Londýn 6. marca 2023 – Egypt už dlhé roky komplikovane balansuje medzi Západom a Ruskom, pričom sa snaží vystupovať ako krajina, o ktorú sa môžu obe strany oprieť. Tak je to aj v súčasnej komplikovanej medzinárodnej situácii, ktorá vyvolala napätie na energetických trhoch a prudké zvýšenie cien zemného plynu. Hoci Európa sa snaží rozvinúť energetickú spoluprácu s Káhirou a zabezpečiť si ďalší zdroj dodávok, podľa portálu oilprice.com Egypt európske problémy s LNG tak skoro nevyrieši.

Egypt bol hlavným spojencom Sovietskeho zväzu na Blízkom východe počas studenej vojny a aj dnes zostáva dôležitým partnerom. Minulý rok povolil Moskve využívať svoj ropný terminál El Hamra na pobreží Stredozemného mora, pričom prvá zásielka 700.000 barelov ropy bola vyložená 24. júla pár hodín predtým, ako ju iné plavidlo vyzdvihlo z prístavu. Išlo o veľmi kontroverzný krok, ktorý značne sťažuje sledovanie konečného miesta určenia nákladu, čo prispieva k čoraz vačšiemu utajovaniu dodávok ruskej ropy, odkedy sa im európski a západní kupci začali vyhýbať po invázii Moskvy na Ukrajinu.

Severoafrická krajina sa však tiež snaží udržiavať silné energetické väzby so Západom, ktoré sa počas globálnej energetickej krízy ešte viac upevnili. V júni 2022 Egypt, Európska únia a Izrael podpísali memorandum o porozumení (MoU) týkajúce sa podpory vývozu zemného plynu do Európy. Tento rámec bol vyzdvihovaný ako prvý, ktorý umožňuje Izraelu vyvážať „významné“ množstvá plynu do Európy.

V súčasnosti sa zúčastnené strany snažia dohodu rozšíriť tak, aby udržala „relatívne vysoké objemy“ dodávok LNG do Európy. Egyptský minister pre ropu Tarek El Molla v tejto súvislosti vyhlásil, že Egypt verí, že sa mu podarí vyrovnať úroveň minuloročnej produkcie, ktorá dosiahla približne 7,5 milióna ton LNG, z čoho cca 80 % išlo do Európy.

„Teraz musíme vyriešiť niektoré problémy s „úzkymi miestami“. Očakávame, že s pomocou tohto memoranda o porozumení si Egypt môže udržať relatívne vysoké objemy LNG, ktoré minulý rok dodal do Európy,“ povedala minulý mesiac eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová pri príležitosti energetickej konferencie v Káhire.

Na podujatí vystúpil aj šéf štátneho prevádzkovateľa EGAS Magdy Galal, ktorý sa okrem iného vyjadril k egyptským možnostiam ťažby v aktuálnom roku, ktorá podľa neho zostane stabilná na úrovni 6,4 miliardy kubických stôp za deň. Egypt má ambiciózne plány na vyvŕtanie ďalších, asi 30 prieskumných vrtov, väčšinou na mori, do polovice roku 2024, dodal šéf EGAS.

Napriek uvedeným skutočnostiam však bude pre Európu skutočným problémom získať v dohľadnej dobe zo severoafrickej krajiny oveľa viac LNG, konštatuje oilprice.com.

Konkurenčné záujmy

Podľa Mollu majú dva egyptské skvapalňovacie závody Idku a Damietta dostatok voľnej kapacity, pričom zariadenia na skvapalňovanie zemného plynu v súčasnosti fungujú na menej ako plnú kapacitu. „Sú pripravené na okamih, keď sa rozhodneme zvýšiť ich kapacitu na dvojnásobok alebo trojnásobok,“ uviedol minister.

Bohužiaľ, rastúci domáci dopyt, ako aj infraštruktúrne obmedzenia limitujú schopnosť Egypta rýchlo zvýšiť produkciu. Egypt žongluje s konkurenčnými záujmami, snaží sa dodávať viac plynu na svoj domáci trh, ale tiež sa pokúša zvýšiť export v snahe zmierniť akútny nedostatok devíz.

Okrem toho, objem plynu, ktorý môže Egypt reálne dodať do Európy, bude do značnej miery závisieť od množstva izraelského plynu, ktorý sa plynovodom dostane do skvapalňovacích závodov na egyptskom pobreží Stredozemného mora pred jeho odoslaním do Európy. Egyptskí predstavitelia v tejto súvislosti skutočne pripustili, že akékoľvek významné rozšírenie exportnej kapacity bude nejaký čas trvať, keďže existujúce závody potrebujú úpravy, pričom možno bude potrebné vybudovať nové výrobné reťazce.

Dodávky z iných zdrojov

Európa jednoznačne potrebuje všetok plyn, ktorý môže získať z Egypta a iných zdrojov. Podľa údajov spoločnosti Kpler EÚ doviezla v roku 2022 celkovo 94,73 milióna ton LNG, čo je o dobrých 65 % viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Africké dodávky do bloku medziročne vzrástli o 2,87 mil. ton na 19,72 mil. ton, pričom viac ako 80 % pochádzalo z Egypta, Nigérie a Alžírska. Egyptský vývoz sa viac ako strojnásobil, zatiaľ čo vývoz Nigérie a Alžírska klesol. Angole sa tiež podarilo viac ako strojnásobiť svoje dodávky LNG do Európy na 1,81 mt a prvé objemy poslal v novembri na starý kontinent aj Mozambik.

Napriek zvýšeniu afrického exportu zostávajú Spojené štáty najväčším európskym dodávateľom plynu. Dodávky z USA do EÚ sa v roku 2022 medziročne zvýšili o 23,59 mt na 38,86 mt, čo znamená, že USA dodržali dohodu s Európskou komisiou z marca minulého roka o zvýšení dodávok LNG do bloku o najmenej o 11,13 mt, poznamenal oilprice.com.

Zaujímavé podľa neho je je, že Rusko prekonalo Katar a stalo sa druhým najväčším exportérom LNG do EÚ, keďže medziročne zvýšilo dodávky do Únie o 4,13 milióna ton na 15,12 milióna ton. Je však dôležité poznamenať, že takmer všetok ruský LNG pochádza zo závodov vlastnených nezávislým výrobcom Novatek. Katar sa umiestnil na treťom mieste s exportom na úrovni 13,45 mil. ton, čo predstavuje medziročný nárast o 1,66 mil.

Dodávky z Latinskej Ameriky sa medziročne zvýšili o 1 milión ton na 2,78 milióna ton, pričom 90 % pochádzalo z Trinidadu a Tobaga. Ázia dokázala dodať menej ako 1 milión ton vrátane LNG z Ománu, Spojených arabských emirátov, Číny, Indonézie a Južnej Kórey. Austrálsky export zostal skromný na úrovni 0,1 mil. ton napriek medziročnému strojnásobeniu.

Francúzsko bolo minulý rok najväčším dovozcom LNG a predbehlo Španielsko napriek tomu, že má menšiu dovoznú kapacitu. Minulý rok Francúzsko doviezlo ohromujúcich 24,9 milióna ton, čo je viac ako štvrtina všetkého dovozu do EÚ a takmer dvojnásobok objemu, ktorý doviezlo v roku 2021. Našťastie pre Francúzsko je krajina vybavená väčším počtom plynovodných prepojení so svojimi susedmi, čo uľahčuje export spätne splynovaného LNG. Francúzsko sa stalo jedným z popredných nemeckých dodávateľov plynu po tom, čo Nemecko prerušilo vzťahy s Ruskom, uzavrel oilprice.com