Brusel 24. novembra 2022  – Ministri členských krajín Európskej únie sa dnes dohodli na podmienkach spoločných nákupov plynu a ďalších opatreniach proti energetickej kríze, ich schválenie sa však odkladá, kým budú dokončené debaty o návrhu poistky proti extrémnym cenám plynu. Novinárom to povedal únijný činiteľ oboznámený s priebehom rokovaní v Bruseli. Cieľom je podľa neho schváliť všetky návrhy naraz pri ďalšej mimoriadnej rade v decembri. Informovala o tom agentúra ČTK

Ministri zodpovední za energetiku našli zhodu na dvoch tretinách intervencií, ktoré sú na stole, opísal výsledok diplomatický zdroj, ktorý médiá informoval pod podmienkou zachovania anonymity. Hotová je podľa neho dohoda na príprave spoločných nákupov plynu a na pravidlách solidarity medzi členskými krajinami v prípade jeho nedostatku, a tiež na pláne urýchliť od začiatku budúceho roka spúšťanie nových elektrární využívajúcich OZE.

Rada Európskej únie sa ale rozhodla konečné schválenie týchto bodov podmieniť dohodou na najkontroverznejšom z aktuálnych návrhov, ktorým je krátkodobý cenový strop pre hlavnú európsku burzu pre obchodovanie so zemným plynom. Spomínaný predstaviteľ uviedol, že zostávajúca tretina rokovaní bude najťažšia a že v tomto smere  „nie je zhoda takmer na ničom“.

Členské krajiny EÚ podľa ČTK prijali pomerne chladne utorkový (22. 11.) návrh Európskej komisie (EK), ktorý by na kľúčovom virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku stanovil pre kontrakty na nasledujúci mesiac cenový strop 275 eur za megawatthodinu (MWh). Spúšťal by sa však iba v prípade, keď by cena prevyšovala túto hranicu najmenej dva týždne a zároveň bola po desať dní výrazne nad cenou skvapalneného zemného plynu (LNG) vo svete. TTF je pre ceny plynu pre európsky trh referenčnou hodnotou.

Návrh zožal kritické reakcie od predstaviteľov niektorých únijných krajín, ktoré dlhodobo presadzujú razantnejšiu intervenciu. Dôvodom sú okrem iného parametre stropu, ktorý by sa v navrhnutej podobe nespustil ani na konci tohto leta, keď cena plynu v TTF presiahla 300 eur za MWh. Pred rokom stál plyn v TTF okolo 43 eur, pred dvoma rokmi asi 15 eur za megawatthodinu.

Napríklad grécky zástupca dnes podľa agentúry Reuters navrhol, aby cenový strop predstavoval 150 až 200 eur za megawatthodinu. To je podľa neho realistickejšie, pretože vlády niektorých únijných krajín nie sú ochotné akceptovať také vysoké ceny.

Návrh podľa všetkého nepriniesol prielom v niekoľko mesiacov trvajúcich ťahaniciach o tom, či a prípadne ako zastropovať cenu plynu v EÚ. Členské krajiny teraz budú diskutovať o prípadnej úprave parametrov navrhnutého mechanizmu. České predsedníctvo v Rade EÚ kvôli dotiahnutiu tejto debaty zvoláva ďalšiu mimoriadnu energetickú radu, ktorá by sa uskutočnila pred decembrovým summitom EÚ, pravdepodobne 13. decembra, uzavrela agentúra ČTK.