Brusel 24. októbra 2024 – Európska únia by mala bežnú referenčnú zimu zvládnuť aj bez ruských potrubných dodávok. V prípade chladnej zimy však bude musieť prijať opatrenia na strane dopytu s cieľom zachovať dostatočné objemy plynu do konca sezóny a zabrániť riziku obmedzení dopytu. Vo svojom výhľade Winter Supply Outlook 2024/25 to uviedlo združenie európskych prepravcov plynu ENTSOG.
Ruská invázia na Ukrajinu pokračuje a naďalej vyvoláva obavy o energetickú bezpečnosť v Európe. ENTSOG preto dodatočne posúdila závislosť Európy od dodávok ruského plynu v zime 2024/25 a v lete 2025. Posudzuje rôzne prípady dostupnosti LNG pre Európu, pričom sa predpokladá možnosť tranzitu európskeho plynu medzi členskými štátmi cez ukrajinskú sústavu a skúma dostupnosť európskej infraštruktúry pre zásobovanie Moldavska, ozrejmil ENTSOG.
K 1. októbru 2024 dosiahla naplnenosť PZP v EÚ v priemere 94 %, čo predstavuje 1083 TWh. Vysoká úroveň naplnenia zásobníkov (59 %) na začiatku vtláčacej sezóny, nižšia spotreba plynu v priebehu rokov a osobitné opatrenia zavedené členskými štátmi prispeli k vysokému objemu plynu v zásobníkoch na začiatku zimného obdobia.
Plynárenská infraštruktúra, vrátane projektov, ktoré boli uvedené do prevádzky v priebehu tohto roka, a rozšírení, ktoré sa majú uviesť do prevádzky počas nadchádzajúcej zimy, zvyšujú energetickú bezpečnosť v EÚ a umožňujú efektívnejšiu spoluprácu medzi členskými štátmi EÚ. Za špecifických okolností sa však môžu vyskytnúť určité obmedzenia dodávok a úzke miesta.
Zmluva o tranzite medzi Ukrajinou a Ruskom vyprší v decembri 2024. Tento výhľad zahŕňa tranzit plynu cez Ukrajinu (s ohľadom na dostupné pevné technické kapacity), ukrajinské kapacity PZP, ktoré môžu využívať shipperi z EÚ, moldavskú plynárenskú infraštruktúru a moldavský dopyt po plyne, uviedol ENTSOG.
Scenár Referenčná zima (1. október až 31. marec 2025)
V prípade referenčnej zimy je možné dopyt uspokojiť prostredníctvom európskej plynárenskej siete a do konca zimnej sezóny v apríli 2025 stále udržať viac ako 30-percentnú naplnenosť (v priemere) vo všetkých PZP. Za predpokladu dopytu a ponuky počas referenčnej zimy plynárenská infraštruktúra umožňuje dosiahnuť priemernú 52% úroveň naplnenia zásobníkov v EÚ.
Dodávky LNG a potrubného plynu z Nórska predstavujú najväčšie zdroje dodávok pre členské štáty EÚ a zmluvné strany Energetických spoločenstiev. Za predpokladu dostupnosti rôznych zdrojov plynu je možné uspokojiť dopyt pri zachovaní úrovne skladovania aspoň 30 %, a to aj v prípade obmedzenej dostupnosti LNG (ako to skúmal scenár nízkej ponuky LNG, v ktorom európsky trh nedokáže pritiahnuť časť dodávok LNG).
V prípadoch vysokého dopytu (t. j. 2-týždňové obdobie chladu a špičkový denný dopyt v scenári Referenčná zima) žiadnemu členskému štátu EÚ nehrozí riziko obmedzovania dopytu. Moldavsko a Ukrajina by museli zaviesť opatrenia na obmedzenie dopytu alebo zabezpečiť dodatočné kapacity z krajín EÚ, aby zmiernili riziko obmedzenia dopytu počas špičky, konštatuje združenie.
