Brusel 3. mája 2022 – Ruskom navrhovaný platobný systém za dodávky zemného plynu európskym zákazníkom, ktorý zahŕňa konverziu eur alebo dolárov na ruble sa považuje za porušenie sankcií uvalených proti Moskve. Po pondelkovom (2. 5.) stretnutí ministrov energetiky členských štátov EÚ to uviedla Európska komisia. Informoval o tom portál euractiv.com. Slovenský minister hospodárstva Richard Sulík po stretnutí nevylúčil, že Slovensko bude platiť za ruský plyn v rubľoch.

„Platenie v rubľoch so znalosťou celého postupu stanoveného Ruskom“ nemožno akceptovať, vysvetlila komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová.

„Všetky členské štáty povedali, že sankcie musia byť presadzované a zmluvy musia byť rešpektované. Tieto zmluvy uvádzajú platbu v eurách,“ dodala Barbara Pompiliová, francúzska ministerka ekológie, ktorá predsedala stretnutiu.

Koncom marca podpísal ruský prezident Vladimir Putin dekrét, ktorý stanovil, že „nie priateľské“ krajiny budú musieť realizovať platby za dodávky plynu podľa schémy, pri ktorej sa eurá alebo doláre zložené v Gazprombank budú zamieňať na ruble, pričom proces má byť pod kontrolou ruskej strany.

Konkrétne ide o to, že európska firma by si mala otvoriť dva účty v Gazprombank. Platby v dolároch alebo eurách by sa uložili na jeden z nich, potom by prešli cez sankcionovanú ruskú centrálnu banku a následne by sa dostali na druhý účet v rubľoch.

V prípade, že európski zákazníci takýto postup odmietnu, podľa Ruska im bude hroziť zastavenie dodávok tak, ako sa to minulý týždeň stalo v prípade Poľska a Bulharska.

Simsonová povedala, že vzhľadom na odstavenie oboch krajín od ruských dodávok nie je v záujme európskych zákazníkov spoliehať sa na Kremeľ. „Krajiny by si nemali robiť ilúzie, že sa môžu spoľahnúť na dobrú vieru Gazpromu,“ dodala a poprela správy, že niektoré krajiny EÚ sa už pripravujú na platby v rubľoch. „Nemáme žiadne informácie, že by to bola pravda,“ vyhlásila.

Pred dvoma týždňami exekutíva EÚ poskytla štátom a spoločnostiam EÚ usmernenia, ako pristupovať k ruskému dekrétu, pričom naznačila, že pri splnení istých dodatočných podmienok by ruská schéma mohla byť v súlade s prijatými sankciami. Išlo najmä o to, aby európski nákupcovia požadovali potvrdenie, že obchod je vyrovnaný v momente zloženia eur alebo dolárov, a nie až po prevode na ruble. Vlády EÚ však namietali, že usmernenia sú mätúce, a požadovali precíznejšie objasnenie toho, čo predstavuje porušenie sankcií EÚ voči Rusku.

Ďalšie usmernenia EÚ

Keďže tento mesiac sa blížia dva termíny platieb, Simsonová sľúbila „podrobnejšie pokyny“ v najbližších dňoch.

Viaceré krajiny EÚ majú obnoviť dodávateľské zmluvy na konci mája a množia sa náznaky, že niektoré z nich by mohli s ruskou schémou súhlasiť. Simsonová a niektorí ministri povedali, že ide o porušenie sankcií. Iné členské štáty však od expertov Európskej komisie požadujú ďalšie objasnenie.

„Európska komisia a predsedníctvo dnes potvrdili, že platenie v rubľoch je neprijateľné, že je to porušenie sankcií a porušenie európskej solidarity,“ uviedla poľská ministerka životného prostredia Anna Moskwová. „Mnohé krajiny vrátane pobaltských štátov, Dánska, Holandska a Fínska dnes opätovne potvrdili solidaritu a že určite nebudú platiť v rubľoch,“ povedala.

Švédsky minister pre energetiku a digitálny rozvoj Khashayar Farmanbar však reagoval, že objasňovanie problému stále prebieha a že ide o zložitý proces. „Platba jednou menou je jedna vec, ale ak sa do toho zapojí centrálna banka inej krajiny, stáva sa to súčasťou inej časti balíka sankcií, a to bude trochu zložitejšie,“ dodal.

Český minister priemyslu a obchodu Jozef Sikela požiadal o „jasné vysvetlenie, ako ďalej“.

Európski predstavitelia počas stretnutia čelili mediálnym správam, že Taliansko chce platiť v rubľoch, kým nebude existovať legálna alternatíva. Simsonová reagovala, že hovorila s talianskym ministrom Robertom Cingolanim, ktorý sa na stretnutí nezúčastnil, a tieto správy označila za „zavádzajúce“.

Slovenský postoj

Slovenský minister hospodárstva Richard Sulík po rokovaní podľa agentúry ČTK a portálu dennikn.sk nevylúčil, že Slovensko bude platiť za plyn v rubľoch. „My urobíme všetko pre to, aby sme odpojení neboli,“ vyhlásil poukazujúc pri tom na prípad Poľska a Bulharska. „Jednotný postup áno, ale pokiaľ by nám to začalo masívne škodiť, sú aj dôležitejšie veci na tomto svete,“ dodal s tým, že ide o „zabezpečenie dostatku plynu, ropy, jadrového paliva pre slovenské hospodárstvo a domácnosti“. Slovensko bude realizovať ďalšiu platbu za aprílové dodávky plynu až 20. mája a dovtedy bude čakať na vývoj situácie v ostatných krajinách a inštrukcie od Európskej komisie.

Sulík sa vyjadril aj k správam o súhlasnom postoji Talianska k platbám v rubľoch. „Keďže sa zvýšili objemy, ktoré pretekajú cez Slovensko, máme za to, že Taliani asi zaplatili. Je to domnienka,“ uzavrel.