Londýn 2. marca 2022 – Európa môže mať problémy s doplnením svojich zásobníkov zemného plynu pred budúcou zimou, keďže úrovne zásobníkov sú na najnižších úrovniach za posledné desaťročie, hoci Rusko, ktoré pokrýva jednu tretinu európskej spotreby zemného plynu uviedlo, že dodávky cez rozsiahle siete jeho plynovodov budú pokračovať. Téme sa venoval portál oilprice.com.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom v pondelok (28. 2.) zverejnila vyhlásenie, v ktorom varuje, že dopĺňanie európskych plynových zásobníkov na budúcu zimu bude predstavovať vážnu výzvu, vzhľadom na to, že sú potrebné „významné objemy plynu“, čo sa pred letnými mesiacmi ešte nikdy nestalo.

Gazprom uviedol, že z dôvodu technologických kapacít potrubnej infraštruktúry môžu existovať denné limity na vtláčanie plynu do zásobníkov. Podľa ruskej spoločnosti existuje aj riziko poškodenia plynovodov, ktoré prepravujú plyn z Ruska cez Ukrajinu. Navyše, európske trhy budú naďalej súťažiť s rastúcim dopytom po plyne z ázijských trhov.

Údaje agentúry Bloomberg ukazujú, že z nemeckých podzemných zásobníkov sa odčerpalo 70,6 %, a z francúzskych 77,1 % kapacity. Ťažba plynu z európskych zásobníkov trvá do konca marca a v niektorých prípadoch do začiatku apríla. Vtláčanie plynu sa začína krátko nato, s cieľom znova zásobiť kontinent na letné mesiace a pred budúcou zimou. Keďže úrovne skladovania sú na najnižšej úrovni za desaťročie, naplnenie zásobníkov pred budúcou zimou môže byť náročné.

Portál oilprice.com pripomína aj riziko, že Rusko obmedzí toky plynu do Európy ako odvetu za množstvo nových sankcií, ktoré zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky, a odstránenie niektorých ruských bánk zo systému SWIFT, čo v pondelok spôsobilo na ruských, najmä devízový trhoch chaos.

Analytička Wood Mackenzie Kateryna Filippenková sa pre agentúru Reuters vyjadrila, že Európa možno bude musieť využiť všetky dostupné možnosti, aby udržala „zapnuté svetlá“, vrátane zníženia spaľovania plynu, opätovného naštartovania odstavených jadrových a uhoľných elektrární, maximalizácie domácej produkcie plynu a dovozu cez plynovody. Analytička očakáva, že Európa bude mať v zime „nebezpečne nízke objemy skladovania“ a ceny energie „by mohli byť vyššie ako v rokoch 2021/22“.

Podobný názor vyjadril Kaushal Ramesh, analytik spoločnosti Rystad Energy, podľa ktorého sa ceny na prelome rokov 2022 a 2023 budú blížiť k cenám zo zimy 2021 a môžu byť aj vyššie. Hoci európska referenčná hodnota, holandská TTF, je pod decembrovými rekordnými maximami, ceny vo štvrtok 24. februára,  po spustení ruskej invázie na Ukrajinu vyskočili o 60 %.

Oilprice.com pripomína, že vysoké ceny energií sa prehnali európskou ekonomikou a viedli k masívnemu nárastu cien elektriny, ktoré zaťažujú domácnosti v celej Európe. Vlády v reakcii na túto situáciu míňajú miliardy eur na ochranu spotrebiteľov pred prudko rastúcimi cenami energií.

„Rastúce ceny komodít budú ďalej podporovať už aj tak vysokú úroveň inflácie, čím sa západné centrálne banky dostanú do ťažkej situácie,“ povedal Teeuwe Mevissen, hlavný trhový ekonóm Rabobank. „Zvýšenie úrokových sadzieb zvýši pravdepodobnosť spomalenia tempa ekonomického oživenia, nezvyšovanie sadzieb môže viesť k zvýšeným inflačným očakávaniam aj k deflačnému prostrediu,“ dodal analytik s tým, že nižšia kúpna sila vytvára tlak na míňanie, a teda aj na dopyt.

Dobrou správou zatiaľ je, že „západné štáty vylúčili zo sankcií vývoz ruských komodít,“ povedal Mark Haefele z UBS Group AG. „Pozície sa však rýchlo menia a západné štáty už začali implementovať opatrenia, ktoré sa pred pár dňami zdali nepravdepodobné, a Biely dom vyhlásil, že energetické sankcie sú na stole,“ dodal.

Aj keď Gazprom pokračuje v preprave zemného plynu na kontinent zasiahnutý energetickou krízou, existujú skutočné riziká, že by mohlo dôjsť k prerušeniu dodávok alebo prinajmenšom kapacita plynovodov smerujúcich do Európy by nemusela byť schopná vtlačiť dostatok plynu do podzemných zásobníkov na doplnenie zásob pred budúcou zimou, čo by mohlo viesť k vyšším cenám energií, uzavrel oilprice.com.