Londýn 26. mája 2023 – Spoločnosť ExxonMobil bude pokračovať v hľadaní veľkých nových ropných a plynových polí, ktoré môžu pomôcť financovať alternatívne zdroje energie, ako je LNG a obnoviteľné zdroje energie, aj keď sa hranica pre výdavky na prieskum stále zvyšuje, uviedol v rozhovore pre S&P Global Commodity Insights John Ardill, šéf prieskumu americkej spoločnosti.

Produkcia uhľovodíkov s nízkymi prevádzkovými emisiami je jej prioritou, ale core biznisom zostáva rozvoj nových objavov ropy a zemného plynu, k čomu je potrebné pristupovať „disciplinovane“. Teda zdroje kompletne vyhodnotiť pred tým, ako sa spustia projekty, napríklad vo východnom Stredomorí, povedal Ardill, ktorý neskrýva, že uprednostňuje veľké nové prieskumy zamerané na ropu pre jej prispôsobivosť. Plyn je tiež atraktívny, najlepšie v lokalitách blízko veľkých trhov – napríklad Európy a Indie, kam sa dá dostať potrubím, čím sa odbúrajú emisie spojené s LNG, povedal.

Zatiaľ čo veľká časť európskeho ropného a plynárenského priemyslu uprednostňuje „blízke pole“ alebo prírastkový prieskum, ktorý môže využiť existujúcu infraštruktúru na zníženie nákladov, Ardill objasnil, že prístup ExxonMobil je iný. Spoločnosť úplne opustila Severné more a uviedol, že zrejme skromná veľkosť objavov v Mexickom zálive znamená, že je nepravdepodobné, že by „pohli jazýčkom váh“.

ExxonMobil hľadá kombináciu atraktívnej geológie, stabilných politických podmienok a potenciálu minimalizovať uhlíkovú stopu výrobných procesov,  zdôraznil Ardill. „Veľa uvažujeme o investíciách do upstreamu, pretože tieto veci vydržia desiatky rokov. Sú správne molekuly na správnom mieste so správnou intenzitou uhlíka? Ak sú odpovede na všetky tieto otázky áno, potom nájdu cestu k rozvoju. V mnohých prípadoch nie veľmi rýchlo. Ak sú okolo nich otázniky, cesta je ťažšia,“ skonštatoval manažér.

Poukázal na expanziu ExxonMobil v Guyane ako na meradlo, podľa ktorého sa posudzovali iné panvy, napríklad v Afrike. Ropa má schopnosť rýchlo generovať príjmy a zostane životne dôležitá, najmä tam, kde je možné minimalizovať emisie z výrobného procesu, povedal Ardill. „Ropa často funguje takmer všade, kde ju nájdete vo veľkom rozsahu. Plyn je trochu viac špecifický z regionálneho hľadiska… Vždy budeme uprednostňovať rozvoj ropy ako prvý a dôvodom je, že musíme vytvoriť zdroj príjmov, aby sme to mohli zaplatiť. Ide o desiatky miliárd dolárov a musíme z nich rýchlo vyťažiť príjmy, aby sme udržali prebiehajúce investície,“ vysvetlil s tým, že vo svete nie sú obmedzené príležitosti, obmedzená je investičná kapacita.

Príležitosť pre plyn

Spoločnosť sa tiež stále viac snaží investovať do „trhovo riadených“ plynových príležitostí, povedal, pričom poznamenal, že Egypt, kde je spoločnosť v relatívne ranom štádiu, kombinuje príťažlivosť veľkého domáceho trhu a exportnú príležitosť spolu s ostatnými producentmi z východného Stredomoria.

Strata dodávok ruského plynu v Európe a prechod na LNG zvýšili jej uhlíkovú stopu, a tým zintenzívnili potrebu nových plynovodných zdrojov, myslí si Ardill, podľa ktorého trhy, ktorým chýba plynovodná infraštruktúra a spoliehajú sa na LNG, budú vo svojej podstate menej stabilné.

