Londýn 17. októbra 2022 – Európska energetická bezpečnosť bude počas nasledujúcej zimy závisieť aj od počasia. Predbežné predpovede hovoria o studenej vlne počas decembra, ktorá by mohla  zvýšiť dopyt po energiách, špeciálne po plyne. Téme sa venuje analýza agentúry Reuters.

Prudký nárast cien plynu a elektriny v Európe v dôsledku zníženia dodávok z Ruska podnecuje infláciu, brzdí priemyselnú aktivitu a pred zimou na severnej pologuli spôsobuje spotrebiteľom rekordne vysoké účty za energie.

Napriek vysokej úrovni skladovania plynu a stabilnému toku skvapalneného zemného plynu (LNG) kontinent stále čelí rizikám nedostatku, výpadkov a prideľovania energie, čo by mohlo zhoršiť ekonomické problémy.

Studená vlna v decembri

V predbežných zimných predpovediach, ktoré vo štvrtok (13. 10.) zverejnilo Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF), sa uvádza, že Európa môže v decembri čeliť ochladeniu, ktoré by mohlo predstavovať potenciálny dodatočný energetický tlak v období, keď sa krajiny pokúšajú vyrovnať s obmedzenými dodávkami ruského plynu a vysokými cenami energií.

„Stále existuje veľmi významné riziko príchodu vlny chladného počasia, pričom toto riziko je o niečo vyššie ako zvyčajne,“ povedal pre agentúru Reuters Carlo Buontempo, riaditeľ Copernicus Climate Change Service v ECMWF.

Počas nasledujúcich týždňov by počasie v západnej Európe malo byť mierne vďaka teplým západným vetrom zo severného Atlantiku. Modely ECMWF však ukazujú vyššiu pravdepodobnosť, že sa nad Európou v decembri rozvinie systém vysokého tlaku vzduchu, ktorý prinesie studený vzduch zo Sibíri a Strednej Ázie a spôsobí pokles teploty potenciálne o niekoľko stupňov.

„Ak dôjde k poklesu teploty, môžeme očakávať zvýšenie dopytu po energii na vykurovanie,“ povedal Buontempo.

Strednodobé predpovede nedokážu s istotou predpovedať, že udalosť nastane, ako ani jej trvanie. „Blokujúce systémy“ vysokého tlaku, ktoré bránia iným poveternostným systémom v pohybe, môžu trvať len týždeň alebo aj dlhšie. Prognóza však ponúka včasnú indikáciu spoločnostiam a vládam, ktoré sa pokúšajú posúdiť, koľko plynu bude potrebné na vykurovanie domov.

Studená vlna by mohla tento dopyt zvýšiť. Chladné obdobie na konci septembra spôsobilo, že spotreba plynu v nemeckých domácnostiach a v malom priemysle vyskočila o 14,5 % nad priemer za rovnaký týždeň za posledné štyri roky.

„Dopyt domácností bude veľkým otáznikom,“ povedal Cuneyt Kazokoglu, riaditeľ pre ekonomiku energie v poradenskej spoločnosti FGE.

Zásobníky nestačia pre všetky scenáre počasia

Nárast dopytu po plyne vyvolaný chladom by mohol kolidovať so zníženou výrobou energie z obnoviteľných zdrojov, pretože systémy vysokého tlaku majú tendenciu znamenať menej vetra a dažďa – hoci trend, že takéto systémy majú menšiu oblačnosť, by mohol zvýšiť solárny výkon.

„Nárazník“ v podobe skladovania plynu by mal pomôcť, ale nie pre všetky scenáre počasia. Krajiny EÚ naplnili svoje zásobníky nádrže v priemere na 92 % kapacity tak, že v posledných mesiacoch naskladnili neruský plyn za rekordné ceny.

Niektorí analytici však varujú, že to samo osebe nevykompenzuje stratu hlavného európskeho dodávateľa plynu – a studená zima situáciu ešte zhorší. Ruský plyn v súčasnosti tvorí menej ako 8 % dodávok v Európe, čo je pokles oproti 40 % pred inváziou Moskvy na Ukrajinu, pričom Brusel varoval, že je možné úplné zastavenie.

„Európe v súčasnosti hrozí počas zimy výpadok na úrovni približne 7 – 8 % dopytu, teda zhruba 20 miliárd kubických metrov (bcm). Tuhá zima by to mohla zdvojnásobiť,“ odhadol Emmanuel Dubois-Pelerin, výkonný riaditeľ S&P Global Ratings. „Ak budú teploty mierne, Európa nebude musieť zaviesť prídely, ani nebude musieť urýchliť znižovanie dopytu,“ dodal.

Budúca zima

Dôležité však nie je len počasie v Európe. Keď Rusko znížilo dodávky plynu, Európa sa spoliehala na to, že ich nahradí LNG, pričom jeho náklady brala na globálnych trhoch, kde konkuruje ázijským kupcom.

Studená zima v Európe by mohla zvýšiť dopyt po plyne v Európe o 8 bcm, povedal analytik Energy Aspects Leon Izbicki. Ak by aj Ázia čelila chladnej zime a potrebovala by viac plynu na vlastné vykurovanie, Európa by mohla čeliť výpadku dodávok plynu okolo 19 bcm a ukončiť zimu so zásobníkmi naplnenými len na 18 %, čo je podľa Izbickiho úroveň, ktorá môže spôsobiť regionálne nedostatky paliva.

„Zásobníky by nikdy nemali byť na takej nízkej úrovni,“ povedal. „Dopyt po LNG v Ázii bude kritický ako určujúci faktor pre to, koľko energie môže Európa skutočne získať v priebehu tejto zimy,“ doplnil.

Mierna zima alebo deštrukcia dopytu

Ak chladné počasie túto zimu vyčerpá zásoby plynu, Európa bude musieť na budúcu zimu doplniť zásoby s oveľa menším množstvom ruského plynu.

Dodávky ruského plynu do Európy klesli na približne 85 z 360 miliónov m3 za deň v septembri 2021, odhadli analytici spoločnosti Bernstein. Zdá sa, že septembrové poškodenia na plynovodoch Nord Stream pod Baltským morom zmarili akékoľvek nádeje na obnovenie tokov plynu týmito trasami.

Marina Cygankovová, manažérka výskumu komodít v spoločnosti Refinitiv, uviedla, že Európe sa podarí naplniť zásobníky na budúcu zimu včas, len ak bude mierna alebo ak klesne dopyt po plyne. „Musíte sa buď modliť za miernu zimu, alebo musí dôjsť k ďalšej deštrukcii dopytu,“ povedala minulý týždeň na konferencii v Londýne.

Krajiny EÚ sa dohodli na dobrovoľnom znížení dopytu po plyne na zimu o 15 %, čo by podľa Bruselu zabezpečilo dostatok paliva na priemernú ale nie na chladnú zimu.

Dokument zverejnený Európskou komisiou minulý mesiac ukázal, že dopyt krajín EÚ po plyne bol v máji o 13 % nižší ako päťročný priemer za mesiac, o 7,6 % nižší v júni a o 10,7 % nižší v júli.

Foto: iStock