Londýn 5. júna 2024 – Ruská invázia na Ukrajinu vážne poškodila predaj plynu a trhový podiel ruského Gazpromu, ktorý nemusí získať späť stratené objemy predaja a výnosy najmenej ďalšie desaťročie. Vyplýva to z analýzy z novembra 2023, ktorú si objednal manažment ruskej plynárenskej spoločnosti. Informoval o nej denník Financial Times.

Vývoz spoločnosti do Európy bude do roku 2035 v priemere 50 až 75 bcm plynu ročne, čo je sotva tretina predvojnovej úrovne, očakáva analýza.

Hoci Gazprom dúfa, že nový plynovod do Číny môže pomôcť nahradiť stratené objemy európskeho exportu, jeho kapacita bude len 50 bcm ročne a ceny v ázijskej krajine sú oveľa nižšie ako v Európe, uvádza sa v správe, pričom dohoda o výstavbe potrubia ešte nebola uzavretá.

„Hlavnými dôsledkami sankcií pre Gazprom a energetický priemysel je zníženie objemu exportu, ktorý sa obnoví na úroveň z roku 2020 najskôr v roku 2035,“ napísali autori 151-stranového dokumentu.

Správa, ktorú si objednalo vedenie spoločnosti a bola napísaná koncom minulého roka, patrí medzi doteraz najotvorenejšie uznania toho, ako západné sankcie uvalené v reakcii na inváziu Moskvy na Ukrajinu poškodili Gazprom a širší ruský energetický sektor.

„Je to veľmi pochmúrne,“ povedala Jelina Ribakovová z Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku so sídlom vo Washingtone. „Gazprom je v slepej uličke a oni si to veľmi dobre uvedomujú,“ dodala.

Podľa Sergeja Vakulenka, vedúceho pracovníka Carnegie Russia Eurasia Center v Berlíne a bývalého šéfa stratégie ropnej pobočky spoločnosti Gazprom Nefť, Gazprom si pravidelne objednáva extern= analýzy, aby mu pomohli argumentovať za preferenčné zaobchádzanie a dodatočné financovanie zo strany Kremľa. „S takouto správou môžete pobehovať a žiadať štátnu podporu,“ povedal, hoci dodal, že ruskí predstavitelia sú „tvrdí chlapi a nič z nich nedostanete“.

Zníženie roly pre absenciu LNG technológie

Podiel Gazpromu na ruskom exporte energie bude klesať, pretože potrubný plyn, ktorý bol obzvlášť tvrdo zasiahnutý v dôsledku invázie, podľa správy ustúpi menej zraniteľnému LNG. Spoločnosť bude mať problém s návratom k rastu bez výraznej štátnej podpory pri hľadaní nových trhov pre svoj plyn, pokračuje analýza.

„Pretože Gazprom, ktorý nemá vlastnú osvedčenú technológiu na veľkokapacitnú výrobu LNG, je jedinou spoločnosťou vyvážajúcou potrubný plyn, ktorého objemy klesajú, očakáva sa, že rola Gazpromu v plynárenskom priemysle sa zníži,“ napísali autori.

Správa zdôrazňuje, ako sankcie odrezali ruský energetický priemysel od kľúčových technológií, ako sú turbíny, ktoré pomáhajú prepravovať plyn cez potrubia, ako aj od náhradných dielov a odborných znalostí potrebných na ich opravu.

Venuje sa tiež vplyvu západných sankcií v krajinách ako Irán, Severná Kórea a Venezuela, čo naznačuje, že Rusko sa „dôkladne pripravuje na trvalé sankcie“, tvrdí Tatiana Mitrovová, výskumníčka z Centra globálnej energetickej politiky Kolumbijskej univerzity. Autori dokumentu sa podľa nej „neboja povedať, že sankcie vždy vedú k poklesu životnej úrovne a strate medzinárodnej konkurencieschopnosti.“

Vyhliadky Gazpromu sa od predloženia správy vrcholovým manažérom v novembri 2023 ešte viac zhoršili, pričom spoločnosť minulý rok vykázala stratu 629 miliárd rubľov (6,9 miliardy USD).

