Bratislava 23. októbra 2023 – Pred takmer dvoma týždňami spoločnosti QatarEnergy a TotalEnergies podpísali dovtedy najväčšiu a najdlhšiu, 27-ročnú dohodu o dodávkach katarského LNG do európskej krajiny, konkrétne do Francúzska. O týždeň nato nasledoval podpis identickej dohody, tentoraz medzi QatarEnegy a Shellom, pričom cieľovou destináciou dodávok bude Holandsko. Podľa niektorých názorov energetické spoločnosti očakávajú, že Európa bude potrebovať viac plynu, než politici predpovedajú. Aj medzi predstaviteľmi EÚ sa však objavujú názory o potrebe plynu v nasledujúcich desaťročiach. Téme sa venovali agentúra Bloomberg a Financial Times.

Objemy v obochuvedených zmluvách, 3,5 mil. tony ročne od roku 2026, má zabezpečiť masívne zvýšenie katarskej výroby prostredníctvom projektov North Field East a North Field South zo súčasných 77 na 126 mil. ton LNG v roku 2027.

Ako poznamenala agentúra Bloomberg, podpis zmluvy medzi QatarEnergy a Shellom nasledoval dva dni po tom, čo Európska únia vyhlásila, že bude presadzovať globálne vyradenie väčšiny fosílnych palív ešte pred rokom 2050. „Zdá sa, že energetické spoločnosti vsádzajú na to, že Európa bude potrebovať viac plynu, než politici predpovedajú,“ povedal Christian Egenhofer, vedúci výskumník v Centre pre európske politické štúdie.

Vysoké náklady na prijaté úvery a pôžičky a neistota, pokiaľ ide o komerčnú životaschopnosť niektorých technológií, zastavili investície do nových technológií a vyvolali otázky o dosiahnuteľnosti európskych cieľov v oblasti klímy. EÚ má záväzný cieľ znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990 a do polovice storočia neprodukovať žiadne emisie.

V súčasnosti zatiaľ neexistujú žiadne limity pre súkromné spoločnosti na uzatváranie takýchto zmlúv. Niektorí diplomati EÚ sa obávajú, že zmluvy môžu vyvolávať dojem, že najväčší hráči na trhu s fosílnymi palivami naďalej vidia svetlú budúcnosť plynu napriek stávkam EU na obnoviteľné zdroje energie. Iní pozorovatelia tvrdia, že je to ich riziko, ak sa prechod na čistejšiu energiu ukáže ako úspešný.

Katar sa pritom ponáhľa nájsť nových zákazníkov pre dlhodobé zmluvy. Využíva na to rastúce obavy o energetickú bezpečnosť. Investoval totiž desiatky miliárd dolárov na spomínané zvýšenie produkcie o 64% do roku 2027. Zatiaľ čo európske spoločnosti sa spočiatku zdráhali podpisovať dlhodobé zmluvy, Shell kúpil akcie v kľúčových katarských projektoch LNG a talianska spoločnosť Eni SpA tam má tiež svoje záujmy.

Je možné, že Shellu a TotalEnergies sa podarilo uzavrieť dlhodobé zmluvy práve včas, pretože EÚ má snahu zakázať dohody o dodávkach fosílnych palív, ktoré by presahovali rok 2049. O návrhu zákona rokujú členské štáty a Európsky parlament, pričom rozhodnutie o jeho konečnej podobe sa očakáva do konca tohto roka, pripomína Bloomberg.

Iné európske energetické spoločnosti však podľa nej vylučujú uzavretie takýchto dlhodobých zmlúv vzhľadom na klimatické ciele regiónu. Napríklad nemecký Uniper nie je podľa svojho hovorcu pripravený uzavrieť zmluvy o dodávkach platné po roku 2050.

Peter Clarke, senior viceprezident pre globálny LNG v ExxonMobil Corp. tvrdí, že obnoviteľné zdroje ešte nie sú schopné vyplniť medzeru, ktorá by vznikla po fosílnych palivách. „Dúfam, že sme sa zo súčasnej geopolitickej krízy poučili, že energetická bezpečnosť je kľúčová,“ povedal v stredu na fóre Energy Intelligence Forum v Londýne. „Nemôžeme predpovedať budúcnosť, ale určite sa môžeme pripraviť na náročné časy,“ dodal.