Hodnotenie závislosti od dodávok v zime v scenári Referenčná zima – prerušenie dodávok z Ruska (1. október až 31. marec 2025)
V scenári Referenčnej zimy by Európa aj bez ruských plynovodných dodávok mohla na konci zimnej sezóny dosiahnuť 40-percentnú úroveň zásob PZP, čo svedčí o nezávislosti plynárenského systému EÚ od týchto ruských dodávok.
Nízka citlivosť LNG, teda situácia, keď európsky trh nedokáže pritiahnuť časť dodávok LNG (okolo 1000 GWh/d), ukazuje, že počas zimnej sezóny je potrebné prijať opatrenia na strane dopytu alebo zabezpečiť primerané objemy plynu, aby sa predišlo vyčerpaniu PZP pod želanú, minimálne 30 % úroveň zásob do konca marca 2025, píše sa vo výhľade.
Scenár Studená zima (1. október 2024 až 31. marec 2025)
V scenári Studená zima, ak by neboli zavedené žiadne dodatočné opatrenia na strane dopytu (či už na základe politiky, resp. na základe cenovej reakcie) alebo zaistené dodatočné objemy plynu, by Európa musela využívať PZP vo väčšom rozsahu, čo by viedlo k priemernej 18 % úrovni zásob PZP v EÚ na konci zimnej sezóny.
V prípade scenára s nízkymi dodávkami LNG by Európa počas studenej zimy potrebovala reakciu na strane dopytu odhadované na úrovni 3 % dopytu počas Studenej zimy, pričom priemer EÚ by na konci zimnej sezóny predstavoval iba 11 % strategických zásob PZP.
Dodatočné využitie strategických zásob PZP by mohlo situáciu zlepšiť. Tieto zásoby nie sú za normálnych podmienok voľne dostupné na trhu a predstavujú 11 % z celkového európskeho objemu pracovného plynu PZP. Niektoré európske krajiny rezervujú časť svojich vlastných zásob plynu ako strategické zásoby PZP a využívajú ich len na kompenzáciu obmedzenia dopytu. Dostupnosť strategických zásob PZP závisí od špecifických predpisov krajiny, pripomenul ENTSOG.
V prípade úplného prerušenia ruských potrubných dodávok počas studenej zimy výsledky ukazujú, že ťažba plynu z PZP v kombinácii s flexibilitou dodávok nepostačí na pokrytie dopytu. Aby sa predišlo riziku zníženia dopytu a udržali sa minimálne 30 % úrovne skladovania, boli by počas zimnej sezóny potrebné opatrenia na strane dopytu a dodatočné dodávky na úrovni 330 TWh (cca 30 bcm). Táto reakcia na strane dopytu alebo dodatočná potreba dodávok by sa pohybovala okolo 15 % dopytu v scenári Studenej zimy.
V scenári nízkej ponuky LNG bez ruských potrubných dodávok by európske krajiny potrebovali reakciu na strane dopytu na úrovni 8 % dopytu v scenári Studenej zimy. Opatrenia na strane dopytu a dodatočné dodávky v celkovej výške 500 TWh (približne 45 bcm) počas zimnej sezóny by boli potrebné, aby sa predišlo riziku zníženia dopytu a udržala úroveň zásob na minimálne 30 % úrovní. Odozva na strane dopytu alebo dodatočná potreba ponuky by sa pohybovala okolo 15 % dopytu v scenári Studenej zimy. Strategické skladovacie zásoby v EÚ predstavujú v priemere 11 %. Ďalších 225 TWh (približne 20 bcm) počas zimy by bolo potrebných na dosiahnutie cieľa a udržanie aspoň 32 % priemerných úrovní skladovania na konci zimnej sezóny, kokretizuje správe prepravcov.
Leto 2025
Simulácia zohľadňuje referenčný scenár dopytu (1. apríla až 30. septembra 2025) a 5-ročný priemerný dopyt od roku 2017 do roku 2021 s 15 % znížením dopytu (5YA-15 %) v duchu koordinovaného zníženia dopytu definovaného v nariadení Rady EÚ 2022/1369 z 5. augusta 2022.
