Viedeň 11. januára 2021 – Pre silný pokles frekvencie v elektrickej prenosovej sústave hrozil v piatok 8. januára Európe masívny výpadok dodávok elektriny, tzv. blackout. S odvolaním sa na dodávateľov energie Wien Energie a EVN to uviedla agentúra APA. Rakúske elektrárne museli na stabilizáciu siete okamžite dodať energiu. Podľa oboch dodávateľov sú pre stabilizáciu siete dôležité plynové elektrárne a EVN vyzvala vládu, aby podporila ich výstavbu. Spoločnosť tiež uviedla, že Rakúsku pomohla zvládnuť situáciu aj elektrina z jadrových a uhoľných elektrární v susedných krajinách. Informoval o tom portál idnes.cz.

Podľa Európskeho združenia prevádzkovateľov prenosových sústav elektriny (ENTSO-E)  došlo v piatok popoludní o 14:05 k poklesu frekvencie o 250 mHz, čo spôsobilo, že „oblasť v juhovýchodnej časti prepojenej sústavy bola počas tohto obdobia oddelená od zvyšku kontinentálnej Európy. Koordinované kroky a okamžitá reakcia prevádzkovateľov kontinentálnej európske prenosovej sústavy zabezpečili, že vo väčšine európskych krajín nebola ovplyvnená stabilita systému.“ Resynchronizácia siete bola podľa ENTSO-E úspešne zrealizovaná o 15:08.

Podľa portálu oenergetice.cz boli na zaistenie stability systému vykonané niekoľkonásobné opatrenia, navýšenie výkonu elektrární, ale aj odpájanie priemyselných podnikov, ku ktorému došlo podľa francúzskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy, spoločnosti RTE, napríklad vo Francúzsku.

„Rovnako ako hasiči sú naše elektrárne 24 hodín denne v pohotovosti a pomáhajú, keď v našej elektrickej sieti ´horí´,“ uviedol Michael Streb, riaditeľ spoločnosti Wien Energie, najväčšieho dodávateľa elektriny v Rakúsku. Zdôraznil, že „požiarne zásahy“, aké museli dodávkou energie do siete v piatok urobiť energetici z Wien Energie, sú dlhodobo neudržateľné.

Problémom je podľa Streba rozvoj obnoviteľnej energie, s ktorým súvisí kolísanie vo výrobe elektriny v závislosti na slnečnom svite či na vetre. „Počet núdzových zásahov dramaticky narastá. Kým ešte pred niekoľkými rokmi musela Wien Energie pre stabilizáciu siete ročne zvýšiť výrobu elektriny krátkodobo len asi pätnásťkrát, v posledných rokoch to bolo až 240-krát,“ špecidikoval Strebl s tým, že podľa Wien Energie sú pre stabilizáciu zásadné elektrárne na zemný plyn.

Aj podľa dolnorakúskeho dodávateľa energie EVN sa len tesne podarilo zabrániť blackoutu. K stabilizácii siete pomohla elektráreň v obci Theiss neďaleko Kremsu. Podľa hovorcu EVN Stefana Zacha by ale sama situáciu nezvládla. „Rakúsko sa v energetickej bezpečnosti stále viac spolieha na jadrové a uhoľné elektrárne v okolitých krajinách,“ povedal.

EVN preto v pondelok vyzvala rakúsku vládu, aby podporila výstavbu nových plynových elektrární, ktoré sú schopné rýchlo dodať energiu na stabilizáciu sústavy. Solárne, veterné a vodné elektrárne nie sú podľa Zacha schopné elektrickú energiu vyrobiť dostatočne rýchlo. „Aj keď, samozrejme, budúcnosť patrí prírodnej energii,“ dodal.

Rakúsko sa pred rokmi vydalo nejadrovou cestou výroby elektrickej energie. Na základe referenda z roku 1978 sa rozhodlo neprevádzkovať už dokončenú elektráreň Zwentendorf a trvalo sa zrieklo výroby energie z jadra, na čom panuje zhoda naprieč politickým spektrom.

Portál idnes.cz  pripomenul, že Rakúsko dlhodobo kritizuje výstavbu a rozvoj jadrových elektrární v susedných krajinách. Okrem českých elektrární Temelín a Dukovany odmieta aj elektrárne Mochovce na Slovensku, Paks v Maďarsku či Krško v Slovinsku.