Bratislava 21.augusta 2019- Americký prezident urazil Dánsko tým, že zrušil oficiálnu návštevu naplánovanú na začiatok septembra. Dánska premiérka Mette Frederiksenová s ním odmietla rokovať o možnom predaji najväčšieho ostrova sveta, Grónska, ktoré je autonómnym územím Dánska. Diplomatický prešľap môže mať aj širšie dôsledky, čo si všíma český ekonóm Lukáš Kovanda. „Trump sa zrušením návštevy Dánska mohol dopustiť vážnej taktickej chyby, pretože ide v súčasnosti o jedného z najlojálnejších spojencov USA v Európe. Prieťahmi v povolení výstavby napríklad blokuje dokončenie plynovodu Nord Stream 2. Plynovod leží Trumpovi v žalúdku už dlhší čas a pre neho hrozí Nemecku aj zúčastneným firmám sankciami,“ upozornil vo svojom komentári hlavný ekonóm Czech Fund Kovanda.

Dánsko je k USA blízko aj v ďalšej citlivej téme, ktorou je zavedenie digitálnej dane na úrovni EÚ. Kodaň patrí k štátom, ktoré takýto krok blok s tým, že sa obávajú zhoršenia ekonomických vzťahov s USA. Preto zrušenie oficiálnej návštevy znamená pre dánsku politickú reprezentáciu veľké rozčarovanie. „Objavujú sa hlasy, aby Dánsko by malo USA vyradiť z radov najbližších spojencov, kým ho vedie nevyspytateľný politik ako je Trump. To môže signalizovať, že Dánsko dá  zelenú výstavbe Nord Streamu 2 vo svojich výsostných vodách. Plynovod nie je len v záujme Ruska a spoločnosti Gazprom, ale najmä Nemecka. Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder nedávno povedal, že Dáni bránia výstavbe plynovodu len pod nátlakom USA,“ vysvetlil Kovanda.

Nord Stream 2 doteraz položil do Baltského mora 1200 kilometrov potrubí medzi Nemeckom a Ruskom, kadiaľ má do Európy prúdiť ruský zemný plyn. Potrubím paralelným s Nord Stream 1 má do Nemecka ročne pretiecť až 55 miliárd kubických metrov ruského zemného plynu.