Po svojom objave Glaucus na Cypre v roku 2019 spoločnosť ExxonMobil práve dokončila 3-D seizmický prieskum na mori na Cypre a 2-D seizmický prieskum na pobreží gréckeho ostrova Kréta, a koncom roka 2024, resp. v roku 2025 plánuje vrty v regióne.

Cyprus sa vyznačuje „mnohými objavmi strednej veľkosti“, povedal Ardill s tým, že existuje viacero možností rozvoja, vrátane modulárnych LNG zariadení LNG na ostrove alebo plávajúceho LNG zariadenia.

Prvoradou prioritou je však získať úplný obraz o zdrojoch východného Stredomoria. „Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je pochopiť, koľko zdrojov tam je, aké je zloženie, v akom type horniny sa nachádza, aká je produktivita, a keď to budeme vedieť,  pozrieme sa na to, aká je najlepšia cesta rozvoja. Je to skutočne o tom, čo je nákladovo najefektívnejšie a má najnižšiu environmentálnu stopu,“ zdôraznil Ardill.

Africká rola

Afrika bola a zostane pre spoločnosť „super-dôležitým“ regiónom, poznamenal manažér. Podľa údajov S&P Global Commodity Insights ExxonMobil vyprodukoval v roku 2022 na kontinente 437.100 b/d, a to aj z Nigérie, Angoly a Rovníkovej Guiney. „Afrika v budúcnosti sprístupní oveľa viac uhľovodíkov a ExxonMobil bude jednoznačne súčasťou tohto procesu,“ povedal Ardill.

Veľký potenciál podľa neho majú Angola, Tanzánia, Mozambik aj Somálsko, hoci v Mozambiku je podľa neho „bezpečnosť na prvom mieste. ExxonMobil a talianska Eni dohliadali na prvú dodávku z projektu Coral LNG v novembri 2022, ale morský projekt spoločnosti s TotalEnergies v panve Rovuma ešte čakajú investície a produkciu možno spustí až v roku 2030, vzhľadom na útoky islamistických militantov provincii Cabo Delgado, kde je projekt lokalizovaný.

Bezpečnosť je otázkou aj v prípade Somálska tiky“, aby bolo perspektívne, povedal Ardill. Podľa niektorých zdrojov by východoafrická krajina, kde ExxonMobil robil prieskum až do vypuknutia občianskej vojny v roku 1991, mohla disponovať 30 mld. barelov ropy, ale doposiaľ neboli uskutočnené žiadne komerčné objavy.

Namíbia, kde Shell a TotalEnergies v posledných rokoch realizovali obrovské nálezy v Orange Basin, je tiež „veľmi vzrušujúca“, povedal Ardill a vyjadril nádej, že Namibská panva, kde má spoločnosť bloky, zopakuje úspech v panve Dolného Konga v Angole v 90. rokoch 20. storočia.

Energetický prechod

Pokiaľ ide o prechod na nízkouhlíkovú energetiku, Ardill uviedol, že ropný a plynárenský priemysel má zásadné odborné znalosti tak v oblasti zvládania veľkých projektov, ako aj pri zhromažďovaní potrebných rozsiahlych investícií. „ Ak ropný a plynárenský priemysel nebudú zapojené, táto vec nikam nevedie,“ poznamenal Ardill.

ExxonMobil sa podľa neho zameriava na zabezpečenie toho, aby bolo naďalej možné uspokojovať vyvíjajúci sa dopyt, či už ide o elektrinu pre elektrické vozidlá, benzín, naftu či letecké palivo, a to nadlho do budúcnosti.

Manažér ocenil nedávnu legislatívu Bidenovej administratívy na urýchlenie prechodu, pričom americký zákon o znižovaní inflácie z roku 2022 označil za „obrovský faktor umožňujúci všetky druhy nízkouhlíkových investícií“ vrátane veternej, solárnej, zachytávania a skladovania uhlíka a spustenia vodíkovej ekonomiky. V roku 2027 ExxonMobil spustí najväčšiu nízkoemisnú vodíkovú elektráreň na svete na pobreží Mexického zálivu, uzavrel John Ardill, šéf prieskumu ExxonMobil pre S&P Global Commodity Insights.