Podpora dovozu LNG z USA od šéfky ENER

Hoci EÚ pracuje na príprave legislatívy o zákaze dohôd o dodávkach fosílnych palív presahujúcich horizont roka 2049, niektorí jej významní predstavitelia so zemným plynom v nasledujúcich dekádach počítajú. V súvislosti s dodávkami amerického LNG napríklad najvyššia predstaviteľka EÚ pre energetiku, šéfka Generálneho riaditeľstvo pre energetiku (ENER) Ditte Juul Jorgensenová, v závere septembra pre Financial Times (FT) povedala, že Európa sa bude musieť na americké fosílne palivá spoliehať ešte niekoľko nasledujúcich desaťročí.

Medzi najdôležitejšie dôvody podľa nej patrí snaha nahradiť ruský zemný plyn a rozšíriť sektor obnoviteľných zdrojov s cieľom zvýšiť energetickú bezpečnosť. EÚ má „nástroje, ktoré potrebujeme“, aby zvládla ďalšiu zimnú energetickú krízu po rusko-ukrajinskej vojne vrátane úspor a vyššej kapacity OZE. Závislosť bloku od vývozu skvapalneného zemného plynu z USA bude pretrvávať. „Počas nasledujúcich desaťročí budeme v systéme potrebovať aspoň nejaké fosílne molekuly,“ vyhlásila  Jorgensenová. „V tomto kontexte bude potrebná americká energia,“ dodala.

Podľa FT bolo toto vyhlásenie jedným z najsilnejších signálov z Bruselu, že štáty EÚ budú spotrebovávať americký LNG aj po roku 2030 napriek obavám vyjadreným niektorými politikmi a ekologickými aktivistami z narušenia klimatických cieľov bloku. Brusel sa pohybuje po tenkom lane pri snahe na jednej strane zvýšiť energetickú bezpečnosť pri odklone od ruských zdrojov na jednej strane a dosiahnutím klimatickej neutrality do roku 2050 a znížením emisií o viac ako polovicu do roku 2030 v porovnaní s úrovňami z roku 1990 na strane druhej, upozornil FT.

Po ruskej invázii na Ukrajinu uzavrela EÚ s Bidenovou administratívou prelomový pakt s cieľom pracovať na zabezpečení ďalších 50 miliárd m3 amerického LNG ročne minimálne do roku 2030. Dohoda bola uzavretá v súlade s klimatickými cieľmi EÚ a Spojených štátov, pričom obe strany sa zaviazali pracovať na znižovaní dopytu po plyne.

Analytici tvrdia, že Jorgensenovej slová pomôžu vyčistiť „cestu vpred“ európskym kupcom, ktorí váhali s podpísaním zmlúv s americkými dodávateľmi po roku 2030. „Pre amerických vývojárov, ktorí sa snažia uzavrieť dohody, je to skutočne pozitívny signál,“ povedala Fauzeya Rahman, analytička LNG v poradenskej spoločnosti ICIS.

Vývoz LNG z USA do EÚ sa v minulom roku viac ako zdvojnásobil, keď z 22 bcm v roku 2021 vzrástol na 56 bcm. Ku koncu roka 2022 tvoril ruský plyn 16 % dovozu plynu do EÚ, čo je pokles z 37 % v marci 2022, vyčíslil FT.

Zatiaľ čo toky ruských plynovodov klesali, dodávky LNG z Ruska do Európy boli rekordne vysoké. Belgická ministerka energetiky Tinne Van der Straetenová začiatkom septembra vyzvala blok, aby zastavil dovoz ruského plynu. Americké spoločnosti LNG, ktoré skvapalňujú plyn, naďalej podpisujú nové dlhodobé zmluvy o dodávkach s Európou. Cheniere Energy, najväčší exportér LNG v USA, sa tento rok dohodol na dvoch kontraktoch s európskymi spoločnosťami Equinor a BASF, pričom sľúbil, že bude do 40. rokov storočia dodávať 2,55 mil. ton ročne. „V Európe naďalej zaznamenávame značnú potrebu zemného plynu na desaťročia, najmä pre koncových používateľov, ktorí oceňujú dlhodobé partnerstvo a bezpečnosť dodávok,“ povedal Anatol Feygin, obchodný riaditeľ Cheniere.

Venture Global LNG, ďalší americký exportér, podpísal v júni 20-ročný kontrakt na dodávku 2,25 milióna ton paliva ročne nemeckej štátnej spoločnosti SEFE. Spolu s 20-ročnou zmluvou s EnBW podpísanou v októbri sa očakáva, že Venture Global bude najväčším nemeckým dodávateľom LNG, uzavrel FT.