Brusel/Paríž 4. júna 2025 – Dvaja najväčší odberatelia ruského skvapalneného zemného plynu v Európskej únii, Francúzsko a Belgicko, sa stavajú odmietavo k plánu Európskej komisie zakázať dovoz ruského plynu do konca roka 2027. Tvrdia, že pred prijatím rozhodnutia potrebujú viac uistení o hospodárskych a právnych dôsledkoch takéhoto kroku. Téme sa venoval portál politico.eu.
Francúzsko, ktoré je najväčším odberateľom LNG v bloku, pre POLITICO uviedlo, že uprednostňuje stratégiu hľadania alternatívnych dodávok. Belgicko, druhý najväčší odberateľ, chce pred rozhodnutím vidieť správu s podrobnými informáciami o hospodárskych dôsledkoch ukončenia dovozu z Ruska.
„To, čo obhajujeme, je európska stratégia diverzifikácie… ktorá je už na stole,“ povedal pre POLITICO francúzsky minister energetiky Marc Ferracci, pričom narážal na plán Francúzska nahradiť ruské dodávky katarskými objemami.
Váhavý postoj Francúzska a Belgicka je podľa portálu v rozpore s postojmi ďalších veľkých dovozcov ruského LNG do EÚ: Španielska a Holandska. Obe krajiny pre POLITICO uviedli, že sú ochotné podporiť pripravovanú legislatívu, ktorá by ukončila zmluvy o dodávkach ruského plynu, zakázala spotové nákupy v tomto roku a dlhodobé zmluvy do konca roku 2027. Teoreticky by zákaz dovozu týmto krajinám pomohol vyhnúť sa plneniu zmlúv, na základe ktorých by roky nakupovali ruský LNG, uviedol portál politico.eu.
Získanie podpory všetkých štyroch krajín bude pre Európsku komisiu, výkonný orgán EÚ, kľúčové, keďže sa snaží získať podporu pre svoj návrh, ktorý by mal byť predložený budúci mesiac. Maďarsko a Slovensko sa pravdepodobne pokúsia zákaz prekaziť, pretože chcú naďalej odoberať lacnejšie ruské energie. Mnohí politici a predstavitelia priemyslu vyzývajú na povojnový návrat k ruskej energii vzhľadom na vysoké účty za elektrinu a problémy európskeho hospodárstva. Súhlas najväčších dovozcov by preto bol v takejto situácii silným signálom, tvrdí POLITICO.
Podľa analytickej a dátovej spoločnosti Kpler spomínané štyri krajiny vlani doviezli 16,77 milióna ton ruského LNG, čo predstavuje 97 % celkového dovozu EÚ a viac ako polovicu celosvetového vývozu Moskvy. Na nákup tohto paliva vynaložili spolu viac ako 6 miliárd eur.
Podľa pravidelnej štvrťročnej správy EK o európskych trhoch so zemným plynom za Q4 2024. Ktorá sa venovala aj hodnoteniu celého minulého roka, sa LNG v roku 2024 podieľa na celkovom dovoze plynu do EÚ 37 %, potrubný plyn 63 %. Celkový dovoz LNG do EÚ dosiahol v roku 2024 101 bcm, čo je pokles o 16 % v porovnaní s rokom 2023 (121 bcm) a o 14 % v porovnaní s rokom 2022 (118 bcm). Najväčším dodávateľom LNG do EÚ boli USA s podielom 45 %. Nasledovali Rusko (20 %), Katar (12 %), Alžírsko (8 %), Nigéria (5 %) a Nórsko (5 %). Rusko s cca 20 bcm tak predstavovalo významný objem.
Rozdielne názory
Pre Španielsko a Holandsko, tretieho a štvrtého najväčšieho odberateľa ruského LNG v EÚ, predstavujú plány EÚ vítanú príležitosť ukončiť svoje energetické väzby na Rusko, uviedol portál politico.eu.
„Španielsko podporuje návrh Európskej komisie na čo najskorší zákaz dovozu ruského plynu… prostredníctvom spoločného stanoviska EÚ,“ uviedol hovorca španielskeho ministerstva pre ekologickú transformáciu. V súčasnosti je krajina povinná nakupovať dodávky od ruskej spoločnosti Novatek až do roku 2042 na základe dlhodobej zmluvy podpísanej s domácou energetickou spoločnosťou Naturgy.
Aj Holandsko „naďalej podporuje úplné ukončenie dodávok ruského plynu“, uviedol pre POLITICO hovorca holandského ministerstva hospodárstva, podľa ktorého krajina uvíta právny návrh Európskej komisie, ktorý jej umožní zbaviť sa zvyšných ruských objemov. Holandsko je v súčasnosti viazané dlhodobou zmluvou o dodávkach, do roku 2032 zabezpečovaný francúzskou energetickou spoločnosťou TotalEnergies.
Francúzsko je však skeptickejšie a poukazuje na viacročnú zmluvu o dovoze nových objemov podpísanú s Katarom v roku 2023. Hoci Paríž „podporuje stratégiu znižovania rizika ruských fosílnych palív“, minister Ferracci povedal, že „zákaz na európskej úrovni znamená, že nikto nemôže dovážať [ruský] LNG“.
Ferracci tiež nadhodil otázky týkajúce sa „právnej istoty“ bruselského návrhu, pričom v tejto súvislosti poukázal na obavy, že súkromné firmy môžu čeliť ruským žalobám v súvislosti so zrušenými zmluvami. Napríklad francúzska spoločnosť TotalEnergies je v súčasnosti viazaná zmluvou o dodávkach so spoločnosťou Novatek do roku 2032 a vlastní 20 % podiel v projekte Jamal, ktorý prevádzkuje zariadenie na výrobu skvapalneného zemného plynu na Sibíri. Existujúce zmluvy je potrebné právne chrániť,“ dodal francúzsky minister energetiky.
Komisia neodpovedala na žiadosť o komentár, ktorú jej adresoval portál POLITICO, ale už skôr vyhlásila, že jej návrhy sú právne nepriestrelné.
Belgicko, ktoré má naďalej prijímať a skladovať ruský LNG až do roku 2035, tiež chce, aby exekutíva EÚ zašla ďalej a rozptýlila jeho obavy. Predtým, ako EÚ predstaví svoje návrhy, „žiada Komisiu, aby predložila hĺbkové posúdenie vplyvu“ opatrení, uviedol belgický minister energetiky Mathieu Bihet. Krajina podľa neho uskutoční technické rokovania o vplyve opatrení na belgickú infraštruktúru LNG.
Podľa návrhu vyhlásenia, s ktorým sa oboznámil portál POLITICO, členské štáty Únie v súčasnosti zvažujú, že budú presadzovať ekonomickú a právnu analýzu v rámci celého bloku. Predstaviteľ EÚ v tejto súvislosti uviedol, že Komisia pripravuje „dokument, ktorý bude analyzovať vplyv“ opatrení. „Je potrebné počkať na právny balík, aby sme mali lepšiu predstavu o všetkých dôsledkoch pre našu krajinu,“ dodal Bihet.
Podľa Laury Page, analytičky LNG v spoločnosti Kpler, tieto rozdielne postoje do veľkej miery súvisia s dodávkami plynu, pričom Španielsko vyšlo zo zimy s viac naplnenými zásobníkmi plynu ako Francúzsko a Belgicko. Napriek tomu by podľa nej zákaz nespôsobil krízu dodávok, keďže všetky krajiny by mohli nakupovať zvýšené objemy z USA a Kanady, ktoré majú od budúceho roka zvýšiť kapacitu, uzavrel portál politico.eu.