Brusel 28. marca 2024 – Európska únia bude mať budúcu zimu v zásobníkoch dostatok zemného plynu vďaka silným zásobám po tohtoročnej vykurovacej sezóne. Zostávajúci odberatelia ruského potrubného plynu v strednej Európe pracujú na dovoze z alternatívnych zdrojov pre prípad, že sa tranzit cez Ukrajinu od januára zastaví. Pre agentúru Reuters to uviedli analytici venujúci sa energetickému sektoru s tým, že najvýznamnejším zdrojom dodávok pre Európu zostane skvapalnený zemný plyn a ceny sa oproti súčasným zvýšia.

Európske ceny zemného plynu klesli na úroveň pred ruskou inváziou na Ukrajinu vo februári 2022 a vo februári atakovali trojročné minimum, keďže mierne počasie a vysoký výkon obnoviteľných zdrojov energie obmedzili dopyt po plyne a znížili jeho čerpanie z podzemných zásobníkov, tvrdí Reuters.

Agentúra pripomenula, že tranzitná dohoda medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom podpísaná v roku 2019 na konci roka vyprší, čo vyvoláva nové obavy z možného prerušenia dodávok plynu do Európy.

Ukrajina začiatkom tohto mesiaca opäť zopakovala, že neplánuje predĺžiť existujúcu dohodu ani podpísať novú, aj keď nie je jasné, či by umožnila riešenie, v rámci ktorého by si európske spoločnosti mohli sami rezervovať tranzitnú kapacitu, čím by sa vyhli potrebe priamej dohody Ruska s Ukrajinou.

Do zimnej plynárenskej sezóny v Európe, ktorá sa končí 31. marca, zostáva už len niekoľko dní a európske zásobníky sú podľa údajov združenia Gas Infrastructure Europe naplnené na 59 % svojej kapacity, čo je na toto ročné obdobie rekordná hodnota, konštatuje Reuters.

„Európa je na ceste k ďalším rekordným zásobám na začiatku leta a zdá sa, že kontinent opäť smeruje k skorému naplneniu svojich zásobníkov na budúcu zimu,“ domnieva sa James Waddell, vedúci oddelenia pre európsky plyn a globálny skvapalnený zemný plyn v poradenskej spoločnosti Energy Aspects.

V rámci povinných cieľov stanovených Európskou úniou po ruskej invázii na Ukrajinu musia byť európske zásobníky zaplnené na 90 % do 1. novembra.

Uskladnené objemy zvyčajne predstavujú približne štvrtinu spotreby zemného plynu v Európe, kde je hlavným vykurovacím palivom. Vysoká úroveň zásob by mala Európe umožniť pokryť dodávky počas budúcej zimy a vyhnúť sa dramatickým cenovým šokom, konštatuje Reuters.

Najzraniteľnejšími krajinami v EÚ sú podľa agentúry Rakúsko a Slovensko, keďže stále dovážajú veľkú časť svojho plynu z Ruska cez Ukrajinu, hoci hovoria, že pracujú na nových zdrojoch dodávok, aby obmedzili dosahy prípadného prerušenia dodávok.

Gazprom v doterajšom priebehu roka 2024 zvyčajne posielal cez ukrajinskú tranzitnú trasu do Európy okolo 40 miliónov kubických metrov plynu denne, čo by v prípade udržania tejto úrovne zodpovedalo ročnému objemu 14 miliárd metrov kubických alebo zhruba 3,5 % celkového dopytu v EÚ.

Približne polovica tohto množstva smeruje do Rakúska cez Ukrajinu a následne cez Slovensko. Rakúska energetická spoločnosť OMV v tejto súvislosti uviedla, že sa pripravila na scenáre, pri ktorých budú prerušené dodávky ruského plynu.

Hovorca spoločnosti pre agentúru Reuters uviedol, že OMV uzavrela zmluvu na dlhodobú kapacitu spätného splyňovania skvapalneného zemného plynu v rotterdamskom termináli Gate. Holandsko minulý rok podpísalo päťročnú zmluvu s nórskym Equinorom a má prístup na európske spotové trhy.

Slovenský SPP, ktorý tiež odoberá ruský plyn cez Ukrajinu, uviedol, že priebežne posudzuje vývoj na trhu s plynom a dostupné možnosti.

„Pravdepodobná ďalšia strata ruských dodávok spôsobí, že Európa bude dovážať plyn z iných lokalít, pričom najdôležitejším zdrojom bude LNG,“ povedal Sindre Knutsson, senior viceprezident pre trhy s plynom a LNG analytickej spoločnosti Rystad Energy.

Dodávky z USA

Zásobovanie Európy bude posilnené nákladmi LNG zo Spojených štátov, ktoré v minulom roku pokryli takmer 14 % dopytu po plyne v EÚ, ukazujú údaje Európskej komisie, pričom len dva roky predtým to bolo menej ako 4 %.

Obrovský rozdiel medzi cenami plynu v USA a Európe znamená, že Európa zostane atraktívnou destináciou pre americký plyn. „V súčasnosti určuje cenu v Európe americký LNG,“ povedal Edoardo Campanella, ekonóm pre energetiku v UniCredit.

Európska referenčná cena plynu na najbližší mesiac v holandskom uzle TTF je v súčasnosti približne štyrikrát vyššia ako jej ekvivalent v USA.

Európa tiež stále dostáva významné množstvá ruského skvapalneného zemného plynu, ktorý v súčasnosti predstavuje približne 13 – 15 % celkového dovozu plynu do Európy. Vojna na Ukrajine a sankcie na iné produkty viedli k úvahám, či by mal byť zablokovaný ruský dovoz LNG do Európy, ale bez jednomyseľného postoja členských štátov EÚ sa dá očakávať, že ruské náklady budú do Európy smerovať aj počas budúcej zimy. „Súčasné vysoké zásoby plynu v Európe a postupne sa zvyšujúci vývoz LNG z USA nemôžu poskytnúť neobmedzenú ochranu pred rizikami na strane ponuky, ktoré by vytvoril zákaz dovozu ruského LNG zo strany EÚ,“ povedal v tejto súvislosti Jake Horslen, senior analytik LNG v Energy Aspects.

Krajiny EÚ sa doteraz vyhýbali uplatňovaniu sankcií na dovoz ruského plynu či LNG, od ktorých sú viaceré krajiny bloku stále silne závislé.

Šesť predpovedí analytikov zhromaždených agentúrou Reuters odhadovalo, že referenčný holandský kontrakt TTF sa počas nasledujúceho zimného obdobia, teda vo štvrtom štvrťroku 2024 a prvom štvrťroka 2025, bude pohybovať v rozmedzí 29 – 37,5 eura za megawatthodinu. To predstavuje zhruba ekvivalent ceny 9,25 – 12 dolárov za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu) v Spojených štátoch a Ázii.

Pre porovnanie, súčasné ceny sú na úrovni okolo 27,45 eur/MWh, resp. 8,71 USD/mmBtu.

Waddell z Energy Aspect však upozornil, že ukončenie tranzitu cez Ukrajinu by v zime 2024/25 mohlo zvýšiť ceny plynu o približne 10 eur/MWh, uzavrela agentúra Reuters.

Foto: © FluxSwiss – GIEBrussels