Káhira 3. septembra 2024 – Egyptská energetická kríza nepoľavuje a krajina sa pri jej riešení spolieha najmä na zemný plyn, ktorý spaľuje pri výrobe elektriny. Vzhľadom na nedostatok tvrdej meny musel Egypt využiť pomoc Saudskej Arábie a Líbye, ktoré financovali nákup plynu v hodnote najmenej 200 miliónov dolárov a pomohli mu aspoň zmierniť energetickú krízu počas leta, v čase prudkého poklesu domácej produkcie. Téme sa venovala agentúra Reuters, pre ktorú to uviedli priemyselné zdroje oboznámené s touto záležitosťou.
Podľa jedného z dvoch zdrojov so znalosťou vládneho plánu potrebuje Egypt zemný plyn v hodnote približne 2 miliárd dolárov, aby dokázal pokryť obdobie letného dopytu, ktoré trvá do októbra. Avšak jeho kritická situácia, pokiaľ ide o tvrdú menu znamená, že nemá dostatok prostriedkov na úplné pokrytie dovozu skvapalneného zemného plynu.
„Bez podpory našich priateľov v Perzskom zálive nebudeme schopní zaplatiť za tieto zásielky,“ uviedol jeden zo zdrojov. Dodal, že predstavitelia sa snažia získať viac peňazí od spojencov.
Oba zdroje uviedli, že Saudská Arábia financovala tri z 32 nákladov LNG, ktoré Káhira tento rok doteraz kúpila a ktoré majú podľa prepočtov agentúry Reuters pri súčasných cenách hodnotu približne 150 miliónov dolárov.
Líbya kúpila v júli jeden náklad v hodnote okolo 50 miliónov dolárov z prostriedkov Libyan National Oil Corporation, dodali zdroje. Informácie o egyptskom účte za plyn a financovaní zo strany Saudskej Arábie a Líbye predtým neboli prezentované.
Hovorca egyptského ministerstva pre ropu uviedol, že podrobnosti o tendri na nákup plyn sú dôverné. Saudská vláda, saudskoarabská centrálna banka a líbyjská štátna energetická firma NOC nereagovali na žiadosti agentúry Reuters o komentár.
Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty naliali do Egypta desiatky miliárd dolárov na podporu prezidenta Abdela Fattaha Al-Sísího, ktorého považujú za dôležitého spojenca.
Egypt sa v minulom roku musel uchýliť k znižovaniu dodávok elektrickej energie, aby udržal svoju sieť v prevádzke pri nedostatku dodávok plynu a rastúcom dopyte. Prehlbujúca sa energetická kríza zaťažuje káhirský rozpočet, keďže zápasí s vysokým účtom za rôzne dotácie.
Sísího vláda toto leto zvýšila palivové a potravinové dotácie, no tieto zvýšenia nevyvážia 60-percentnú devalváciu egyptskej libry od marca 2024, takže rastúca egyptská populácia zápasí s rastúcimi životnými nákladmi. Zahraničný dlh Egypta dosiahol v máji 154 miliárd dolárov a priblížil sa historickému maximu na konci roku 2023 vo výške 168 miliárd dolárov.
„Finančné bremeno (účtu za plyn) prichádza pre Egypt v kritickom čase, keď sa krajina snaží dostať svoje dotácie pod kontrolu. To by mohlo mať dôsledky pre sociálne zabezpečenie a celkovú stabilitu,“ povedala Mona Sukkarieh, konzultantka pre politické riziká a spoluzakladateľka Middle East Strategic Perspectives.
Pád produkcie plynu
Domáca produkcia plynu v Egypte klesla v máji na šesťročné minimum, pričom sa dostala na úroveň približne o 25 % nižšiu ako v roku 2021. Očakáva sa, že do roku 2028 klesne o ďalších 22,5 %, uviedla podľa agentúry Reuters konzultačná spoločnosť Energy Aspects.
Krajina pritom plánovala stať sa veľkým vývozcom plynu po tom, čo talianska energetická skupina Eni v roku 2015 objavila obrovské morské pole Zohr.
Egyptské ministerstvo energetiky v čase, keď pole v roku 2017 začalo s ťažbou, uviedlo, že Zohr bude do roku 2039 produkovať 2,7 miliardy kubických stôp denne. Avšak po dosiahnutí maxima na úrovni 3,2 bcf/d v roku 2019, produkcia v prvej polovici aktuálneho roka klesla len na 1,9 bcf/d.
Štyri priemyselné a diplomatické zdroje uviedli, že dôsledkom rýchleho rozvoja poľa bolo vtlačenie príliš veľkého objemu vody do ložiska, čo sťažilo ťažbu plynu.
Spoločnosť Eni vyhlásila, že produkcia poľa bola v súlade s očakávaniami a dohodami s jej partnermi a úradmi. Skupina dodala, že plány na produkciu poľa museli byť aktualizované z dôvodu pomalšieho vývoja počas pandémie COVID-19. Rozvoj poľa je podľa Eni v súlade s jej rýchlym modelom.
Rovnaké štyri zdroje poznamenali, že aj investície do plynárenského priemyslu sa spomalili, pretože Egypt nahromadil dlh v hodnote približne 6 miliárd dolárov za dodávky plynu a palív. Samotný dlh Egypta voči Eni – súvisiaci najmä s plynom – predstavoval na konci júna takmer 1,27 miliardy dolárov, čo je nárast z 1,16 miliardy na konci minulého roka.
Hovorca Eni povedal, že situácia sa začala zlepšovať od júla, keď krajina začala splácať niektoré dlhy. V prvých mesiacoch roku 2024 Eni znížila svoje investície v krajine na základe hodnotenia efektívnosti a výkonnosti v teréne, dodal.
Zdroj blízky malajzijskej spoločnosti Petronas pre Reuters povedal, že firma tiež pozastavila investície do svojho projektu v delte západného Nílu, pretože čaká na splatenie dlhov v stovkách miliónov dolárov.
Rastúce energetické potreby
Finančná a mocenská kríza sa stala hlavnou výzvou pre Sísího úsilie o stabilizáciu ekonomiky a rozmach infraštruktúry. Spolu s infláciou a slabnúcou menou sa výpadky dodávok elektriny stali prejavmi najhoršej hospodárskej krízy od prevzatia moci Sísím v roku 2014.
Spotreba elektrickej energie v Egypte v nasledujúcom desaťročí vyskočí o 39 % v dôsledku rastúcej populácie, urbanizácie, industrializácie a používania klimatizácie, povedal Lerato Monaisa, hlavný analytik spoločnosti Fitch Group BMI.
„Egypt čelí značným výzvam, ktoré sa zhoršili v dôsledku rastúceho dopytu po energii a klesajúcej produkcie plynu… každodenné prerušovanie dodávok elektriny narúša podnikanie a hrozí, že podnieti nespokojnosť verejnosti,“ povedal Mehrun Etebari, globálny riaditeľ LNG v S&P Global Commodity Insights.
Pred desiatimi rokmi výpadky elektriny živili hnev verejnosti, ktorý viedol k masovým protestom a nakoniec k pádu prvého egyptského demokraticky zvoleného vodcu, Mohameda Mursího z Moslimského bratstva, uzavrela agentúra Reuters.