Washington 13. mája 2025 – Európska únia sa pri svojom rozhodnutí odísť od dodávok ruských energií spolieha najmä na dovoz skvapalneného zemného plynu, pričom tak ako v posledných troch rokoch by mali byť jeho zdrojom najmä Spojené štáty. Americkí exportéri, rovnako ako administratíva prezidenta Donalda Trumpa, však považujú za jednu z prekážok zvýšenie dovozu do Európy pravidlá pre metánové emisie, ktoré presadzuje EÚ. USA preto tlačia na európske krajiny, aby v tejto oblasti ponúkli väčšiu flexibilitu, čo by im uľahčilo cestu k podpísaniu dlhodobých dohôd o nákupe amerického LNG. Téme sa venovali portály argusmedia.com a spglobal.com, ktoré sa v tejto súvislosti zamerali na názory prezentované na stretnutí amerických a európskych zástupcov vo Washingtone venovanom transatlantickému obchodu s LNG, ktoré zorganizovala priemyselná skupina LNG Allies.
Európska komisia nedávno zverejnila „cestovnú mapu“ k úplnému zastaveniu ruských energií vrátane plynu. Podľa dokumentu očakáva, že zákaz dovozu ruského plynu bude mať za predpokladu postupného ukončovania a zabezpečenia alternatívnych dodávok obmedzený vplyv na ceny a bezpečnosť dodávok v členských štátoch okrem iného aj preto, že v nasledujúcich rokoch by mali na globálny trh pribudnúť ďalšie dodávky LNG, čím by sa mala zlepšiť trhová rovnováha. „Hoci globálne trhy s LNG zostanú v roku 2025 napäté, do konca roka 2026 sa predpokladajú nové kapacity LNG vo výške 85 – 90 mld. m3 , najmä z USA, Kanady, Kataru a afrických krajín. To by malo prevážiť predpokladaný nárast globálneho dopytu. Do roku 2030 by sa mala globálna kapacita vývozu LNG zvýšiť o približne 250 miliárd m3, čo predstavuje nárast o takmer 50 % v porovnaní so súčasnou ponukou LNG,“ vyčíslila EK v dokumente.
Okrem skutočnosti, že EÚ bude LNG potrebovať ako náhradu ruského plynu, otázka jeho dovozu z USA sa stala dôležitým faktorom v súvislosti s možnou obchodnou vojnou medzi Úniou a Spojenými štátmi. Donald Trump tlačí na obchodných partnerov, aby sa zaviazali k nákupu väčšieho množstva amerického LNG ako ku spôsobu, ktorým sa môžu vyhnúť vysokým clám zo strany USA, uviedol Argus.
Metánové pravidlá ako prekážka
Avšak vzhľadom na rozdiely v spôsobe odhaľovania metánových emisií by prekážku pre americký LNG mohla predstavovať hroziaca požiadavka, aby európski dovozcovia pri novo podpísaných zmluvách o dodávkach plynu preukazovali „rovnocennosť“ s požiadavkami EÚ pre monitorovanie metánu.
Americká strana v tejto súvislosti žiada Úniu, aby zabezpečila, že jej metodiky merania, nahlasovania a overovania (MRV- measurement, reporting, verification) týkajúce sa metánu nebudú predstavovať prekážku pre americký LNG, uviedla minulý týždeň úradujúca námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre energetické zdroje Laura Lochman. Terminály LNG v USA majú problémy s preukázaním rovnocennosti s pravidlami MRV, pretože na rozdiel od mnohých globálnych projektov LNG získavajú plyn z plynovodov napojených na viaceré polia, konštatoval portál argusmedia.com.
„Dajte odvetviu čas na to, aby vyriešilo aj niektoré z týchto otázok sledovateľnosti, pretože bude trvať niekoľko rokov, kým sa dokáže dostať do tohto bodu a vypracovať metodiku rovnocennosti,“ povedala Lochman na podujatí s európskymi predstaviteľmi, ktoré zorganizovala priemyselná skupina LNG Allies.
Georges Tijbosch, generálny riaditeľ spoločnosti MiQ, ponúkol optimistickejší časový rámec a uviedol, že spoločnosti by mohli vypracovať „sledovateľnosť“ molekúl amerického plynu a splniť nariadenia EÚ v priebehu niekoľkých mesiacov.
