Londýn 26. novembra 2024 – Obavy, že Európa by počas tejto zimy čeliť kríze v dodávkach zemného plynu, sú stále prítomné, podporované predpokladaným koncom tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, intenzívnejšou ťažbou zo zásobníkov, ďalšími americkými sankciami či možným chladným počasím. Podľa komentátora agentúry Reuters Clydea Russella však sú tieto obavy prehnané, keďže trh so skvapalneným zemným plynom už zintenzívňuje svoju aktivitu, aby sa predišlo akémukoľvek výpadku. Faktom však zostáva, že dodávky LNG budú mať vyššiu cenovku.
Európske ceny zemného plynu sa minulý týždeň vyšplhali na najvyššiu úroveň za posledné dva roky, pričom referenčný kontrakt na najbližší mesiac v holandskom uzle TTF dosiahol 22. novembra 49,03 eura za megawatthodinu, čo zodpovedá 14,97 dolára za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu). Táto cenová úroveň predstavuje v období od polovice septembra približne 40-percentný nárast. Ten je dôsledkom obáv, že zostávajúce dodávky ruského zemného plynu prepravovaného cez Ukrajinu (cca 14 miliárd metrov kubických ročne) do Európy budú zastavené alebo ďalej znížené, poznamenal Russell.
Ďalším zdrojom obáv je krok Spojených štátov z 21. novembra, keď ich ministerstvo financií oznámilo uvalenie sankcií na jednu z najväčších ruských bánk – Gazprombank. Táto finančná inštitúcia je sčasti vlastnená ruskou štátnou plynárenskou spoločnosťou Gazprom, pričom inkasuje aj platby za dodávky zemného plynu od európskych zákazníkov Gazpromu. „Platby EÚ za energetické zdroje prostredníctvom Gazprombank budú pravdepodobne koncom roka 2024 nemožné,“ uviedli analytici investičnej banky Sinara.
Ak sa k uvedeným zdrojom obáv pridá skorý nástup chladnej zimy a vypršanie dohody o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu v posledný deň roka, nie je prekvapujúce, že ceny rástli, napísal komentátor agentúry Reuters.
Nič však nenasvedčuje tomu, že Európe bude zemný plyn chýbať a svetový trh s jeho skvapalnenou formou sa už prispôsobuje súčasnej dynamike, zdôraznil Russell. Novembrový dovoz LNG do Európy podľa neho vzrastie na najvyššiu úroveň od tohtoročného februára, pričom komoditní analytici spoločnosti Kpler sledujú príchody tankerov s nákladmi predstavujúcimi približne 9,16 milióna tony LNG.
Toto množstvo predstavuje výrazný nárast oproti 7,56 milióna tony v októbri a len 6,37 milióna ton v septembri, ktoré boli najnižším mesačným úhrnom dovezeného skvapalneného zemného plynu za posledné tri roky.
Nárast dovozu je do značnej miery pokrytý zvýšenými dodávkami zo Spojených štátov, najväčšieho svetového vývozcu LNG a „swing“ (nárazového) dodávateľa, schopného pokryť výkyvy dopytu medzi oblasťami Atlantiku (Európa) a Tichomoria (Ázia).
Podľa Russella z údajov spoločnosti Kpler vyplýva, že Európa je na dobrej ceste doviezť v novembri z USA 4,32 milióna tony LNG, čo je najväčšie množstvo od februára a zvýšenie oproti októbrovým 3,13 milióna tony.
Naopak, na rozdiel od európskeho rastu dovozu, analytici odhadujú, že ázijský dovoz LNG z USA v novembri klesne na 2,19 milióna ton, teda na najnižšiu úroveň od marca 2024, ktorá predstavuje aj pokles z októbrových 3,21 milióna tony.
Znížiť by sa mal aj celkový novembrový dovoz LNG na ázijský kontinent, a to na 23,13 milióna tony – najnižšiu hodnotu od júna a pokles z 24,39 milióna v októbri, poznamenal Russell.
Cenovo citliví dovozcovia
Uvedený pokles je z veľkej časti spôsobený slabším importom na juhoázijské trhy, reprezentované najmä Indiou, Pakistanom a Bangladéšom. Napríklad India, najväčší nákupca LNG v zmienenej časti kontinentu a štvrtý najväčší dovozca v celej Ázii, očakáva, že počas novembra vo svojich prijímacích termináloch vyloží 2,21 milióna tony skvapalneného paliva, čo predstavuje pokles z 2,36 milióna v októbri.
Práve India patrí do skupiny ázijských kupujúcich, ktorí majú tendenciu byť cenovo citliví, to znamená, že nakupujú až vtedy, keď ceny považujú za výhodné a naopak, obstarávanie stopnú, keď sú ceny pre nich príliš vysoké. Spomínaný nedávny nárast spotových cien LNG bude zrejme pôsobiť ako „brzda“ dopytu v krajine, myslí si komentátor agentúry Reuters.
Spotová cena LNG na dodávku do severnej Ázie vzrástla v týždni do 22. novembra na 14,60 USD za mmBtu, čo je 11-mesačné maximum a nárast aj oproti predchádzajúcemu týždňu, keď sa pohybovala okolo 13,60 USD.
Napokon, cena neustále rástla aj v posledných mesiacoch a v súčasnosti je o 76 % vyššia ako v roku 2024 zaznamenané minimum, teda 8,30 USD za mmBtu. Stále však nedosahuje vrchol z minulého roka, keď sa koncom októbra 2023 vyšplhala na 17,90 USD za mmBtu, v dôsledku intenzívnej tvorby zimných zásob zo strany energetických spoločností v Ázii.
Aktuálne predpovede pre severnú Áziu hovoria o chladnejšom zimnom počasí, než aké prevládalo minulý rok, čo môže viesť k zvýšeniu dopytu po LNG, a to najmä v prípade najväčších dovozcov, ktorými sú Čína, Japonsko a Južná Kórea.
Vzhľadom na predpokladaný vyšší európsky dopyt po skvapalnenom zemnom plyne je pravdepodobné, že spotové ceny budú aj naďalej rásť. Vyššie ceny tak budú čoraz viac vytláčať cenovo citlivejších kupujúcich, ako je spomínaná India. To však nenaznačuje, že by bol trh pod tlakom, skôr to ukazuje, že funguje tak, ako má, uzavrel komentátor Clyde Russell pre agentúru Reuters.