Londýn 2. augusta 2024 – EÚ potrebuje v nadchádzajúcich rokoch množstvo neruského plynu, ale americká prestávka v schvaľovaní projektov exportu LNG mimo rámca dohôd o voľnom obchode (FTA) znamená, že USA nemusia byť schopné tieto dodávky poskytnúť. V prípade zvolenia demokratického prezidenta v novembrových voľbách je možné, že pauza potrvá oveľa dlhšie, než trh očakáva. Spolu s ukončením akéhokoľvek dovozu ruského potrubného plynu do EÚ cez ukrajinskú trasu na konci roka to môže znamenať, že globálny trh s plynom bude ešte napätejší. Pre portál Natural Gas World to napísal energetický expert Thierry Bros.
Vďaka najnovším údajom z roku 2023 je zaujímavé preskúmať, aká by mohla byť budúca spotreba energie v EÚ. Od roku 2006 sa bloku po prvý raz v histórii ľudstva podarilo oddeliť HDP od spotreby energie. Je tiež dôležité poznamenať, že EÚ si v tomto období viedla horšie ako USA a Čína, pokiaľ ide o hospodársky rast. EÚ preto možno považovať za vzor v oblasti úspor energie a efektívnosti, avšak na úkor nižšieho hospodárskeho rastu a deindustrializácie. Politici by sa mali pýtať nielen na to, či je krivka dostatočne strmá na dosiahnutie čistej nuly do roku 2050, ale aj na to, ako to ovplyvňuje pozíciu EÚ na globálnej scéne, uviedol Bros.
Keďže dopyt po plyne v EÚ naďalej klesá, opäť najmä v dôsledku poklesu výroby elektriny (-16 % v 1. polroku 2024 oproti 1. polroku 2023), pri predpoklade, že tento trend bude pokračovať aj v 2. polroku, dopyt po plyne by mohol byť za celý rok 2024 nižší o 11 bcm (-3,6 % ) oproti roku 2023.
Pauza v USA
Zmrazením povolení exportných projektov amerického LNG v januári Bidenova administratíva vyhovela domácim zeleným a voličom, ktorí chcú lacný americký plyn. Ako sa očakávalo, krajiny bez dohôd o voľnom obchode, ktoré nie sú spojencami USA, ako Čína a India, sa pri zabezpečovaní dostupnej energie základného zaťaženia orientujú na svoje domáce uhlie. Spojenci USA bez FTA ako Európa, Japonsko a Južná Kórea sa nesťažovali, pretože sa domnievajú, že ich dopyt po plyne by mal klesnúť, poznamenal Bros.
Americký plynárenský priemysel označil pauzu za „zmrazenie“ a republikáni začali verejne Medzinárodnú energetickú agentúru(IEA). Podľa republikánov v Kongrese USA s cieľom obhájiť neobhájiteľné, Bidenova administratíva prezentovala obavy, že môže byť vybudovaných viac kapacít na export LNG, ako je potrebné. Základom týchto obáv je podľa republikánov nerealistické modelovanie IEA. Rozhodnutia o budúcej exportnej kapacite LNG by mali byť ponechané na účastníkov trhu a investorov, nie politikov alebo byrokratov. „Je veľmi znepokojujúce, že politici využívajú neobjektívne modelovanie IEA na prijímanie veľmi kontroverzných rozhodnutí, ktoré podkopávajú svetovú energetickú bezpečnosť. Obmedzenia vývozu LNG z USA budú mať významný vplyv na domáce ekonomiky a ceny palív, energetickú bezpečnosť a globálne emisie,“ tvrdia republikáni s tým, že vývoz LNG z USA podnietil európske krajiny k výstavbe dovozných terminálov, aby mohli odísť od ruského zemného plynu.
Na stranu 16 štátov vedených republikánmi sa 1. júla postavil aj federálny súd, keď rozhodol, že pauza amerického ministerstva energetiky (DoE) pri schvaľovaní vývozu LNG bola úplne bezdôvodná a bez logiky. Federálny sudca, ustanovený republikánskym prezidentom Trumpom, uviedol, že štátom sa pravdepodobne podarí preukázať, že pauza je v rozpore so zákonom o zemnom plyne a je svojvoľná a protiústavná. Ministerstvo konalo nad rámec svojich právomocí a súd mu nariadil urýchlene konať. Je však nepravdepodobné, že by toto rozhodnutie okamžite reštartovalo schvaľovanie, keďže DoE s rozhodnutím nesúhlasí. Bidenova pauza by tak mala trvať minimálne do konca tohto roka.