Európski predstavitelia naznačili, že sú otvorení hľadaniu riešenia, keďže sa snažia ukončiť nákupy ruského plynu do konca roka 2027. Tvrdia však, že chcú naďalej zameriavať na znižovanie emisií metánu, ktorý je silným skleníkovým plynom. Trump už pritom začal rušiť obmedzenia týkajúce sa metánových emisií. „Chápeme, že máte v porovnaní s nami iný dodávateľský reťazec a že je dôležité, aby sa táto otázka vyriešila tak, aby sa americké spoločnosti vyhli akýmkoľvek ťažkostiam s týmito nariadeniami,“ povedala na podujatí holandská veľvyslankyňa v USA Birgitta Tazelaar s tým, že pre Holandsko a Európu je veľmi dôležité, aby sa metánové emisie znížili.
Dopyt EÚ a FID pre americké terminály
Americkí developeri LNG sa tiež snažia Európu presvedčiť, aby zvážila posunutie cieľa zásadne znížiť používanie zemného plynu do roku 2040. Tento termín by mohol skomplikovať tradičný model financovania nových terminálov LNG, ktorý sa zvyčajne zakladá na podpise 20-ročných zmlúv o dodávkach, povedal podľa Argusu výkonný partner spoločnosti Kimmeridge Ben Dell, ktorého spoločnosť buduje navrhovaný projekt Commonwealth LNG s kapacitou 9,5 mil. ton ročne v Louisiane. „Jediné, o čo by som chcel požiadať európskych zástupcov, je, aby mysleli na obdobie po roku 2040,“ povedal Dell. „V konečnom dôsledku predĺženie tejto trajektórie umožní lacnejšie financovanie projektu a v konečnom dôsledku aj lacnejšie dodávky na európsky trh,“ dodal.
Projekt Commonwealth a ďalší výrobcovia spolupracujú s firmou MiQ, ktorá sa zaoberá certifikáciou emisií, aby mohli transparentne a kontrolovateľne uvádzať svoju emisnú stopu. Plynárenské odvetvie v USA sa zaviazalo znížiť emisie metánu a nariadenia EÚ sú podnetom pre kupujúcich v EÚ, aby hľadali viac dodávateľov LNG z USA, konštatoval Dell. Podľa spglobal.com súčasne upozornil, že európski kupujúci, ktorí chcú ekvivalent nákladu LNG s nulovými čistými emisiami, budú musieť zaplatiť viac, aby pokryli náklady spojené s certifikáciou a sledovaním emisií.
Prezident LNG Allies Fred Hutchison poznamenal, že certifikácia emisnej stopy skleníkových plynov spojených s ťažbou plynu v USA treťou stranou je rastúci biznis, ktorý môže pomôcť americkým vývozcom LNG pokúsiť sa splniť normy EÚ. Potenciálna obchodná dohoda medzi USA a EÚ by mohla vytvoriť príležitosť na udelenie rovnocennosti vývozu LNG z USA s cieľom vyhnúť sa prekážkam vyplývajúcim z nariadenia EÚ o metáne. USA by na druhej strane mohli zaradiť EÚ medzi partnerov, s ktorými majú podpísané dohody o voľnom obchode s plynom, čo by urýchlilo udeľovanie licencií na vývoz LNG z USA, povedal podľa portálu argusmedia.com Hutchison.
Trumpova administratíva vidí potenciál rozvoja dodávok amerického LNG v tom, že zmluvy podpísané s európskymi odberateľmi povedú k prijatiu konečných investičných rozhodnutí (FID) pre nové terminály na vývoz LNG v USA. Administratíva už „veľmi jasne“ vyjadrila svoj cieľ zvýšiť vývoz LNG a znížiť regulácie, ktorým čelí sektor zemného plynu, uviedla Lochman. „Keď sa spojí tlak zo strany USA na podporu a signály dopytu na európskej strane, je možné dosiahnuť, aby viac projektov získalo FID,“ dodala predstaviteľka ministerstva zahraničných vecí, s tým, že americký LNG je pre Európu „absolútne rozhodujúci“ pri znižovaní využívania ruského plynu.