Rusko sa snaží uzavrieť dohodu s Čínou o plynovode Power of Siberia 2, od ktoréhosi Gazprom sľubuje oživenie exportu.

Ak bude dokončený podľa plánu v roku 2030, mal by priniesť dodatočnú kapacitu 50 bcm ročne. Schopnosť Číny dosiahnuť výrazne nižšie ceny, ako za ruský plyn platila Európa, však podľa správy znamená, že export Gazpromu bude menej ziskový, aj keď bude obnovený na predvojnové objemy.

„Základný problém, ktorý majú, je, že väčšina príjmov pochádzala z Európy. Tie sa stratili a plyn, ktorý sa mal dostať do Európy, nemôže ísť na žiadny iný dobrý trh,“ povedal Craig Kennedy, vedec z Harvardu a bývalý podpredseda Bank of America pre FT.

Spojenie síl Gazpromu a Novateku

Dokument odhaduje, že ruský vývoz LNG v roku 2035 vzrastie na 98,8 až 125,8 bcm zo 40,8 bcm v roku 2020 a bude predstavovať približne polovicu celkového vývozu plynu – čím sa zvýši vplyv spoločnosti Novatek, najväčšieho a technicky najvyspelejšieho ruského výrobcu LNG, a ďalších energetických spoločností.

Aby si Gazprom udržal svoje dominantné postavenie na domácom trhu s plynom, bude musieť využiť svoj monopol na tranzitnú infraštruktúru a požadovať od Kremľa preferenčné zaobchádzanie, uvádza sa v správe. Gazprom napriek tomu stratí podiel na trhu v prospech Novateku alebo bude nútený využívať svoju infraštruktúru pre LNG.

„Logická vec, ktorú musí štát urobiť, je spojiť sily oboch firiem,“ povedal Kennedy. „Gazprom má oveľa viac upstreamového portfólia a Novatek má technológiu a know-how v oblasti LNG,“ dodal.

Autori analýzy uviedli, že LNG by mohol byť pre Rusko spoľahlivejším zdrojom exportných príjmov, pretože sa prepravuje na lodiach, nie potrubím, a je ťažšie ho sledovať. Vybudovanie LNG terminálov na východnom pobreží Ruska by mohlo diverzifikovať export mimo Číny a znížiť závislosť, ktorá umožnila Pekingu kontrolovať cenu, ktorú platí za plyn.

Otázka turbín

Ale Gazprom bude mať problém zvýšiť vlastnú exportnú kapacitu, ak by Rusko nedokázalo ukončiť svoju závislosť na západných turbínach, ktoré sa používajú pri výrobe elektriny a stláčaní aj preprave plynu, pokračovala podľa FT analýza.

Ruské ministerstvo energetiky očakáva, že spoločnosti budú schopné opraviť turbíny vyrobené v USA do budúceho roka. Ruskí výrobcovia však ešte musia reprodukovať kľúčové časti výroby turbín, uvádza správa, pričom až 75 % potrebných komponentov pochádza zo západných krajín.

Moskva by mohla byť prinútená zastaviť výrobu alebo zatvoriť elektrárne po celej krajine, ak nebude schopná vyrobiť alternatívu na domácom trhu, varuje dokument. Program výstavby plynových turbín na domácom trhu by podľa neho stál najmenej 100 miliárd rubľov trval by minimálne päť rokov, odhaduje správa s tým, že Gazprom bude mať problémy s financovaním svojho investičného programu bez výrazného zvýšenia príjmov.

Spoločnosť podľa Kennedyho žiada Moskvu, aby liberalizovala domáce ceny plynu alebo vypísala firme veľký šek a prestala ju zdaňovať. Prestaňte od nás žiadať financovanie vlády – vláda musí podporiť nás,“ dodal Kennedy pre Financial Times.