DoE, ktoré chcelo počas pauzy posudzovať ekologické aj ekonomické aspekty nových projektov, zatiaľ nezverejnilo nič o svojej novej analýze. Verejná konzultácia je náročný proces, ktorého sa zúčastnia väčšinou ľudia/mimovládne organizácie, ktorí sú za pauzu. Očakáva sa, že opačný postoj zaujme iba plynárenský priemysel. Široká verejnosť sa do konzultácií zapája len zriedka, pretože nemá priamy záujem (aj keď má nepriamy ekonomický vplyv) a nie je ochotná strácať čas. Všeobecným výsledkom konzultácie zrejme bude, že „konzultované strany“ sú vo veľkej väčšine za predĺženie pauzy, píše Bros.
Po tom, ako Katar, tretí najväčší svetový vývozca LNG, vo februári oznámil pokračovanie projektu expanzie s cieľom zvýšiť svoju výrobnú kapacitu na 142 miliónov ton/rok, Omán 27. júla oznámil svoj plán vybudovať ďalšiu linku s produkciou 3,8 mil. t ročne, čím zvýši svoju celkovú exportnú kapacitu LNG na 15,2 mil. t/rok. Americkí konkurenti jednoducho vnímajú pauzu v USA ako príležitosť.
Konečné rozhodnutie, rovnako ako to pôvodné, je v rukách prezidenta USA. Ak bude zvolený demokratický prezident, pauza môže trvať oveľa dlhšie, ako trh očakáva. Ak bude zvolený bývalý prezident Trump, bude musieť najprv rokovať s IEA a potom zrušiť pauzu USA.
Oživenie vývozu ruského plynu do EÚ
S 2,6 bcm vyvezených v júli 2024 oproti 2,4 bcm v júli 2023 sa vývoz potrubného plynu Gazpromu do Európy zvyšuje už jedenásť mesiacov v rade. Od začiatku roka vzrástol vývoz medziročne o 23 %, aj keď politici EÚ chcú ruské dodávky znížiť.
V očakávanom úzkom rozsahu medzi 0,9 a 3,5 bcm mesačne by ruské potrubné toky mali pokračovať po zvyšok roka.
Európa skončila zimnú sezónu 31. marca so zásobníkmi naplnenými na rekordných 58 % kapacity a začala vtláčaciu sezónu. Úroveň zásob na konci júla bola 85 %, na vysokej úrovni historického rozpätia, a len o niečo nižšia ako pred rokom.
Spotový LNG zabezpečuje rovnováhu medzi Áziou a Európou. Údaje EÚ ukazujú, že Ázia je od začiatku roku 2024 ochotnejšia priťahovať dodávky LNG, keďže EÚ ďalšie dodávky nepotrebuje z dôvodu vyšších ruských objemov a ďalšej deštrukcii dopytu. Ale aj uprostred leta a pri takmer rekordne vysokých objemoch zásobníkov musí Európa počítať s cenami plynu okolo 11 dolárov za milión Btu. Globálny trh je čoraz napätejší, pretože dodávky LNG z USA boli narušené po hurikáne Beryl a Egypt zvyšuje svoj dovoz vzhľadom na nedostatok elektriny, pripomenul Bros.
EÚ potrebuje rekordné objemy neruského LNG aj po roku 2025
Rast ruského dovozu LNG a potrubného plynu do EÚ tlačí ruský trhový podiel nahor z minima na úrovni 15 % v roku 2023 na 17 % v roku 2024.
Keďže rusko-ukrajinská tranzitná zmluva vyprší 31. decembra 2024 a je nepravdepodobné, že by bola predĺžená, technicky by sa tranzit mohol zastaviť, ale Slovensko a Maďarsko by mohli podpísať dodatky k svojim ruským zmluvám, pričom dodávka by sa presunula na rusko-ukrajinskú hranicu. To by znamenalo, že cez Ukrajinu bude stále prúdiť cca 7 bcm plynu ročne, kým EÚ nebude schopná realizovať svoj cieľ odísť od ruského zdroja do roku 2027.
Ukrajina v júli prestala prepravovať ruskú ropu cez ropovod Družba do Maďarska a na Slovensko, čím sa uvedený scenár stal náročnejším. To znamená, že v budúcnosti bude EÚ v nadchádzajúcich rokoch naďalej potrebovať rekordné objemy neruského LNG. Okrem toho, ak bude v USA zvolený demokratický prezident, dočasné pozastavenie povolenia pre zariadenia na vývoz LNG vo Washingtone by sa mohlo stať definitívnym zmrazením, čo by znamenalo, že trh s plynom bude ešte napätejší, uzavrel Thierry Bros pre NGW.