Londýn 25. januára 2023 – Európa je na dobrej ceste k ukončeniu zimnej sezóny 2022/23 s rekordným množstvom plynu vo svojich zásobníkoch, čo by mohlo vytvoriť tlak na zníženie cien termínovaných obchodov za dodávky počas nasledujúceho jarného a letného obdobia. Avšak aj pri prenesení rekordných zásob región pravdepodobne bude čeliť vyšším cenám plynu a pokračujúcemu tlaku na jeho úspory aj počas zimnej sezóny 2023/24. Vo svojej analýze pre agentúru Reuters to uviedol analytik John Kemp.

Zásobovanie v Európe je podľa neho navrhnuté tak, aby vyrovnávalo sezónne výkyvy v spotrebe a nie aby poskytovalo strategické zásoby na ochranu pred embargom narušenými dodávkami.

Kombinovaná spotreba plynu v Európskej únii a Spojenom kráľovstve dosiahla podľa údajov Eurostatu v roku 2019 – poslednom celom roku pred pandémiou Covid-19 – približne 5203 terawatthodín (TWh).

Podľa združenia Gas Infrastructure Europe je Ich skladovacia kapacita dostatočná na uskladnenie 1129 TWh, ktoré zodpovedajú približne 21 % ročnej spotreby. V praxi však vyčerpanie zásob pokrýva každoročne oveľa menší podiel skutočnej spotreby, zvyčajne to býva okolo 10 %, tvrdí Kemp.

Sezónne skladovanie

Sezónne skladovanie je dizajnované tak, aby absorbovalo prebytočnú produkciu počas leta a umožňovalo čerpanie v zimnom období, aby sa pokryla špičková sezónna spotreba. Využitie zásob na presun dodávok z leta na zimu týmto spôsobom je nákladovo efektívnejšie ako udržiavanie množstva dodatočnej výrobnej kapacity, ktorá by bola využívaná len niekoľko mesiacov v roku.

Zásobníky sú dostatočne veľké na to, aby zvládli nepredvídateľnosť dopytu po vykurovaní v zime a zabezpečili, že sa zásoby nevyčerpajú v prípade, že zima bude oveľa chladnejšia, ako naznačujú priemerné hodnoty.

Avšak vzhľadom na relatívne malý objem plynu, ktorý je možné skladovať, systém zásobníkov nemôže poskytovať súčasne sezónne aj strategické skladovanie, poznamenal analytik.

Korekcia cenami

Skladovanie prebieha v dvojsezónnom cykle letného vtláčania (zásoby sa hromadia približne od apríla do septembra) a zimného čerpania (zásoby sa ťažia približne od októbra do marca).

Odchýlky od tohto zabehnutého režimu sú zvyčajne v priebehu nasledujúcej sezóny korigované prostredníctvom veľkých cenových zmien, ktoré tlačia zásoby späť k dlhodobému priemeru v priebehu 6-12 mesiacov.

Ak zásoby končia leto nezvyčajne vysoko, ceny klesnú, aby podporili spotrebu, zabezpečili rýchlejšie vyčerpanie zásob, ktoré následne končia zimu blízko priemeru. Naopak, ak zásoby končia zimu na nízkej úrovni, ceny rastú, aby obmedzili spotrebu, urýchlili akumuláciu zásob a leto sa skončilo takmer normálne.

Zmeny cien zabezpečujú, že zásoby sa normalizujú v rámci jedného skladovacieho roku, a nie počas viacerých skladovacích rokov, konštatoval Kemp.

Prenášanie zásob a budúca zima

Šetrenie plynom, ktoré presadzovali vlády v celej Európe, vysoké ceny a predĺžené obdobie nezvyčajne vysokých teplôt medzi polovicou decembra a polovicou januára spolu prispeli k tomu, že sa podarilo odvrátiť možný nedostatok plynu počas aktuálnej zimnej sezóny.

Skladovanie v EÚ a Spojenom kráľovstve je podľa údajov združenia Gas Infrastructure Europe k 20. januáru na dobrej ceste ukončiť zimu 2022/23 na viac ako 54-percentnej úrovni naplnenosti zásobníkov. To je výrazne nad priemerom 35 % za predchádzajúcich 12 rokov. K 23. januáru boli boli zásobníky v EÚ naplnené v priemere na 77,06 % (863,30 TWh), čo predstavuje 22,86 % ročnej spotreby.  V Británii boli naplnené na 75,69 % (7,43 TWh) a 0,97 % ročnej spotreby.

To však znamená, že počas nadchádzajúcej letnej sezóny bude k dispozícii oveľa menej nevyužitého priestoru na absorbovanie nadprodukcie.

Nedostatok skladovacej kapacity zabezpečí pokles cien, ktorý bude stimulovať spotreba a odrádzať produkciu, aby sa obmedzila akumulácia zásob.

Avšak trh s futures sa pozerá dopredu, obchodníci už predvídajú, zrýchľujú a zosilňujú pokles ceny.

Ceny klesli, aby obmedzili nadmerné zásoby a vytvorili viac priestoru na uskladnenie plynu v lete 2023. Ceny plynu dodaného v marci 2023 klesli na menej ako 65 eur za megawatthodinu zo 177 eur na začiatku októbra a vrcholných vyše 300 eur v auguste.

Tlak na zásobníky pravdepodobne toto leto udrží nízke ceny, aj keď budúcu zimu opäť stúpnu. Vzhľadom na limity systému skladovania sa rekordný prenos zo zimy 2022/23 zníži, ale nemôže eliminovať potrebu vysokých cien a šetrenia v zime 2023/24.

Vyššie zásoby poskytujú väčšiu energetickú bezpečnosť ako nižšie zásoby, ale tvorcovia politík by sa mali vyhýbať tomu, aby naznačovali, že samotné zásoby sú dostatočné na to, aby sa predišlo nedostatku alebo prudkému nárastu cien budúcu zimu, uzavrel analytik John Kemp pre Reuters.