Začínajúc s úrovňou zásob PZP 32 % k 1. aprílu 2025 by pri opísaných predpokladoch ponuky a kapacity mohlo byť možné pokrytie dopytu EÚ a dosiahnutie cieľa 90 % úrovne zásob PZP podľa dopytového scenára 5YA-15 %.
V scenári Referenčného dopytu bez ruských potrubných dodávok by mohli byť potrebné niektoré dodatočné opatrenia na dosiahnutie viac ako 82 % naplnenosti PZP k 1. októbru 2025 alebo by sa malo predĺžiť vtláčanie do PZP počas októbra.
Bez akýchkoľvek potrubných dodávok z Ruska a pri scenári nízkej ponuky LNG v prípade referenčného dopytu výsledky tohto hodnotenia ukazujú, že by bolo možné dosiahnuť úroveň zásob 90 % PZP, ak by úrovne na začiatku letnej sezóny neklesli pod 39 %, odhadol ENTSOG.
Závery
Súčasné vysoké úrovne zásobníkov a plynárenská infraštruktúra (existujúca a novo sprevádzkovaná) znižujú závislosť od ruských dodávok a umožňujú efektívnejšie využívanie PZP (na vtláčanie alebo ťažbu), ako aj dovoz a tranzit väčšieho množstva LNG cez nové terminály. Ak bude dopyt vysoký, môžu byť potrebné ďalšie opatrenia.
PZP zohrávajú zásadnú úlohu v bezpečnosti dodávok, pretože v zime ponúkajú požadovanú sezónnu flexibilitu. Skoré a významné ťažby z PZP budú mať za následok nízku úroveň skladovania na konci zimy. To by mohlo mať negatívny vplyv na flexibilitu plynárenského systému. Z hľadiska bezpečnosti dodávok bude dôležité vtláčať plyn počas leta a udržiavať zásoby na primeranej úrovni až do konca zimy. Niektoré európske krajiny si však rezervujú časť vlastných zásob plynu, ktoré sú vyčlenené ako strategické zásoby a využívajú sa len na účely zmiernenia zníženia dopytu. Dostupnosť strategických zásob PZP závisí od špecifických predpisov danej krajiny.
V prípade úplného prerušenia ruských potrubných dodávok v zime môžu byť potrebné dodatočné opatrenia na zachovanie dostatočných objemov plynu do konca sezóny a na zabránenie riziku obmedzení dopytu v prípade studenej zimy a špičiek dopytu. Výsledky simulácie ukázali, že zavedenie možných opatrení, ako sú dodatočné dodávky a 15-percentné zníženie dopytu po plyne, by predišlo riziku obmedzení dopytu a umožnilo by dosiahnuť primerané úrovne skladovania bez ruských potrubných dodávok. Aj v prípade úplného prerušenia dodávok cez ruské plynovody by spolupráca medzi krajinami a dopytové opatrenia mohli umožniť efektívnejšie vtláčanie v lete 2025 v rámci prípravy na budúcu zimu.
Aby sa do konca leta 2025 dosiahol cieľ zásob PZP na úrovni 90 %, musia úrovne na začiatku vtláčacej sezóny dosahovať medzi 30 a 40 % v závislosti od dostupnosti LNG. V scenároch nízkej ponuky LNG môže byť na dosiahnutie cieľa 90 % potrebná určitá reakcia dopytu.
Zásoby PZP v EÚ boli 1. októbra 2024 vysoké (94 %). Dodatočnú flexibilitu PZP by bolo možné zabezpečiť skladovaním dodatočných objemov v ukrajinskom PZP za predpokladu, že tento plyn bude možné vtlačiť a neskôr v zime čerpať a účastníci trhu sú pripravení ho použiť. Tranzit plynu cez Ukrajinu medzi členskými štátmi EÚ by mohol zlepšiť prepojenie medzi regiónmi strednej a juhovýchodnej Európy, uzavrel ENTSOG.