal Woods. Predstavitelia americkej administratívy, ktorí hovorili na konferencii, sa pokúsili nájsť rovnováhu medzi uistením trhov, že dotácie na opatrenia v oblasti klímy prijaté za Bidena prežijú jeho mandát, a povzbudením voličov, aby sa dostavili k volebným urnám a zabezpečili, že opatrenia v oblasti klímy zostanú národnou politikou. „Voľby majú dôsledky, ale myslím si, že IRA a investície, ktoré podporuje, zostanú zachované,“ povedal John Podesta, poradca Bieleho domu pre klímu.

Rôzne cesty

Predstavitelia Aramco zdôraznili aj portfólio investícií spoločnosti do obnoviteľných technológií. Rijád nedávno nariadil, aby sa Aramco vzdalo plánov na dosiahnutie produkčnej kapacity ropy na úrovni 13 mil. b/d, no spoločnosť stále varuje pred nedostatkom globálnych investícií, ktoré by uspokojili rastúci dopyt. Kuvajtská štátna KPC sa drží svojho cieľa výrobnej kapacity 4 mil. b/d v roku 2035 a „ropy“ vo svojom mene, uviedol generálny riaditeľ Nawaf al-Sabah. Súčasne pridáva aj 1 GW solárnych zdrojov na napájanie svojich operácií, uvažuje o dlhodobých plánoch na zvýšenie tohto výkonu na 17 GW a hľadá podiel v odvetví obnoviteľného vodíka, ak to trhové podmienky dovolia.

Takéto investície do výroby obnoviteľnej energie však môžu nerealizovateľné pre rozvíjajúce sa ekonomiky. „Budúcnosťou energetickej transformácie v Indonézii je plyn,“ povedal generálny riaditeľ pre ropu a plyn indonézskeho ministerstva energetiky Tutuka Ariadji. Brazília potrebuje legislatívu na odblokovanie investícií do čistých energetických technológií, uviedol generálny riaditeľ štátom kontrolovaného Petrobrasu Jean Paul Prates. Iba globálne riadenie, ktoré zahŕňa pravidlá financovania a zahŕňa rozvojové ekonomiky, pomôže dosiahnuť spravodlivú a spravodlivú energetickú transformáciu, povedal brazílsky minister energetiky a baní Alexandre Silveira

Povoľovanie infraštruktúry pre umožnenie energetického prechodu je rovnako problematické ako v prípade fosílnych palív. Biely dom sa zaväzuje k urýchlenému federálnemu schváleniu energetickej infraštruktúry, ale naráža v tejto otázke na neochotu Kongresu. Washington potrebuje „vyčleniť viac zdrojov, rýchlejšie sa rozhodovať, koordinovať s vládami štátov“ nové povolenia na bane na meď, hovorí výkonný riaditeľ ťažobnej spoločnosti Freeport-McMoran Richard Adkerson.

Odvetvie ťažby nerastov naďalej očakáva obrovský rast investičných príležitostí v dôsledku energetickej transformácie. „Budete mať dopyt po elektrine a pokúsite sa ju vyrobiť novými spôsobmi. To všetko si vyžaduje meď, a ja sa nemôžem prestať usmievať,“ povedal Adkerson. Hlavný poradca Bieleho domu pre energetiku Amos Hochstein zas varoval, že západné vlády a energetický sektor sa príliš sústredili na krátkodobé výzvy nedávnych opakovaných výpadkov na trhoch s ropou a plynom na úkor zabezpečenia kritických dodávateľských reťazcov nerastov, ktoré sú základom energetickej transformácie.