Paríž 9. júna 2025 – Bioplyny sú skrytým riešením mnohých súčasných výziev v oblasti energetickej bezpečnosti a udržateľnosti, keďže premieňajú odpad na udržateľné palivá s nízkymi emisiami. Atraktívnosť bioplynov spočíva v integrácii politík a cieľov v oblasti energetiky, životného prostredia, odpadu a emisií. Vo svojom poslednom výhľade pre bioplyn a biometán z mája 2025 to uviedla Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Okrem ich potenciálu pre energetickú budúcnosť zdôraznila potrebu technologického rozvoja sektora, ako aj ďalších investícií.

Dokument hodnotí globálny potenciál a náklady na rozvoj bioplynu a biometánu pomocou geopriestorovej analýzy, prvej svojho druhu, uviedla IEA. Správa podľa nej poskytuje podrobné krivky ponuky pre jednotlivé krajiny a regióny pre viac ako 30 druhov surovín prostredníctvom starostlivého mapovania hustoty surovín a blízkosti infraštruktúry, ako sú cesty, elektrické siete a plynovody.

„Bioplyn môže byť priamo využívaný ako zdroj tepla v domácnostiach a priemysle, ako aj na výrobu elektrickej energie. Biometán, ktorý je vylepšenou formou bioplynu, je lokálne získavanou náhradou zemného plynu,“ konštatuje agentúra. 

Politická dynamika v oblasti bioplynov sa od prvej prelomovej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) v roku 2020 zvýšila a po celom svete bolo zavedených viac ako 50 nových politík. Vysoké ceny zemného plynu počas vrcholu globálnej energetickej krízy v roku 2022 posilnili záujem o potenciál bioplynov, čo následne podnietilo rast ich spotreby, poznamenala IEA.

„Súčasný potenciál udržateľnej výroby bioplynov je takmer 1000 miliárd metrov kubických ekvivalentu zemného plynu (bcme), čo zodpovedá štvrtine celosvetovej spotreby zemného plynu. Do roku 2050 sa tento potenciál zvýši na takmer 1400 bcme, pričom priemerné náklady klesnú o 20 %, a to najmä vďaka zvýšeným výnosom plodín, efektom technologického zdokonaľovania a úsporám z rozsahu,“ vyčíslila IEA.

Zhruba 80 % udržateľného potenciálu výroby bioplynov sa podľa nej nachádza v rozvíjajúcich sa trhoch a rozvojových ekonomikách, na čele s Brazíliou, Čínou a Indiou. Potenciál Indie je väčší ako jej spotreba zemného plynu. Spojené štáty majú najväčší potenciál spomedzi rozvinutých ekonomík. Európska únia využíva najväčší podiel – približne 40 % – svojho udržateľného potenciálu, v porovnaní s menej ako 5 % v Indii, uviedla agentúra.

Súčasné náklady na výrobu biometánu sa podľa nej pohybujú v širokom rozmedzí, pričom 90 % potenciálu sa pohybuje medzi 10 USD za gigajoule (GJ) a 30 USD/GJ (8,75 – 26,26 €/GJ). Rozvíjajúce sa trhy a rozvojové ekonomiky v Ázii majú zvyčajne najnižšie náklady, pričom 40 bcme je k dispozícii za menej ako 10 USD/GJ. Približne 45 bcme potenciálu biometánu by mohlo využitých v rôznych častiach sveta za cenu rovnakú alebo nižšiu ako prevládajúce veľkoobchodné ceny zemného plynu, tvrdí IEA s tým, že to predstavuje viac ako 5-násobok súčasnej celosvetovej výroby biometánu.

Ocenenie pozitívnych externých efektov bioplynu môže pomôcť zmierniť rozdiel v konkurencieschopnosti v porovnaní so zemným plynom, poznamenal výhľad IEA. V tejto súvislosti ako príklad uviedol skutočnosť, že bioplyn pomáha predchádzať škodám na životnom prostredí, ktoré môže spôsobiť rozptyl odpadu, a zabraňuje metánovým emisiám, ktoré by inak vznikli.  

Sústredené uplatňovanie osvedčených postupov v oblasti nakladania s metánom je nevyhnutné na podporu environmentálnych argumentov v prospech bioplynov, zdôraznila IEA. Dôkazy podľa nej naznačujú, že súčasné zariadenia na výrobu bioplynu a biometánu emitujú metán v rozsahu od 2 % do 5,5 % svojej produkcie, čo je oveľa viac ako priemerné hodnoty v ropnom a plynárenskom priemysle. Kľúčové sú postupy ako uzavreté skladovanie digestátu, spaľovanie odpadových plynov počas procesov úpravy bioplynu a programy na detekciu a opravu únikov, dodala agentúra.

Hlavné technológie používané na výrobu bioplynu a biometánu sú podľa výhľadu IEA vyspelé, ale inovatívne technológie alebo prístupy by mohli zvýšiť výťažnosť metánu, zlepšiť energetickú účinnosť a zhodnocovanie v zariadeniach na výrobu bioplynu a integrovať procesy výroby bioplynu a toky odpadu s výrobou iných palív s nízkymi emisiami. Napríklad kombináciou tokov CO2 z výroby biometánu s vodíkom možno vyrábať syntetické palivá a digestát možno premeniť na hodnotnejšie hnojivá a biouhlie (koncentrovaný materiál bohatý na uhlík), uviedla agentúra.

„Bioplyn a biometán sú najrýchlejšie rastúcimi formami bioenergie v scenári stanovených politík (STEPS) a v scenári oznámených záväzkov (APS),“ píše sa vo výhľade IEA. Vďaka silnej politickej podpore sa celkový dopyt po bioplynoch v rokoch 2023 až 2035 v scenári STEPS zdvojnásobí a v scenári APS sa zvýši takmer štvornásobne, odhaduje agentúra.

Upozornila tiež, že plné využitie potenciálu výroby bioplynu a biometánu si vyžaduje pokračujúce investície. V scenári STEPS sa priemerné ročné investície do výroby bioplynu a biometánu zvýšia z dnešnej úrovne približne 2 miliardy USD na viac ako 15 miliárd USD do roku 2050. Tento trend sa v scenári APS zrýchľuje, pričom ročné investície dosiahnu do roku 2050 takmer 45 miliárd USD.

Nárast sektora bioplynov prináša výhody pre energetickú bezpečnosť, najmä v regiónoch dovážajúcich palivá. Vďaka výrobe biometánu v Európskej únii sa už dnes nemusí dovážať približne 15 tisíc barelov ropy (kb/d) a 2 bcme zemného plynu ročne. Do roku 2035 sa v scenári oznámených záväzkov (APS) vďaka bioplynom ušetrí 50 kb/d a 7 bcme. Znižujú sa tiež emisie, ak sa bioplyny vyrábajú a prepravujú zodpovedne, uzavrela vo svojom výhľade pre bioplyn a biometán Medzinárodná energetická agentúra.