Brusel 25. júna 2026 – Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ spoločnosti eustream, bol schválený za nového člena predstavenstva Európskej siete prevádzkovateľov prepravných sietí pre plyn (ENTSOG). Vo štvrtok, 25. júna 2026 o tom rozhodli členovia ENTSOG na svojom 66. valnom zhromaždení v Bruseli. ENTSOG o tom informoval v tlačovej správe.

Generálny riaditeľ eustreamu bude členom predstavenstva ENTSOG od 1. júla 2026 do skončenia funkčného obdobia súčasného predstavenstva, spolu s ďalšími troma novými členmi, ktorými sú Szabolcs I. Ferencz (FGSZ, Maďarsko), Nemunas Biknius (Amber Grid, Litva) a Michal Slabý (NET4GAS, Česko).

Naopak, k 1. júlu 2026 opustia predstavenstvo ENTSOG doterajší členovia Robert Bosnjak (Plinacro, Chorvátsko), Matija Bitenc (Plinovodi, Slovinsko), Olli Sipilä (Gasgrid Finland, Fínsko) a Elžbieta Kramek (GAZ-SYSTEM, Poľsko).

„Sme vďační odchádzajúcim členom predstavenstva za ich cenné príspevky a nepretržité nasadenie počas ich pôsobenia v predstavenstve. Vítam nových členov predstavenstva a teším sa na spoluprácu,“ uviedol prezident ENTSOG Pierre Duvieusart.

Predstavenstvo ENTSOG tvorí prezident a 12 členov. Sú menovaní Valným zhromaždením na trojročné funkčné obdobie. Dnešné menovanie nových členov tak znamená len čiastočnú obmenu predstavenstva.

Európska sieť prevádzkovateľov prepravných sústav pre plyn bola založená 1. decembra 2009 a zohráva kľúčovú úlohu pri umožňovaní integrácie európskych trhov s plynom, zabezpečovaní technickej interoperability a zabezpečovaní bezpečnosti dodávok prostredníctvom plánovania plynárenskej infraštruktúry.

V rámci nariadenia (EÚ) 2024/1789 a ďalších príslušných právnych predpisov prispieva ENTSOG k dekarbonizácii s nulovými emisiami do roku 2050 prostredníctvom integrácie obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov cez plynovody pripravené na budúcnosť, v súlade s energetickými a klimatickými cieľmi EÚ. 

ENTSOG má aktuálne 43 členov (TSO), jedného pridruženého partnera a deviatich pozorovateľov.