Brusel 12. októbra 2021 – Kremeľský veľvyslanec pri EÚ Vladimir Čižov vyzval Európu, aby napravila vzťahy s Moskvou s cieľom vyhnúť sa budúcemu nedostatku plynu. Súčasne trvá na tom, že Rusko nemá nič spoločné s nedávnym rastom cien. Téme sa venoval Financial Times.

Vladimir Čižov, stály predstaviteľ Ruska pri EÚ, uviedol, že očakáva rýchlu reakciu štátom kontrolovaného Gazpromu, ktorý dodáva 35 % európskej potreby plynu, na pokyny prezidenta Vladimira Putina na úpravu produkcie v súvislosti s rastom cien komodity.

Opatrenia, ktoré by pomohli obmedziť prudký nárast veľkoobchodných cien, pravdepodobne prídu „skôr než neskôr“, povedal diplomat. Putin „poskytol Gazpromu niekoľko rád, aby bol flexibilnejší. A niečo mi hovorí, že Gazprom bude počúvať,“ uviedol Čižov pre Financial Times.

Aj keď odmietol tvrdenia európskych zákonodarcov, že Rusko zohralo úlohu v európskej plynovej kríze, skonštatoval, že rozhodnutie Európy považovať Moskvu za geopolitického „protivníka“ nepomohlo. „Podstata veci je len vecou frazeológie,“ povedal. „Zmeňte protivníka na partnera a veci sa vyriešia jednoduchšie,… keď na to EÚ nájde dostatok politickej vôle, vie, kde nás nájsť,“ dodal.

Ceny zemného plynu v Európe narastajú, čo vyvoláva obavy zo zimnej palivovej krízy a ohrozuje oživenie hospodárstva. Minulý týždeň v istom momente spotové ceny plynu dosiahli takmer desaťnásobok ich úrovne zo začiatku roka, potom prudko klesli potom, čo Putin naznačil, že Gazprom môže zvýšiť dodávky, pripomenul FT.

Čižov trval na tom, že Moskva nemá záujem na zvýšení cien plynu, pretože „nepodporuje stabilitu“. „Ľudia sa začnú rozhliadať a obracajú sa od plynu k uhliu, čo niektorí už robia,“ poznamenal.

Rekordne vysoké ceny a nízke rezervy vyvolali obavy vlád krajín EÚ zo zimného nedostatku a viedli k požiadavkám niektorých členských štátov, aby Brusel zvážil núdzové opatrenia alebo nové reformy. Komisárka pre energetiku Kadri Simsonová však minulý týždeň pre FT povedala, že korene krízy „neboli vytvorené tu v Európe“.

Studené zimy v Európe a Ázii vyčerpali plynové zásobníky, zatiaľ čo ekonomické oživenie spôsobené pandémiou zvýšilo dopyt a slabší vietor v Európe počas leta znížil výrobu obnoviteľnej energie.

Ruskí predstavitelia uviedli, že krízu by pomohlo vyriešiť regulačné schválenie plynovodu Nord Stream 2. Niektorí analytici naznačujú, že Moskva zhoršuje cenové tlaky, aby si vynútila takýto výsledok. USA a mnohé východné štáty EÚ sú proti plynovodu, ktorý bol podľa nich navrhnutý tak, aby obchádzal tranzit plynu cez Ukrajinu.

Čižov uviedol, že energetická politika EÚ zhoršila jej súženie a prispela k neochote európskych energetických spoločností platiť viac za doplnenie zásob. „Všetky problémy, ktoré vznikajú, boli vytvorené umelo. Predovšetkým z politických dôvodov,“ tvrdí diplomat.

Klaus-Dieter Maubach, generálny riaditeľ nemeckej plynárenskej spoločnosti Uniper, klienta Gazpromu, však minulý týždeň naznačil, že problémom sú dodávky. Uniper „by bol rád, keby Gazprom. . . dodal ďalšie objemy na upokojenie situácie a zníženie ceny plynu,“ uviedol na konferencii v Rusku.

Čižov tiež povedal, že krízu zhoršili nariadenia EÚ, ktoré nútia Gazprom dodávať časť plynu do Európy za podmienok voľne obchodovaného spotového trhu, a nie prostredníctvom dlhodobých zmlúv, o ktorých Brusel tvrdí, že sú nekonkurenčné.

„Dlhodobé zmluvy…poskytujú bezpečnosť dodávok a stabilitu objemov a cien. Potom prišla myšlienka z Bruselu, že systém by sa mal zmeniť,” povedal diplomat. „Sme si vedomí toho, že trhové pravidlá môžu byť v niektorých situáciách nápomocné, ale v iných nie veľmi užitočné. Veci sa môžu zmeniť. A zmenili sa,“ dodal Čižov pre FT.

Gazprom si plní svoje záväzky voči európskym zákazníkom vyplývajúce z dlhodobých dodávateľských zmlúv, ale zdráhal sa dodať ďalšie objemy na spotový trh, namiesto toho dodával domácim zásobníkom. Čižov uviedol, že je to preto, lebo európske energetické spoločnosti odďaľujú dodatočné nákupy v nádeji, že ceny klesnú.

„Ak sú ceny na trhu pohyblivé, každá energetická spoločnosť v tejto časti Európy si samozrejme premyslí, aký je najlepší čas na objednanie ďalších objemov,“ povedal. „Seriózni kupujúci veľmi dobre vedia, čo sa deje…majú svoje vlastné kalkulácie,“ podotkol diplomat, ktorý je presvedčený, že EK, ktorej vlajková iniciatíva v oblasti obnoviteľných zdrojov energie je zameraná na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050, „podceňuje budúcu úlohu plynu“ ako európskeho zdroja energie.

„Kým ľudstvo nenájde spôsob, ako vo veľkom skladovať energiu, všetky tieto vrtule a solárne panely sa nestanú rozhodujúcim faktorom,“ uzavrel Vladimir Čižov, stály predstaviteľ Ruska pri EÚ, pre Financial Times.