Brusel 3. septembra 2020 – Plynárenstvo sa dostalo pod paľbu kritiky po tom, čo odhalenia zvýšeného spaľovania plynu pri ťažbe a veľkých únikov metánu podkopávajú jeho tvrdenia, že zemný plyn je čistým prechodových palivom. Magazín Natural Gas World pripomína, že väčšina metánových emisií sa produkuje pri ťažbe plynu, teda mimo Európy. V tejto súvislosti sa venuje aj pripomienkam k pripravovanej metánovej stratégii Európskej komisie (EK), ktorá má byť zverejnená v septembri a mala by venovať aj medzinárodnému aspektu metánových emisií.

Úrad pre medzinárodné normy pracuje na klasifikácii LNG, ktorá najprv pokrýva emisie počas skvapalňovania a následne sa zaoberá výrobou a prepravou plynu. V septembri sa zíde pracovná skupina, ktorá bude rokovať o tom, ako klasifikovať LNG závod podľa jeho uhlíkovej stopy na základe nízkouhlíkového LNG certifikátu.

Priemyselná skupina – vrátane najväčších európskych výrobcov BP, Eni, Equinor, Repsol, Shell, Total a Wintershall Dea spolu s EDF, Florentskou školou regulácie a Rocky Mountain Institute – odporúča pre dodávateľský reťazec od roku 2025 výkonový štandard založený na metánovej intenzite menšej ako 0,20 %.

To je o niečo prísnejšie než v prípade dobrovoľných opatrení, akým je pôvodný cieľ Iniciatívy na ochranu podnebia pre ropu a plyn (OGCI), ktorý predstavuje 20 – 21 kg CO2e/kg barelov ekvivalentu ropy do roku 2025 alebo 0,25-percentnú intenzitu metánu. OGCI zahŕňa mnoho vyššie uvedených spoločností, napríklad Total, ktorá si pre svoje prevádzkované plynové zariadenia na výstupe stanovila ešte ambicióznejší cieľ intenzity metánu 0,1 %.

Ďalším návrhom predloženým v pripomienkach rakúskeho národného regulátora E-Control je vytvorenie povinného rámca pre prevádzkovateľov prenosových sústav založeného na prahu stanovenom najlepšou dostupnou technológiou, ktorú vopred stanovil technický orgán.

Európske spoločnosti už podnikli dobrovoľné kroky na zníženie svojich vlastných emisií v súlade s Sprievodcami osvedčenými postupmi pre hlavné metánové zásady a odporúčanými technológiami amerického programu STAR na znižovanie emisií metánu. Viac ako 20 európskych spoločností a 14 podporných organizácií podpísalo Hlavné metánové zásady, formulujúce záväzok zvládať emisie metánu v hodnotovom reťazci plynu.

Združenia Gas Infrastructure Europe a Marcogaz pokračovali vo zvyšovaní povedomia o tejto téme a identifikovali konkrétne akčné body. Vytvorili tiež usmernenia, ktoré pomôžu spoločnostiam stanoviť ciele znižovania emisií, vydávať politické odporúčania týkajúce sa metánu, zosúladiť najlepšie postupy merania, vykazovania a overovania a navrhnúť vzor pre podávanie správ.

Fond OGCI pre ochranu podnebia má otvorenú výzvu na projekty zamerané na znižovanie metánu, ktorá sa končí 14. septembra. Spoločnosti zaoberajúce sa výrobou energie sa už púšťajú do cieľov zameraných na dosiahnutie klimatickej neutrality dekarbonizáciou svojich plynových elektrární a skladovacích zariadení. Nemecká spoločnosť Uniper uzavrela partnerstvo so spoločnosťou General Electric s cieľom vyvinúť technologické možnosti dekarbonizácie, ktoré zahŕňajú potenciálne vylepšenia a využívanie väčšieho množstva vodíka.

Podľa poradenskej spoločnosti Carbon Limits sa v rámci EÚ vyskytuje menej ako štvrtina emisií metánu zo zemného plynu, ktorý sa v Únii spotrebuje. Asi 80 % zemného plynu z EÚ sa dováža, a to najmä z Ruska, Nórska, Alžírska, Kataru a Nigérie. Doteraz boli metánové emisie zo spaľovania, vypúšťania a únikov väčšinou hlásené samotnými spoločnosťami a/alebo odhadované. Intenzita emisií sa veľmi líši a až donedávna bolo ťažké povedať, či spoločnosti vykazovali emisie presne, najmä počas veľkých únikov alebo neplánovaného odvetrávania. To sa však podľa GVG  čoskoro zmení.

Posledný vývoj v oblasti satelitnej technológie v kombinácii s vylepšenými technikami interpretácie údajov pripravil pôdu pre vytvorenie silnejšieho medzinárodného rámca pre detekciu, monitorovanie, vykazovanie a overovanie emisií metánu v celom hodnotovom reťazci zemného plynu. To uľahčí započítanie vstupných emisií z dodávateľského reťazca zemného plynu, nielen viditeľnejšie spaľovanie plynu na ložiskách.

