Londýn 19. mája 2022 – Už viac ako šesť mesiacov je Európa kľúčovou hnacou silou globálneho dopytu po skvapalnenom zemnom plyne (LNG), keďže sa snaží čo najskôr nahradiť čo najviac ruských dodávok plynu. Od energetickej krízy na jeseň minulého roka Európa vytlačila z tejto pozície Áziu a už nie je „trhom poslednej inštancie“ pre náklad LNG. Téme sa venoval portál oilprice.com.

Ruská invázia na Ukrajinu podľa neho ešte viac podnietila Európu, aby začala znižovať svoju veľkú závislosť od ruských plynovodných dodávok, bez ktorých v súčasnosti kontinent riskuje vážne spomalenie produkcie a nápor na zabezpečenie vykurovania na budúcu zimu.

Súčasne je ázijský dopyt po LNG slabší ako za posledné desaťročie, pričom dovoz veľkých nákupcov v regióne – vrátane Číny – klesol v prvom štvrťroku 2022 v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2021 a celkový dovoz v tomto roku by mal ostať v podstate rovnaký ako v minulom.

Predtým, ako ruská invázia na Ukrajinu otriasla energetickými trhmi, analytici očakávali v tomto roku zdravý rast ázijského dopytu po LNG a dovozu. Preteky s Európou o spotové dodávky paliva však vyhnali ceny tak vysoko, že mnohí kupujúci v Ázii sa počas jari nákupom vyhýbajú. Ázia zvyčajne využíva jarnú sezónu na zásobovanie sa lacným LNG po tom, ako po zime klesne dopyt a ceny. Tie po skončení vykurovacej sezóny síce klesli, no už nie sú také lacné ako v rovnakom období minulého roka.

Podľa oilprice.com je dôvodom bezprecedentná snaha Európy doplniť zásoby plynu a čo najlepšie sa pripraviť na budúcu zimu – a na možnosť, že Rusko po Poľsku a Bulharsku zastaví dodávky plynu ďalším členom EÚ – čo je technicky možné.

Niekoľko týždňov po skončení zimnej vykurovacej sezóny robí Európa dobrú prácu pri dopĺňaní plynu v zásobníkoch, a to vďaka masívnej flotile tankerov LNG prichádzajúcich do európskych dovozných terminálov.

Európa je v súčasnosti najatraktívnejšou destináciou pre globálne toky LNG, pričom po nezvratnom rozhodnutí EÚ odpútať sa od ruských dodávok plynu tak rýchlo, ako to len bude možné, predbehla Áziu. Celková závislosť EÚ od ruského plynu bola pred vojnou približne 40 percent, pričom medzi jednotlivými členskými štátmi sa značne líšila.

Podľa údajov Gas Infrastructure Europe boli zásobníky plynu v EÚ k 17. máju naplnené na 40,9 %, kým k 1. aprílu to bolo iba 26 %. Od začiatku apríla pridala EÚ do zásob viac ako 151 terawatthodín (TWh), čo naznačuje, že v týchto dňoch Európa napĺňa svoje zásobníky rekordným tempom.

Zásoby plynu v EÚ a Spojenom kráľovstve sú teraz na úrovni viac ako 450 TWh, čo je v súlade s predchádzajúcim 10-ročným priemerom a 21 TWh nad päťročným priemerom pred pandémiou do roku 2019, odhadol analytik Reuters John Kemp.

Návrat k priemernej úrovni zásob plynu je pre Európu dobrou správou, no zatiaľ jej nezabezpečuje energiu na ďalšiu zimu, upozorňuje oilprice.com.

Silný dopyt po LNG v Európe, v čase, keď  Čína zápasí s covidovými lockdownmi, naznačuje, že starý kontinent bude aj naďalej preferovanou destináciou pre spotové náklady LNG minimálne v tomto a budúcom roku.

Ázia medzitým znižuje dovoz LNG v porovnaní s úrovňami spred roka, keďže krajiny uprednostňujú čerpanie zo zásob namiesto platenia drahého spotového LNG a snahy konkurovať Európe, ktorá je politicky motivovaná zaplatiť akúkoľvek cenu za neruské dodávky plynu.

Ázijský dovoz LNG klesol v Q1 2022 medziročne o 10 %, pričom čínsky, japonský a indický dovoz klesol o 11 %, 14 % a 25 %, odhaduje Wood Mackenzie. Očakáva sa, že celkový ázijský dopyt po LNG bude tento rok v porovnaní s rokom 2021 stagnovať, dodáva spoločnosť.

„Vzhľadom na to, že počas tohto obdobia prichádza do prevádzky len skromné ​​množstvo nových dodávok LNG a rozhodnutie Európy diverzifikovať sa mimo Ruska je teraz nezvratné, sú nastavené podmienky pre tvrdú konkurenciu,“ povedal Gavin Thompson, viceprezident pre energetiku Ázie a Pacifickej oblasti vo Wood Mackenzie s tým, že pri uspokojovaní budúceho dopytu po LNG v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov sa budú Európa a Ázia „naťahovať o rovnakú prikrývku“.