Bratislava 2. júna 2025 – Svetová plynárenská konferencia (WGC) 2025 v Pekingu ukázala viacero trendov v oblasti energetiky. Svet, no najmä Ázia, má rastúci apetít po zemnom plyne. Najväčší svetoví producenti ohlásili zvýšenie kapacít na produkciu skvapalneného zemného plynu LNG a vývoz. Hoci sa počíta s využívaním plynárenskej infraštruktúry pri dekarbonizácii odvetvia s využitím biometánu, vodíka, či ukladaním CO2, významní hráči pripúšťajú odchod od dosiahnutia uhlíkovej neutrality. Aj toto ukázali štyri dni plenárnych rokovaní, panelových diskusii, či prezentácii výsledkov práce plynárenských expertov od roku 2022.

Z hľadiska dodávok komodity sa globálne čoraz viac presadzuje lodná doprava LNG. „Najväčším odberateľov zemného plynu je Ázia so 60%. Na tento trh sa zameriava čoraz viac globálnych hráčov, vrátane nás,“ povedal predseda predstavenstva TotalEnergie Patrick Pouyanné, ktorý vidí v LNG najväčšiu výhodu vo rastúcej diverzifikácii dodávateľov. Okrem osvedčených hráčov na trhu, pribúdajú ďalšie krajiny ako je Nigéria, Mauretánia, Mozambik, Kolumbia. Najväčším svetovým dodávateľom LNG je USA, stíhané Katarom a Austráliou. Najväčším dodávateľom v kombinácii LNG a potrubných dodávok je Rusko, ktoré je stále považované za relevantného hráča, ako uviedol Ma Yongsheng, šéf spoločnosti PetroChina. Producenti na trhu LNG požadujú pre stabilizáciu trhu dlhodobé kontrakty. Tie sú výzvou najmä pre európskych odberateľov. „Hoci ich odporúča aj správa Maria Draghiho na zvýšenie konkurencieschopnosti európskej ekonomiky, veľké spoločnosti s nimi váhajú, pretože sa môžu dostať do rozporu s klimatických cieľmi EÚ,“ píše analýza Medzinárodnej plynárenskej únie (IGU), ktorá bola organizátorom WGC 2025. Z hľadiska klimatických cieľov dochádza u významných producentov k vytriezveniu. Projekty, zamerané na podporu biometánu, pokračujú, no potenciál jeho produkcie v EÚ dokáže nahradiť menej ako 20% spotreby zemného plynu na starom kontinente. V prípade vodíka je problém skôr jeho vysoká cena a nutnosť subvencii. Viacerí čínski vystavovatelia na WGC 2025 ukázali rozsiahlu infraštruktúru plniacich staníc pre kamióny a ťažké vozidlá s vodíkovým pohonom, no zároveň priznali, že bez dotovania čínskou vládou by ich fungovanie nemalo ekonomický zmysel. Najväčším firemným vývozcom LNG je spoločnosť Qatar Energy. Jej šéf a zároveň minister energetiky Kataru šejk Saad Al-Kaabi ohlásil zdvojnásobenie produkcie LNG v tomto desaťročí. Kľúčové bude spustenie projektu North Field East, plánované na rok 2026. „Zemný plyn tu s nami bude minimálne ďalšie storočie. Na rozdiel od iných krajín považujeme cieľ dosiahnutia uhlíkovej neutrality za ilúziu. Zemný plyn má a bude mať mimoriadne dôležité miesto v energetickom mixe,“ vyhlásil Al-Kaabi s tým, že Katar sa nespolieha len na vývoz komodity, ale investuje aj do chemického priemyslu, najmä do výroby hnojív. Odborníci na WGC 2025 neočakávali, že by sa vytvoril jednotný trh s LNG, pretože každý región má svoje špecifiká a najväčšie riziká do budúcnosti vidia na strane infraštruktúry a logistiky, teda, aby bolo k dispozícii dostatočné množstvo tankerov a skvapalňovacích zariadení v prístavoch.

Slovenská stopa na WGC 2025

Slovensko potvrdilo svoju silnú pozíciu v IGU. Celkovo sa o účasť na WGC 2025 uchádzalo 660 rôznych prác z celého sveta, z ktorých sa kvalifikovala približne stovka. Slovenské plynárenstvo reprezentovali  šiesti panelisti a dvaja moderátori.  Najväčšie zastúpenie mala spoločnosť NAFTA. Riaditeľ obchodu spoločnosti Ladislav Barkoci predsedal Komisii pre skladovanie v končiacom sa triéniu. Na WGC 2025 moderoval dva panely, Underground Gas Storage: Innovations, Challenges and Sustainability a Future of Underground Gas Storage. Do oboch panelov sa dostali dohromady traja experti zo spoločnosti NAFTA, Pavol Zlacký, Martin Kollár a Šimon Šinský. Tomáš Matula a Rastislav Zeleňák zo spoločnosti Eustream sa venovali vo svojich paneloch aktuálnym témam ako je príprava na prepravu vodíka a znižovanie metánových emisií. Slovensko malo zastúpenie aj v dvoch paneloch zameraných komunikáciu, šéf komunikácie spoločnosti SPP Ondrej Šebesta predstavil spôsob ako sa najväčší slovenský obchodník s energiami popasoval s krízovou komunikáciou v rokoch 2021-23. Výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský moderoval panel o inováciách v komunikácii odvetvia, Think different, Communicate better.