Výrobcovia budú čeliť zvýšenej kontrole náhodných únikov a úmyselného odvetrávania, čo bude predstavovať konkurenčnú výhodu pre spoločnosti, ktoré skôr prikročia k vyššiemu zníženiu emisií a súčasne penalizáciu pokračujúcich silných emitentov.

OGCI vynaloží takmer 1 milión dolárov na verejne dostupný online nástroj na mapovanie údajov o spaľovaní plynu. Spolupracuje s Payne Institute for Public Policy na Coloradskej banskej škole v rámci globálneho partnerstva pre znižovanie spaľovania plynu (GGFR) vedeného Svetovou bankou. Bude využívať satelit Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) a bude k dispozícii v roku 2022.

Koalícia neziskových a technologických spoločností vyvinula monitorovacie riešenie využívajúce umelú inteligenciu a spracovanie satelitného obrazu, ktorému sa venovala veľká pozornosť vďaka záštite bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea.

Prvá verzia aplikácie „Climate Trace“ (sledovanie atmosférických emisií uhlíka v reálnom čase) by mohla byť spustená už budúci rok v lete. A existuje veľa podobných iniciatív, napríklad kanadský GHGSat, ktorý nedávno zostavil svoj tretí satelit, ktorý je súčasťou programu na uvedenie 10 satelitov monitorujúcich emisie skleníkových plynov na obežnú dráhu v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Francúzska spoločnosť Karryos na základe snímok Sentinel-5P zo siete Copernicus odhaduje, že existuje krátkodobý potenciál zmiernenia emisií o takmer 1 miliardu ton CO2e. „Eliminácia metánových „superemitentov“ predstavuje medzi klimatickými opatreniami „nízko visiace ovocie“, ale účastníci trhu potrebujú viac informácií a regulačnú istotu,“ uviedol Karryos v komentároch ku konzultácii s EK.

Viaceré energetické spoločnosti vo svojich komentároch k konzultácii pripomínajú, že k emisiám metánu významne prispieva odvetvie poľnohospodárstva.

Okrem stanovenia štandardov pre monitorovanie, vykazovanie a overovanie a odhaľovanie únikov bude stratégia pravdepodobne obsahovať iba mäkké opatrenia pre dobrovoľnú spoluprácu na medzinárodnej úrovni, skôr než záväzný metánový index, čo je z hľadiska potrieb a technickej uskutočniteľnosti nedostatočné, hovorí Poppy Kalesi z Fondu na ochranu životného prostredia (EDF).

EDF pracuje na štúdii 16 rôznych možností pre metánovú emisnú dovoznú normu, ako je zahrnutie metánu do systému obchodovania s emisiami (ETS) a poplatok za dovoz, ktorý by mal byť spustený v decembri. Medzi možnosti patria cenovo orientované mechanizmy, ako napríklad pokuty, dovozná daň alebo dodatok k dani z plynu založený na klimatických dosahoch; regulácia štandardov obstarávania; alebo objemovo orientovaný mechanizmus, ako je cap and trade alebo iný obchodovateľný systém kvót.

Normy obstarávania by mohli stimulovať zníženie intenzity emisií metánu z dovážaného plynu formou daňových výhod alebo pokút pre kupujúcich za nákupy, ktoré nie sú v súlade s predpismi. Európska komisia uprednostňuje určitý druh trhovej certifikačnej schémy, tvrdí Kalesi, ale okrem leteckej a lodnej dopravy zatiaľ nie je možné, aby sa na emisie metánu v energetickom priemysle vzťahoval existujúci európsky systém obchodovania s emisiami (ETS).

Popri nevyhnutnosti budúcoročnej legislatívy, keď EÚ uverejní reformu trhu s plynom, dáva znižovanie metánových emisií aj dobrý obchodný zmysel, pripomína NGV. Takmer 300 miliárd m3 plynu alebo 7 % spotreby sa globálne premrhá spaľovaním, odvetrávaním a únikmi, čo podľa konzultantov spoločnosti Capteria vedie k potenciálnej strate 34 miliárd dolárov. Ale možno ešte závažnejšie je poškodenie dobrého mena, spôsobené ignorovaním rastúceho tlaku na zníženie emisií.

Verejný obraz, a teda budúcnosť plynárenstva v nadchádzajúcich desaťročiach, ako aj rastúci priemysel s modrým vodíkom budú veľmi závisieť od toho, ako bude riešiť problém s emisiami metánu.

„EK predstavila svoju víziu Európskej zelenej dohody pre Európsku úniu a jej občanov 11. decembra 2019, ktorá obsahuje riešenie otázky energetických emisií metánu. Nariadenie o správe Energetickej únie z roku 2018 vyzýva EK, aby predložila strategický plán pre metán a energetický sektor by k nemu mohol významne prispieť,“ uviedol hovorca Komisie.

Pripomienky k navrhovanému plánu mali byť predložené do 5. augusta a sú zverejnené na webovej stránke EK. Možnosť vyjadriť sa využili viaceré inštitúcie, zástupcovia priemyslu a rôzne záujmové skupiny.