Petrohrad 27. apríla 2022 – Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v stredu zastavila dodávky plynu do Bulharska a Poľska, pretože ich plynárenské spoločnosti PGNiG a Bulgargaz zaň nezaplatili v rubľoch. Gazprom tiež znížil dodávky do Európy cez Ukrajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Platby za plyn dodaný od 1. apríla sa musia realizovať v rubľoch s použitím nových platobných údajov, o ktorých boli protistrany včas informované,“ uviedol Gazprom.

Poľsko a Bulharsko sú prvými krajinami, ktorým ruská štátna spoločnosť prerušila dodávky plynu po spustení ruskej invázie na Ukrajinu a zavedení novej platobnej schémy prezidentským dekrétom z 31. marca.

Ruský prezident Vladimir Putin v ňom stanovil, aby si krajiny, ktoré označil za „nie priateľské“, otvorili účty v Gazprombank a uskutočňovali platby za dovoz ruského plynu v eurách alebo dolároch, ktoré majú byť zamenené za ruble.

Reakcie Poľska a Bulharska

Poľský štátny podnik PGNiG potvrdil, že jeho dodávky od Gazpromu boli prerušené, ale svojich klientov naďalej zásobuje podľa požiadaviek. „Prerušenie dodávok plynu je porušením zmluvy a spoločnosť PGNiG si vyhradzuje právo žiadať náhradu a využije na to všetky dostupné zmluvné a zákonné prostriedky,“ uviedla spoločnosť.

Dodávky od Gazpromu pokrývajú asi 50 % poľskej spotreby. Poľsko uviedlo, že nepotrebuje čerpať rezervy a jeho zásobníky plynu sú naplnené na 76 %.

Bulharsko zaplatilo za dodávky ruského plynu za apríl a zastavenie dodávok plynu je porušením jeho súčasnej zmluvy s Gazpromom, povedal v stredu minister energetiky Alexander Nikolov.

Krajina sa podľa neho bude riadiť postojom Európskej komisie, ktorá vyzýva krajiny, aby neplatili za ruský plyn v rubľoch, ako to požaduje ruský prezident Vladimir Putin. „Keďže všetky obchodné a právne záväzky sú splnené, je zrejmé, že zemný plyn sa v súčasnej vojne viac využíva ako politická a ekonomická zbraň,“ doplnil Nikolov.

Podľa agentúry Reuters Bulharsko rokovalo o dovoze skvapalneného zemného plynu cez susedné Turecko a Grécko.

Balkánska krajina uspokojuje viac ako 90 % svojich potrieb plynu dodávkami z Ruska na základe dlhodobého kontraktu, ktorý vyprší na konci tohto roka. Nikolov povedal, že dodávky plynu spotrebiteľom sú stále garantované minimálne ďalší mesiac.

Bulharsko tiež prepravuje ruský plyn cez predĺženie plynovodu TurkStream do susedného Srbska a odtiaľ do Maďarska. Nikolov povedal, že Sofia prehodnotí všetky svoje súčasné zmluvy s Gazpromom.

Grécko ponúkne pomoc Bulharsku po tom, čo mu Rusko prerušilo dodávky plynu, povedal v stredu premiér Kyriakos Mitsotakis v telefonáte s bulharským náprotivkom Kirilom Petkovom.

„Premiér povedal, že Grécko pomôže Bulharsku vyrovnať sa s novou situáciou spôsobenou ruskými rozhodnutiami v oblasti energetiky,“ uviedol Mitsotakisov úrad bez poskytnutia ďalších podrobností.

Grécky zdroj oboznámený so záležitosťou agentúre Reuters povedal, že Atény by mohli Sofii pomôcť obrátením toku plynovodu TurkStream.

Mitsotakis v telefonáte uviedol, že meškajúce plynové prepojenie medzi oboma krajinami, Interconnector Greece-Bulharia (IGB), by malo byť hotové do júna, informoval Petkov. „Potvrdil aj spoločné akcie na diverzifikáciu prostredníctvom LNG,“ dodal bulharský premiér.

Tranzit cez Ukrajinu a Bulharsko

Gazprom uviedol, že dodáva zemný plyn do Európy cez Ukrajinu v súlade s požiadavkami európskych spotrebiteľov, ktoré k 27. aprílu predstavovali 48,7 milióna metrov kubických, čo je pokles z 56 miliónov metrov kubických z 26. apríla.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v stredu uviedol, že Maďarsko dostáva ruský plyn cez Srbsko a Bulharsko ako zvyčajne napriek sporom medzi Bulharskom a Gazpromom. „Chcem všetkých ubezpečiť, že zastavenie dodávok plynu do Bulharska neznamená zastavenie tranzitu cez Bulharsko,“ napísal na sociálnej sieti. Dodal, že ďalšia maďarská platba za plyn je splatná 22. mája a krajina prevedie prostriedky v eurách do Gazprombank, kde budú zamenené na ruble.

„Bulharsko je lojálnym partnerom všetkých susedných krajín. Bulharsko nie je Rusko. Keď budeme môcť, pomôžeme všetkým našim susedom,“ povedal na margo bulharského tranzitu Nikolov.

Reakcia EK

Oznámenie ruského plynárenského gigantu Gazprom, že jednostranne zastavuje dodávky plynu niektorým zákazníkom v Európe, je ďalším pokusom Ruska využiť plyn ako nástroj vydierania, uviedla podľa Reuters v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Je to neopodstatnené a neprijateľné. A opäť to ukazuje nespoľahlivosť Ruska ako dodávateľa plynu,“ uviedla von der Leyenová vo vyhlásení.

EÚ podľa jej slov pripravuje spoločnú reakciu na zastavenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska. Komisia bola na tento scenár pripravená a s členskými štátmi rieši zabezpečenie dostatočných dodávok plynu pre celú EÚ.

Ďalšie reakcie

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin vyhlásil, že Gazprom urobil správne rozhodnutie, keď úplne zastavil dodávky plynu Bulharsku a Poľsku. „To isté by sa malo urobiť s ostatnými krajinami, ktoré sú k nám nepriateľské,“ napísal na sociálnej sieti.

Rozhodnutie Ruska prerušiť dodávky plynu Poľsku prispeje k jeho postaveniu ekonomického a politického vyvrheľa, uviedol v stredu britský vicepremiér Dominic Raab. „Už nejaký čas sme pred tým varovali, ale budeme stáť bok po boku s našimi poľskými priateľmi a spojencami,“ povedal Raab. „Zastavenie dodávok plynu bude mať… veľmi škodlivý vplyv aj na Rusko, pretože sa stáva stále viac a viac, nie len politickým, ale aj ekonomickým vyvrheľom,“ dodal.