Brusel 1. februára 2021 – Európska komisia (EK) požiadala svojich poradcov o prepracovanie pravidiel taxonómie EÚ v oblasti zeleného financovania. Reaguje tak na postoj viacerých členských štátov EÚ, ktoré odmietli návrh vykonávacích usmernení, pretože nesúhlasili s vylúčením zemného plynu ako „tranzitívnej“ technológie pri dosahovaní klimatickej neutrality. Informoval o tom portál euractiv.com.

„Platformu pre udržateľné financovanie sme 20. januára požiadali, aby poskytla ďalšie informácie o rámci taxonómie,“ uviedla hovorkyňa Komisie Aikaterini Apostola s tým, že odozvu očakáva do polovice marca. Vysvetlila, že zámerom je preskúmať, ako by taxonómia „mohla uľahčiť všetkým spoločnostiam prechod k zlepšeniu ich environmentálnych výkonov.“

Presný dátum zverejnenia nových návrhov pravidiel je stále nejasný. Podľa euractiv.com je nepravdepodobné, že by sa tak stalo pred koncom marca alebo začiatkom apríla.

Exekutíva EÚ zverejnila návrh vykonávacích pravidiel – alebo delegovaných aktov – 20. novembra a označila tento návrh za „prvý„ zelený zoznam “hospodárskych aktivít na svete, ktorý by mohol viesť k súkromnému investovaniu miliárd eur do zelenej ekonomiky“.

Návrh zoznamu definuje prahové hodnoty emisií CO2 pre širokú škálu technológií na zmiernenie dosahov na klímu – od elektrických automobilov po stavebné izolačné materiály – a stanovuje, čo je „udržateľné“ a čo nie.

Prijatie pravidiel bolo odložené po tom, ako skupina desiatich štátov EÚ vedená Poľskom pohrozila vetovaním návrhu a uviedla, že navrhované emisné limity pre plyn sú príliš prísne.

V spoločnom dokumente desať krajín zdôraznilo „potrebu zachovať možnosť použitia plynu ako prechodného paliva“ a vyrábať vodík aj z iných ako obnoviteľných zdrojov, uviedol diplomat oboznámený s pozíciou Varšavy.

Ďalšia kritika smerovala k príliš úzkej definícii „udržateľných“ aktivít riziku vytvorenia „zelenej bubliny“, ktorá by mohla viesť k tomu, že investori budú nakupovať akcie od niekoľkých spoločností, považovaných podľa pravidiel EÚ za skutočne „udržateľné“.

EK tieto názory odmietla. „Taxonómia ide v niektorých prípadoch ďalej ako súčasná legislatíva a politika, pretože je to nevyhnutné,“ uviedla komisárka EÚ pre finančné služby Mairead McGuinessová. „Súčasný stav je dôvod, prečo máme klimatický problém. Pokračovať po našej súčasnej ceste nestačí,“ povedala.

Pripustila však, že sú potrebné ďalšie objasnenia týkajúce sa prechodných činností. „Komisia zváži ´rekalibráciu´ technických kritérií skríningu v oblastiach, kde sa objavili vážne obavy“. Varovala však, že pokiaľ ide o pôvodné ciele taxonómie, niet cesty späť.

Zbor poradcov na základe požiadavky EK v súčasnosti pracuje na širšej definícii „prechodných“ činností.

„Spoločnosti a investori potrebujú jasnejšie informácie o tom, ako prejsť z činností, ktoré spôsobujú značné škody na menej škodlivé činnosti,“ uviedla EK. „Vieme, že financovanie prechodu sektorov a podnikov na ciele v oblasti klímy je zásadné,“ dodala Komisia a uznala „potrebu zabezpečiť, že taxonómia nebude blokovať prístup k financovaniu pre podniky a odvetvia, ktoré prechádzajú na dosiahnutie našich cieľov v oblasti klímy.“ .

Sandrine Dixson-Declève, poradkyňa z platformy EÚ pre udržateľné financovanie, potvrdila, že úlohou skupiny bolo zaoberať sa obavami, ktoré sa objavili v súvislosti s otázkami prechodu.

„To teraz neznamená oslabenie taxonómie. Ide o to potenciálne umožniť, aby tie odvetvia, ktoré sa skutočne snažia ísť správnym smerom, boli súčasťou taxonómie, “ vysvetlila.

Nathan Fabian, predseda platformy pre udržateľné financovanie, vo svojom vyhlásení uviedol, že taxonómia môže „urobiť viac, aby ocenila úsilie“ veľkých znečisťovateľov o zlepšenie ich environmentálneho správania „a bola inkluzívnejšia“ voči tým, ktorí „majú obmedzené možnosti dnes spĺňať kritériá taxonómie. “

Pokiaľ ide o plyn, podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans navrhol, že v prípade, že nahradí uhlie, je možné uvažovať o financovaní z EÚ. Plyn pri spaľovaní v elektrárňach emituje v priemere polovicu emisií uhlia a krajiny ako Poľsko a Nemecko ho považujú za nevyhnutný pri prechode od výroby energie z uhlia.

Pascal Canfin, francúzsky europoslanec, ktorý predsedá výboru EP pre životné prostredie, tvrdí, že regulačné orgány EÚ sa musia vymaniť z „čierno-bielej debaty o plyne“ a s prísnymi podmienkami ho uznať za „prechodnú“ technológiu. „Otázka, ktorú by sme si mali položiť, je táto: Za akých podmienok možno považovať plyn za pomoc pri prechode, keďže nahradzuje uhlie a zaisťuje bezpečnosť dodávok?,“ uviedol minulý rok pre euractiv.com.

Považuje za dôležité vyhnúť sa „zablokovaniu sa v plyne“, pretože aj keď zemný plyn prináša úspory CO2, vzhľadom na životnosť plynových projektov bráni prechodu na OZE.